BAKAN PEKCAN, “KIRŞEHİR’İN HER TÜRLÜ POTANSİYELİ VAR AMA İHRACATI DÜŞÜK, BUNU YAKIŞTIRAMADIK”

20 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
47 defa okundu.
BAKAN PEKCAN, “KIRŞEHİR’İN HER TÜRLÜ POTANSİYELİ VAR AMA İHRACATI DÜŞÜK, BUNU YAKIŞTIRAMADIK”

      

BAKAN PEKCAN, “KIRŞEHİR’İN HER TÜRLÜ POTANSİYELİ VAR AMA İHRACATI DÜŞÜK, BUNU YAKIŞTIRAMADIK”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde kentteki odaların bir otelde düzenlediği “Esnaf Buluşması” programında iş insanlarıyla bir araya geldi. Kırşehir’in her türlü potansiyeli olduğunu fakat Ahilik, eğitim, ticaret ihracatının düşük olduğunu söyleyen Bakan Pekcan, “Bunu yakıştıramadık” dedi.

“ANADOLU’NUN TİCARETİNİN VE EKONOMİSİNİN NABZINI TUTAN BİR ŞEHİR”

Kırşehir’in, Anadolu’nun ekonomisini ve nabzını tutan il olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, istişareye çok önem verdiğini, bir kaç gün önce de bakanlık görevlilerinin Kırşehir’e ziyaretler yaptığını ve firmaların sorunlarını yerinde dinlediklerini vurguladı. Bakan Pekcan, “Kırşehir Esnaf buluşmasının başka bir anlamı var. Ahi Evran şehri Kırşehir. Kırşehir aynı zaman da sanayisi ihracatçısı, ticareti, eğitimi, tarım ve hayvancılıkta, aynı zaman da Anadolu’nun ticaretinin ve ekonomisinin nabzını tutan bir şehrimiz. Bugünkü toplantımız Anadolu’nun nabzını ve beklentilerini de bize verecek.”

“TOPLUMSAL REFAHI TABANA YAYABİLMEK, GELECEK NESİLLERE DAHA PARLAK BİR GELECEK BIRAKABİLMENİN YOLU TİCARETTEN GEÇİYOR”

Göreve geldiğim günden itibaren istişareye çok önem veriyorum diyen Bakan Pekcan;

“Her ay İş dünyasının bütün temsilcileriyle bir araya geliyoruz. Sizlerin taleplerini, önerilerini çözüm odaklı dinliyoruz. Binlerce talep aldık. Toplumsal refahı tabana yayabilmek, gelecek nesillere daha parlak bir gelecek bırakabilmenin yolu ticaretten geçiyor. Bizde Ticaret Bakanıyız. Bizim işimiz bu. Sizlerin önünde ki ticari engelleri kaldırmak bizim görevimiz. Ama mevzuat, kurallar ve uluslararası anlaşmalarımız çerçevesinde. Yapabileceğimiz ne varsa ardımıza koymayacağız. Bu konuda da Kırşehir çok şanslı. Necmettin Erkan var. Kırşehir’in bir dediği iki olmuyor. Ahi Evran-ı Veli yasa tasarısıyla ilgili de çalışmalarımızı tamamladık. Seçimden sonra gündeme gelecek. Gümrük binamızın yenilenmesiyle ilgili talep var. Ama bu sene bütçemiz yok. Tasarruf tedbirleri uyguluyoruz. Planlanmış programlarımızın bile gerisindeyiz. Bizim bir konuda tasarrufumuz yok. O da ihracata verilen destekler. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselebilmesi için yolu ihracattan geçiyor. Daha fazla ihracat daha fazla katma değerli ihracat. Gümrüğü de planımıza alırız ilk fırsatta inşallah yapabiliriz ama yine tasarruf tedbirlerini dikkate alarak yapmamız lazım.”

“CUMHURBAŞKANIMIZ HER ZAMAN AHİLİK, ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZI MERKEZE ALAN ÇALIŞMALAR YAPMIŞTIR”

Esnaflarımız sadece kar odaklı çalışmayıp, toplumsal refahında ön planda tutuyor diyen Bakan Pekcan;

“Bu da Ahilik Kültürünün birer temsilcileri olduğu için. Ahilik misyonu hilesiz iş, sağlam mal ve ölçülü kar. Ahi birlikleri bunları yerine getirmeyenleri cezalandırırmış. Pabucunu dama atarmış. Bu lafta buradan gelirmiş. Kırşehir esnafımızın doğduğu yer olduğundan ahilik misyonunun temsilcisi il olduğu için son derece önemli. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimat doğrultusunda Ahilik misyonuna uymayan spekülasyon yaparak tüketicimize zarar veren kuruluşlarla ilgili denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bu denetimlerimiz esnasında esnaflarımız her zaman bizim yanımızda oldu. Cumhurbaşkanımız her zaman Ahilik, Esnaf ve Sanatkârlarımızı merkeze alan çalışmalar yapmıştır.

Esnafın 11 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanması. 11 Bin liraya kadar olan kazançlarının vergi istisnası getirilmesi gibi”

“TÜRKİYE’NİN YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER SEVİYESİNE YÜKSELMESİNİN YOLU İHRACATTAN GEÇİYOR”

Esnaf ve sanatkârımızı merkeze alan çalışmalarımıza Ticaret Bakanlığı olarak bizde devam edeceğiz diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Pekcan;

“Sizin önünüzdeki engeller için her zaman taleplerinizin takipçisi olacağız, çözüm odaklı çalışacağız. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselmesinin yolu ihracattan geçiyor. İhracatın daha fazla yapılması. Rekabetçi olduğumuz alanlarda, tasarım ve markalaşmaya önem vererek, rekabetçi olduğumuz pazarlarla ilişkilerimizi geliştirerek devam edeceğiz. Olmadığımız pazarlara yeni stratejilerle yeni ürünlerle gireceğiz. İhracatımızı tabana, esnafa, sanatkârımıza, KOBİ’mize, kadın ve genç girişimcilerimize yayacağız. Bu doğrultuda esnaflarımıza yönelik pazarlama ve marka projesi başlattık. Yine esnaflarımıza yönelik e- ticaret, e- ihracat eğitimleri başladı. Esnaflarımızın iş ticaretindeki başarısını dış ticarete de yansıtarak ihracatımıza daha fazla katkı sağlamasını, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz.”

“GENÇ GİRİŞİMCİLERİMİZ, KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz”

Bakan Pekcan, “Dünya da Küresel ekonomiye yön veren yenilikçi firmaların hemen hemen tamamı genç girişimciler tarafından kurulmuş. Genç girişimcilerimiz, kadın girişimcilerimiz bizim için önemli. Türkiye’de kadının iş hayatına katılım oranı yüzde 34, ama son 10 yılda yüzde 10 artmış. Kadının karar verici pozisyonlarda olduğu ülkelerde verimlilik ve gelir düzeyleri daha yüksek. Kadınlarımız da biz bu doğrultuda karar verici pozisyonlarda görmek istiyoruz. Kadınlarımız ve gençlerimiz için ihracat genel müdürlüğü bünyesinde kadın ve genç girişimciler daire başkanlığı kurduk. Burada ki amaç sizlerin projelerine yön vermek. Bakanlık ve siler arasında bir hat kurduk. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz.  Kadın girişimcilerimize özel kredi tahsis ettik. Kırşehir’in her türlü potansiyeli var. Ahilik, eğitim, ticaret ama ihracatı düşük. Bunu yakıştıramadık. Taleplerinize açığız. Yeter ki siz ihracatçı olun, ülke ekonomisine katkı sağlayın. Burada biz Kırşehir’den çok şey bekliyoruz” diye konuştu.

“KIRŞEHİR’DE GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMASI ÖZELLİKLE İHRACATÇI FİRMALARIMIZ İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAMIŞTIR”

Esnaf ve Sanatkârımız ülke genelinde kendi sermayesi ve alın teriyle üretime ve istihdama sağladıkları katkıyla ekonomizmin can damarı durumundadırlar diyen Kırşehir Valisi İbrahim Akın; “

Son yıllarda ülkemiz her alanda büyük derece de gelişme kaydetmiş olmasına rağmen küresel ölçekte yaşanan siyasi ve ekonomik krizler ekonomimiz dolaylı veya doğrudan etkiliyor. Devletimiz esnaf ve sanatkârlarımızın yaşanan bu olumsuzlukları daha kolay atlatabilmeleri için borç ve kredi ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için bazı teşvik ve desteklemelerde bulunmaktadır. İnanıyorum ki bu destekler sayesinde Esnaf ve Sanatkârlarımız bu süreci daha rahat atlatacaklardır. 2018 yılı verilerine göre ilimizde 226 Milyon dolar İhracat ve 322 Milyon dolar ithalat gerçekleştirilmiştir. İlimizde ki en büyük İhracatçı firma konumunda ki PETLAS Lastik sanayi ve diğer firmalar 209 yılı itibariyle geçen yıl hizmete giren Gümrük Müdürlüğümüzde işlemler daha yoğun bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Kırşehir’de Gümrük Müdürlüğünün kurulması özellikle ihracatçı firmalarımız için büyük kolaylık sağlamıştır.”

“İLİMİZDE CAM İŞLEYEN FİRMALARIN HAM MADDE İHTİYAÇLARINI DAHA KOLAY TEMİN ETMELERİNE VE KIRŞEHİR’DE CAM SANAYİSİNİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

“Kırşehir Gümrük Müdürlüğümüze cam ithalatı işlemlerinin yapılması yönünde daha önce bakanlığımızdan böyle bir talebimiz olmuştu. 20 Mart itibariyle resmi gazetede yayınlanan ve Kırşehir Gümrük müdürlüğümüze de verilen bu yetkiyle İlimizde cam işleyen firmaların ham madde ihtiyaçlarını daha kolay temin etmelerine ve Kırşehir’de cam sanayisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

“KIRŞEHİR’İN EKONOMİK VE TİCARİ ANLAMDA FAYDASINA OLACAK HER ÖNERİ ŞAHSIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,

“Sayın bakanımızla ile birlikte hem sorunlarımızı hem önerilerinizi hem de bakanlığımızın çalışmalarını yerinde görmek için ülkemizin farklı bölgelerine gidiyor, esnaf ve sanatkâr temsilcileriyle sanayi ve ticaret odamızla birlikte her kesimin yararına ortak bir akıl oluşturmaya çalışıyoruz. Kırşehir’in ekonomik ve ticari anlamda faydasına olacak her öneri şahsım için çok önemli. Son zamanlarda yaşadığımız hadiseler biz bir ve beraber olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. bir ülkenin başına gelebilecek bütün musibetleri yaşadık. Her türlü nifak verildi, terör örgütleri beslenip üzerimize gönderildi, yetmedi döviz kuru, fiyat artışı gibi ekonomik silahları dendiler. Hepsini Allah’ın izniyle boşa çıkardık. Artık oyunu görüyoruz, bizden eskisi gibi kendilerinin güdümünde bir ülke olmamız isteniyor. Dizginlerimizi onların eline teslim etmeyeceğiz. Artık eski Türkiye yok. Birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyeceğiz! Bugün Türkiye’yi esnaf, zanaatkâr, sanayici el ele verdiler bir arada yönetiyorlar. Sayın cumhurbaşkanımız, alın teri; göz nuruyla, helalinden kazanıp rızkını çıkaran esnaf ve zanaatkârlarımızın koruyucusudur. Sayın cumhurbaşkanımız, üreten; istihdam yaratan, ülkemizi kalkındıran girişimcinin, sanayicinin, ihracatçının koruyucusudur. Bu ülkenin sanayisini, sanayicisinin, tüccarının, esnafını bunaltan bürokratik ve mali zorluklar cumhurbaşkanımız zamanında birer birer aşıldı.”

“HAKSIZ FİYAT ARTIŞIYLA ÜLKEMİZİ VE TÜKETİCİMİZİ ZOR DURUMDA BIRAKANLARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Ekonominin aktörleri kredilerle, vergi kolaylıklarıyla sürekli desteklendi diyen Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan;

“Cumhurbaşkanımız dün olduğu gibi bugün de hakkıyla kazananın yanındadır. Dürüstlüğü terk edenlere, haksız fiyat artışıyla ülkemizi ve tüketicimizi zor durumda bırakanlara fırsat vermeyeceğiz. Sayın bakanımızın da hassasiyetle üzerine gittiği bir meseledir bu. Ticaret Bakanlığı olarak esnaf ve zanaatkârımızla, kooperatiflerimizle, iş dünyamızla ortaklaşa bir mesai yürütüyoruz. Burada sayın bakanımızın halden anlayan duyarlı yaklaşımının büyük payı var. Kendilerinin önderliğinde ticaret bakanlığı olarak bizler masa başında değil sahada olmayı yeğliyoruz. Sözü olana, derdi olana kapımız her zaman açık. Bununla da yetinmiyor bize gelene biz gideriz anlayışıyla ekonomimizin aktörlerini dinlemek için kendi şehirlerine gidiyoruz. Bu vesileyle geldiğimiz Kırşehir bizim için ayrı bir anlam öneme sahip. Kırşehir denilince akla Ahilik, Ahilik denilince akla Kırşehir geliyor. Ahilik Türkçede cömert Arapça da kardeş anlamına gelmektedir. Hakka hizmeti halka hizmetle eş tutan bir oluşum. Esnaf ve zanaatkârlarımız kökleri ahiliğe dayanan, halkın edep ve mirasçısıdır. Birlik ve beraberliğimizin mayası, huzur ve bereketin teminatıdır. Ne mutlu bana. Allah bana hem esnaf ve zanaatkârımıza hizmeti hem de Ahiler diyarı Kırşehir’in bir evladı olmayı nasip etti.”

“GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ ŞİMDİ DE, HER ZAMAN KIRŞEHİR’DE KİM TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMUŞSA ONUN YANINDA OLACAĞIZ”

“Kırşehirli olmayı her zaman bir şeref olarak taşıdım. Çalıştığım bütün kurumlarda Kırşehir için ne yapabilirim sorusunu her zaman kendime sordum. Bu güzide şehrin sanayide, eğitimde, kültürde ilk sırada yer alması, insanların yaşamak istediği bir şehir olması sadece benim değil bütün Kırşehirlinin  isteğidir. Bundan hiç şüphem yoktur. Son on yılda Kırşehir’in çevresini değiştiren Yaşar Bahçeci’ye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. aynı zamanda Kırşehir’in evladı ve bir yol arkadaşı olarak kendisine beraber olduğumuzu, yanında olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Geçmişte olduğu gibi şimdi ve her zaman Kırşehir’de kim taş üstüne taş koymuşsa onun yanında olacağız. Kırşehir’e değer katanları takdir edeceğiz. Husumetin, ayrılığın bizi götüreceği hiçbir yol yoktur. O yüzden vakit Kırşehir için bir ve beraber olma vaktidir” dedi.

Programa, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile esnaf ve sanatkarlar katıldı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

FOTO: DİDEM CEYLAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com