BAKAN MEHDİ EKERE KIRŞEHİRDEN ZİYARET

18 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
625 defa okundu.

Kırşehir Tarım ve Hayvancılık Heyeti, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanımız M.Mehdi EKER’i ziyaret etti.

Milletvekilimiz  Abdullah ÇALIŞKAN ile birlikte İl Müdürümüz Kenan ŞAHİN, Merkez ve İlçe Ziraat Odası Başkanları, Ticaret Borsası Başkanı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Başkanı, İlimizde Tarım ve Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren şirket Yöneticileri ve yetiştiricilerimizden oluşan bir heyet, Bakanımız M. Mehdi  EKER’i  makamında ziyaret ederek ilimiz tarım ve hayvancılığı konusunda ki sorunları dile getirdiler.

DSCF8073aMilletvekilimiz  Abdullah ÇALIŞKAN ve beraberindeki heyet, Bakanımıza İlimizin sorunları ve çözüm önerilerini hakkında bilgi sundular.

Bakanımıza sunulan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında kısaca  bilgi verdiler

İl Müdürlüğümüzün birbirinden uzak iki ayrı hizmet binasında hizmet vermesi iletişim kopukluğu, vatandaşa hizmet aksamasına sebep olduğundan, iki hizmet binası arasında ulaşım imkanı bulunmadığından hizmet binalarının birleştirilmesi çiftçilerimize daha iyi ve daha hızlı hizmetin verilmesine imkan sağlayacaktır.

Birinci hizmet binası kampüsünde yeteri kadar boş alanın olması ek hizmet binası yapılması için yeterli olup yapılacak olan bina için yeterli ödeneğin gönderilmesi sorunu çözecektir.

Kırşehir ilimize komşu illerin TKDK(Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından yürütülen IPARD ve KOP programında olmasına karşın ilimizin bu programlarda olmaması ilimiz yatırımcılarının rekabet gücünü azalttığından ilgili programlara Kırşehir ilimizin de alınması önem arz etmektedir.

Yamula Barajı sulama projesi çerçevesinde ilimizin 65.000 hektar alanı sulamaya açılacaktır.

Sık sık kuraklıktan zarar gören bu bölgede projenin hızlandırılması bölge tarımı için hayati önem taşımaktadır.

Sulanabilen arazilerin artırılması çalışmalarının Arazi Toplulaştırma çalışmaları ile birlikte yürütülmesi uygun olacaktır.

İlimiz hayvancılık konusunda özellikle büyükbaş besi hayvancılığında ciddi bir potansiyele sahiptir. İlimiz hayvancılığının daha organize ve modernize bir şekilde yapılması için ilimizde şu an yoğun bir şekilde hayvancılığın yapıldığı Körpınar bölgesinde tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulması bölge için önem arz etmektedir.

Küresel Isınma nedeniyle değişen iklim şartlarından dolayı İlimiz hemen hemen her yıl don ve kuraklık olaylarından zarar görmektedir.

Bu yıl meydana gelen kuraklıktan dolayı 4049 çiftçimiz borçlarının ertelenmesi için İl Müdürlüğümüze müracaat etmiştir.

Borç ertelemesi için müracaat eden çiftçi sayısı ÇKS ye kayıtlı 20.362 çiftçi sayımızın yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır.

Kuraklıktan zarar görmüş fakat borcu olmayan çiftçilerimiz mağdur olmaktadır.

Bu çiftçilerimize gübre ve tohum desteği yapılması mağduriyetlerini giderecektir.

Kasaplık sığır yetiştiren çiftlik sahiplerinin, Ahi Evran Üniversitesi bünyesinde “Besicilik” ve “Veteriner Teknikerliği” Önlisans Programları ile “Hayvan Bakıcılığı” sertifikasyon programlarının açılması konusunda talepleri bulunmaktadır.

Bu programlar açılır ise hayvan bakımı ve besleme konularında kalifiye eleman açığının kapanması sağlanabilir.

Ziraat Bankası yanında diğer bankaların da hayvan yetiştiricilerine daha düşük faizli kredi kullandırmaları, teminat ve ipotek işlemlerinde kolaylıklar sağlamaları durumunda yetiştiricilerimiz hayvancılık konusunda daha teşvik edilmiş olacaktır.

Kaba yem konusunda ilimizin büyük açığı bulunmaktadır.

Hatta samanın dahi zor bulunduğu bir durumdadır, kaliteli kaba yem potansiyeli olmasına rağmen kaba yem üretiminin yaygınlaşamamıştır.

Bunda da sulanabilir arazilerin geleneksel tarım metotları yüzünden sulanmamasının etkili olduğu görülmektedir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, yem bitkileri tarımının toplam tarla arazisinin %20-25’i düzeyinde uygulanması halinde hayvancılığın daha ileri düzeyde yapılabilecek ve hatta hayvan yetiştiriciliğindeki yem girdi maliyeti daha düşük düzeyde olacaktır.

Hirfanlı Barajının balık üretimine açılması ilimizde balık yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını sağlayacaktır denildi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN