Balık Balıkçıdan Alınır

25 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
599 defa okundu.
Balık Balıkçıdan Alınır

14826275_1092108327563852_1642567393_n15 Nisan’da başlayan balık av yasağı 31 Ağustos gece yarısı sona ermişti. Balık sezonunun ilk yakalanan balığı hamsi halk arasında en çok talep edilenler arasında. Havaların düzelmesi ve balıkçıların denize açılmasıyla tutulan balık miktarında da artış yaşandı. Hamsinin kilosu balıkçı tezgâhlarında 5 liraya, palamuttun ise 7 liraya kadar düştü. Birçok balığın fiyatında da düşüş yaşandı. Ancak düşen fiyatları önemsemeyip bu fiyatların üstünde balık satan balıkçılar var. Vatandaşta bu duruma tepkili fiyatlar düşmüşken fiyat konusunda neden balıkçılar birlikte hareket etmiyor diyerek tepkilerini gösteriyor
Dalyan balıkçısı yaptığı açıklamada: “Balık fiyatlarındaki düşüş önümüzdeki günlerde de devam edecek. Çünkü bugünlerde balıkçılar denizlerde fırtına olmaması sebebiyle denize çıkabiliyor ve bol balık avlanıyor.
Bu sene çok bereketli başladık. Bereket havaların güzel gitmesi nedeniyle devam ediyor. Hamsi de balık da her geçen gün bollaşarak ucuzluyor. Havalar böyle giderse daha da bollaşacak ve ucuzlayacaktır. Ancak bollaşan ve ucuzlayan balık fiyatlarında şehrimizde bir dengesizlik var, bazı balıkçı arkadaşlarımız fiyatları balık fiyatının üzerinden satışa sunuyor. Tavsiyemiz vatandaşı yanıltmamak. Ayrıca vatandaşımız hamsi balık ucuz diye alıp stok yapmasınlar çünkü havalar güzel gidiyor ve taze taze alıp tüketilmelidir. Ayrıca alınan balıklar poşette değil temizlenerek soğuk ortamda bekletilmelidir. Bizde halkımıza taze balık getirerek ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz ” dedi.
TAZE BALIK NASIL SEÇİLİR
Göz
İlk yapmanız gereken şey gözüne bakmak. Pırıl pırıl olmalı. Hafif buğulanmaya başlamış göz, yavaştan tazeliğini kaybettiğini gösterir.
Dirilik
Parmağınızla hafifçe bastırın. Et içine çökmüyor, mukavemetli şekilde bastırdığınız yerden geri toplanıyorsa taze balıkla karşı karşıyasınız demektir. Aksi durumda balığın birkaç gündür tezgâhta beklediğine emin olabilirsiniz.
Solungaç
Taze balığın solungaçları genelde kıpkırmızı canlı ve parlak olur. Zaten balıkçılar, tezgahta balığın tazeliğini göstermek için solungaçlarını görünür şekilde dışarı çıkartırlar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN