Bahçeci Vatandaşlarla Buluşmaya Devam Ediyor

10 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
271 defa okundu.
Bahçeci Vatandaşlarla Buluşmaya Devam Ediyor

thumbnail_RESİM (6)

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; Daha Güçlü Türkiye İçin Sandıktan Evet Çıkacağına İnanıyorum

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Anayasa değişikliği ile ilgili bilgilendirme çalışmaları kapsamında “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

Önümüzdeki Yüzyılı İlgilendiren Bir Değişim

16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi gençlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında doyurucu ve sağlıklı bilgi edinebilmesi için çeşitli gruplarla bir araya gelen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: “Sistem değişikliği sadece bugünümüzle alakalı olarak değil, belki de Türkiye’nin önündeki yüzyılı ilgilendirecek bir değişiklik olacak. Milletin iradesi iktidara gelecek. Vatandaşlarımızın doğru karar vereceğine inanıyoruz. Milletimizin vereceği karar ne olursa olsun, başımızın üstünde yeri var. Daha güçlü bir Türkiye için sandıktan evet çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Kazanımlarımızı Kaybetmemek İçin Evet

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci 15 Temmuz hain darbe girişiminin sadece ülkemize değil, aynı zamanda ümmete de yönelik bir operasyon olduğuna işaret ederek, “O gün milletimiz tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık sergiledi. Parlamenter sistem, milletin oyunu verdiği kişilerle aradaki bağı koparan bir sistemdir. Bu sistemde demokrasi var gibi görünüyor, ama sistem vesayetin elinde. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti sayesinde bir başarı oldu, sistem sayesinde değil” ifadelerini kullandı. Sistem değişikliğinin olmaması halinde bugüne kadarki kazanımların kaybedilebileceğini söyleyen Bahçeci “Yeni sistemde cuntanın değil, halkın denetimi olacak” dedi. Bahçeci, Cumhurbaşkanını kimsenin denetleyemeyeceğine ilişkin iddialar için de “Yüzde 50 artı 1 oy alınması gereken bir sistemde nasıl bir denetim arıyorsunuz ki?” yorumunu yaptı.

Kuvvetler Ayrılığı Gerçekleşecek

“15 Temmuz gecesi sokağa çıkan tankları, tüfekleri durduran şehitlerimizin bizlere teslim ettiği emanet için, yani onlar canlarını ne için verdiyse, biz de işte o nedenle ‘evet’ demeliyiz” mesajını veren Yaşar Bahçeci ise, 15 Temmuz’un devletin içinde büyük bir hasara yol açtığını ve Türkiye’ye yönelik saldırıların bitmediğini vurguladı. 18 maddeli Anayasa değişikliğinin zaruri bir yapısal dönüşümü içerdiğini dile getiren Bahçeci, “Vesayet gerileyip AK Parti ile siyaset güçlenince ülkemize yönelik saldırılar arttı, son olarak da 15 Temmuz’daki işgal girişimiyle devam etti. Anayasa değişikliği Türkiye’nin bekasıyla doğrudan ilgilidir. Zayıf siyaset, güçlü vesayet sistemi halkın iradesini engelliyordu. Yeni sistemle ilk kez kuvvetler ayrılığı ilkesini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra bu yetkileri kullanacak kişiler konusunda spekülasyonların yapıldığını söyleyen Bahçeci, “Cumhurbaşkanımız bunun cevabını veriyor, ‘Millet ne derse o olacak, ben faniyim’ diyor. Bütün terör örgütleri ve Avrupa hayır cephesinde birlikte görülüyor. Eğer referandumdan ‘hayır’ çıkarsa bunu, AK Parti ve Tayyip Erdoğan’ın tasfiyesi için ellerindeki en büyük koz olarak görüyorlar” dedi.

Rejim Değil, Sistem Değişiyor

Yaşar Bahçeci , 12 Eylül askeri darbesinden sonra Cumhurbaşkanları ile Başbakanlar arasında sürtüşmelerin yaşandığını ve bu sürtüşmelerden ülkenin çok büyük zarar gördüğünü kaydederek, “Cumhurbaşkanımıza diktatör diyorlar, bu ülkede en çok hakarete maruz kalan Cumhurbaşkanımız ve hükümettir. Bu nasıl diktatörlük? Bunu kafanızı karıştırmak için söylüyorlar. Oysaki kendi kafaları karışık, bizim kafamız net. Biz rejimi değil, sistemi değiştiriyoruz” diye konuştu. 27 Mayıs askeri darbesini yapanların “İkinci cumhuriyetiniz hayırlı olsun” diyerek Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu cumhuriyeti ortadan kaldırdıklarını ifade eden Başkan Bahçeci, “Mustafa Kemal de partili bir Cumhurbaşkanıdır. Bugüne kadar hangi Cumhurbaşkanı tarafsızdı? Hakim ve hakemler tarafsız olur. Şu anki sistemde Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetle yargılanabiliyor, evet çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı TBMM’nin 3’te 2 çoğunluğu ile Yüce Divan’a gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Yetki varsa, sorumluluk ve cezai müeyyide de olmalıdır’ dedi. Bu sistemde seçimler 5 yılda bir yapılacak ve koalisyon da hükümet krizi de ortadan kalkacak” bilgisini paylaştı.

BELEDİYE BASIN BÜROSU

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN