Balık ve Canlılar Telef Oldu

27 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
989 defa okundu.
Balık ve Canlılar Telef Oldu

İlimiz de Bulunan Birçok Gölet Kuraklık Nedeniyle Kururken, Gölette Bulunan Yüzlerce,

Balık ve Canlılar Telef Oldu

Birçok balığa ev sahipliği yapan, Karaova, Sıdıklı, Çuğun, Karaboğaz ve İkizağıl barajlarında ki Göletlerin kurumasıyla balık ve canlılar telef oldu. Balık konusunda çok zengin çeşitliliğe sahip barajlarımızın olduğundan bahseden, Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er, “Gölet kapaklarında oluşan çatlaklıklar nedeniyle suların çekildiğini anlattı”

“GÖLETLER KURUDU BALIKLAR OKSİJENSİZ KALDI”

Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Er, “Karaova, Sıdıklı, Çuğun, Karaboğaz, İkizağıl barajlarımız tamamen suları çekilmek üzere. Çuğun barajımızda ki kapaklar çatlak olduğu için kaçaklık yapıyor ve sular tamamıyla çekildi. Göllerimiz boşaldı. Burada bulunan balıklarımız telef oluyor. İnşallah kar ve yağmur yağar da bereketli gider. Yağmur yağarsa göletlerimiz dolar ve balıklarımız telef olmaz. Göletlerimizde ki bu durum 4-5 aydır bu şekilde. Yağmur yağmadığından birçok balığımız oksijen alamadığı için telef oldu”

“AV YASAKLARINA DUR DENİLMELİ”

Balık konusunda zengin barajlarımız olduğunu anlatan Er, “Balık çeşitliliğin Kıymeti bilinmediğinden bahsetti”.

“HAYVANLARA KURULMADIK TUZAK KALMIYOR”

Er, “Sazan balıklarımızın 40 Cm altında olanlarının avlanması yasaktır. Buna kimse riayet etmiyor. Uygulama olmuyor. Jandarma veya Tarım İl Müdürlüğü veya Zabıta Müdürlüğü tarafından denetim altında olursa, denetimlerde avlanması yasak olan balıklarımızın satışını yapamazlar. Levrek balığımız 26 Cm altı tamamen yasak. Kadife Balığı 26 cm, Turna Balığının avı Nisan ayında açılacak. Şuanda yasak. Bu yasaklara riayet edilmesi lazım. Bizim Kırşehir’de ki Hirfanlı barajımız Türkiye’de ki her yere bedel. Türkiye’nin her tarafına yetecek şekilde balığımız var. Balık konusunda zenginiz ama Elektrik Şok veriyorlar, hayvanlara kurulmadık tuzak bırakmıyorlar. Bu yasaklara kimse uymuyor. Yetkililerin bu konuya bi el atması lazım”.

“BALIKLARIN KIYMETİ BİLİNMELİ”

Balıklarımızın kıymeti bilinirse çeşitlilik çoğalır diyen Er, “Her çeşit balıklarımız var. Ama biz kıymetini bilmiyoruz. Birileri buna dur demesi lazım. O zaman balıklarımız daha çok zenginleşir ve çoğalır”.

2017 YILINDA USULSÜZLÜK YAPTIĞI TESPİT EDİLEN 36 KİŞİYE PARA CEZASI…

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin’in yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Kızılırmak ve Hirfanlı Baraj Gölü’nde usulsüz su ürünleri avcılığı yapıldığı belirtilmiştir. İl Müdürlüğümüz su ürünleri Kontrol Birimleri tarafından ilimizde mevcut tüm avlak sahalarında su ürünleri avcılığının yasaklandığı 15 Mart 15 Haziran tarihleri arasında yoğun olmak üzere yıl oyu programlı ve etkin denetimler yapılmaktadır. Kaçak su ürünleri avcılığı ile ilgili müdürlüğümüze iletilen her türlü ihbar değerlendirilmekte ve mutlaka müdahale edilmektedir. 12 Aralık 2017 tarihi itibariyle ilimizde ki su ürünleri avlak sahaları, parkende ve seyyar satış yerleri, nakil vasıtaları ve karaya çıkış noktalarında toplam 309 adet denetim yapılmış olup bu denetimlerde 27000 metre misina ağ, 200 adet pinter, çok sayıda tırıvırı ve serpme ağ ile elektrikle avcılıkta kullanılan 2 bot ve 1 adet jeneratöre el konulmuştur. Usulsüzlük yaptığı tespit edilen 36 kişiye toplam 16284 TL. İdari para cezası uygulanmıştır. İl Müdürlüğümüz su ürünlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kaçak su ürünleri avcılığı ile mücadelesinde etkin ve kararlı bir şekilde devam etmektedir”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On