Bakkal amca kurbana hazır

9 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
342 defa okundu.
Bakkal amca kurbana hazır

KASAPLAR ODASI BAŞKANI HASAN ÜNLÜDEN ET ÇEKİMİ YAPAN BAKKALA TEPKİ (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

Kasaplar,lokantacılar, pastacılar ve kafeteryacılar odası başkanı Hasan Ünlü, elden düşme kıyma makineleri ile bakkalların kasaplardan daha ucuza kıyma çektiğini söyledi.
Ünlü açıklamasında, “Her kurban bayramında aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Her meslek erbabı alanında uzmanlaşmalı.”dedi.
Bakkalların her kurban bayramı öncesinde dükkanlarına ikinci el kıyma makinesi aldıklarını ifade eden Ünlü, “Bakkal amca, kurban bayramına hazır halde beklemekte, kasaplar ise modern kıyma makineleri ile çalışmakta, bizler steril ortamlarda 5 bin lira maliyet ile dijital soğutucu özelliği olan kıyma makinesi kullanırken ve makinelerimizi 2 yılda bir değiştirirken bakkal amcanın yaptığı uygulamayı da doğru bulmuyoruz.”diye konuştu.
Denetimlerin tam olarak yapılmadığını anlatan başkan Ünlü, “İnsanların sağlığını tehdit etmesine rağmen vatandaş yakın ve ucuz olduğu için bakkallarda et çektiriyor. Toplumu suçlayamazsınız fakat bundan daha vahim olansa bazı bakkallar et çalıyor. Vatandaş bunu farketmiyor ama kullandıkları eski makinelerin içinde kalan etleri biriktirip kurban bittikten sonra lokantalara ve pidecilere satıyorlar. Bunu bir aracı vasıtası ile yapıyorlar hatta bizlere kasaplara bile bu eti satmaya çalışıyorlar. İfadelerini kullandı.
Kasapların dükkanlarında ekmek satmadığını belirten başkan Hasan Ünlü şöyle konuştu:
“Dükkanlarının yakınına başka bir bakkal dükkanı açılınca bakkal amcalar ağlıyor. Yani kendi işini yapandan bile şikayetçi oluyorlar ama kasabın işini yapınca bundan rahatsızlık duyan kimse olmuyor. Onlar dükkanında et işleyebiliyor ama biz kasap dükkanında bir ekmek satamıyoruz. Üstelik kasaplarda işçi de çalışıyor. Bunun vergisi, sigortası var. Kasaplar üç ay yatıyor bakkallar kurbanda tezgah kurup kasabın işini rızkını çalıyor. Kim ödeyecek bu işçinin maaşını, akşam kasabın evine kim ekmek götürecek, bakkal amcalar mı? Bakkallara hakkımızı helal etmiyoruz. Tarım İl Müdürlüğü ve zabıta ekipleri normalde ayda bir kez kasap dükkanlarını denetliyor. Makinelerimizi, etlerimizi, dükkanın hijyen ortamını sorguluyor. Hatta kullandığımız lambalara kadar titiz davranmamız isteniyor. En ufak bir eksiklik olunca ceza kesiliyor. Ancak kasaplara bu kadar hassas davranılırken kurbanda bakkalların et çektiğini kimse görmüyor. Halkın sağlığını tehdit eden bu duruma devletin önlem alması bu işi yapmak isteyenlere en azından ruhsat vermesi gerekiyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN