BAĞIRSAK KANSERİNE DİKKAT

31 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
382 defa okundu.
BAĞIRSAK KANSERİNE DİKKAT

-orsel-1--640x360Kırşehir’de 50 yaş sonrasında bağırsak kanseri riski artıyor.

Kırşehir’de de  en sık görülen kanserler arasında üçüncü sırada yer alan kolorektal kanserler (bağırsak kanserleri) ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. Özellikle batılı yaşam tarzının bazı yanlışları, tehlikeye davetiye çıkarıyor. Sağlıksız beslenme, fast food yiyeceklere yönelme, hareketsizlik ve aşırı kilo derken özellikle 50 yaş sonrası risk artıyor.  Doktorlar düzenli kontrol ve günlük yaşantımızda yapacağımız bazı değişikliklerin kolorektal kanserlerden korunmada önemli rol oynadığını belirtirken, teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde artık kanser tedavisinde önemli kazanımlar elde edildiğinin müjdesini veriyor.

Canlı yayında kolorektal cerrahi ameliyatı

Türk hekimlerin tecrübesi teknolojideki hızlı gelişmeyle bir araya geldiğinde zor görünen pek çok ameliyat başarıyla gerçekleştiriliyor; hastaya hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında büyük fayda sağlıyor. Doktorlar “Kolorektal cerrahide laparoskopi yani kapalı ameliyat giderek yaygınlaşıyor. Yer yer bazı alanlarda ‘gold standart’ dediğimiz altın standart, yapılması gereken önerdiğimiz ameliyat şekilleri haline geliyor. Bu yeniliğin, bu tekniğin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak istiyoruz ve düzenlediğimiz kurslarla yerli ve yabancı hekimlere hem teorik hem uygulamalı eğitim veriyoruz” ifadelerine yer veriyorlar. O kurslardan biri de Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği tarafından Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde düzenlendi.

Türk hekimlerden yabancı cerrahlara kurs

Güney Kore ve Irak gibi yabancı ülkelerden cerrahların yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden uzman doktorların yer aldığı iki gün süren Kolorektal Cerrahi Kursu’nun ilk gününde eğitimciler canlı ameliyatlar eşliğinde cerrahi teknik ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Ethem Geçim ve Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Kurslar Sorumlusu Prof. Dr. Selman Sökmen’in rehberliğinde, Prof. Dr. Bilgi Baca, Doç. Dr. İlknur Erenler ve Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu tarafından düzenlenen laparoskopik cerrahi kursunda yedi teorik oturum ve canlı yayında dört ameliyat gerçekleştirildi. Canlı ameliyatlar sırasında kursiyerler interaktif olarak ameliyat ekibiyle birebir irtibata geçtiler ve ameliyat sırasında sorular sorma imkanı buldular.

Hastaya çok önemli kazanımlar sağlıyor

Günümüzde giderek yaygınlaşan laparoskopik yani kapalı ameliyatın açık ameliyata göre hastaya hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında önemli kazanımlar sağladığını belirterek “Hasta daha az ağrı, daha az kanama ve daha küçük kesiler ile daha çabuk günlük ve iş hayatına geçiş sağlayabiliyor. Enfeksiyon ve fıtık gelişimi gibi yara komplikasyonları da daha az oluyor” diyor. Robotik cerrahinin de laparoskopik bir yöntem olmakla birlikte cerrahın konforunu sağlayan ve bazı bölgelerde (rektum ameliyatı gibi) hastanın ameliyatı sırasında cerraha kolaylık sağlayan yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgi Baca “Laparoskopik veya robotik cerrahi hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlayarak hastanın bir sonraki aşamasında tedavi zamanını kısaltmaktadır” diyor.

Eti abartmayın, hareketsizlikten kaçının!

Dünyada her yıl kolon ve rektum kanserinden yarım milyonu aşkın kişi hayatını kaybederken, her yaşta görülebilen bu kanserlerin genellikle 50 yaş sonrası görülme sıklığı artıyor. Kolorektal kanserlerde (bağırsak kanseri) en önemli risk faktörlerinin başında sağlıksız beslenme, aşırı et tüketimi, fast-food tarzı beslenme, sigara, hareketsizlik ve obezitenin geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Bilgi Baca, özellikle lifli gıdalardan zengin beslenmenin, hayvansal ve yağlı ürünlerde aşırıya kaçmamanın, sebze ve meyve tüketmenin çok önemli olduğunun altını çiziyor. Aşırı kilo ve obezitenin de bağırsak kanserlerinde risk oluşturduğunu, hareketsizlikten kaçınmanın şart olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bilgi Baca, yılda bir özellikle 50 yaşından sonra yaptırılacak kolonoskopinin de erken teşhis ve tedavi imkanı sağlayarak hayat kurtardığını söylüyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN