AYVAZ BAŞARAN’I TOPRAĞA VERDİK..

20 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
839 defa okundu.
AYVAZ BAŞARAN’I TOPRAĞA VERDİK..

Elinde Kopuz Taşıyan Kimselerin “Hürmetine” Saygı Gördüğüne İnanılan Dede Korkut ve de Hoca Ahmet Yesevî Halk Geleneğinin Ardıllarından ,Anadolu Abdalları Zümresine Mensup

AYVAZ BAŞARAN’I TOPRAĞA VERDİK..

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Kırşehir abdal sanatcılarının bilge isimlerinden Zurnacı Ayvaz lakaplı Ayvaz Başaran, bir süredir tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün sabah saatlerinde yaşamını yitirmesinin ardından dün bağbaşı mezarlığında toprağa verildi.

Neşet Ertaş ile Kırşehir Ustalar Topluluğu’nun kurulmasında büyük emeği geçen Başaran, Neşet Ertaşa yıllarca zurnasıyla eşlik etmişti.

Kırşehir yöresine ait bayrak kaldırma, gelin ağlatma, kına, cirit, güreş, karşılama, tura, halay havaları, ağırlama, ikileme, yanlama, üçayak gibi eserleri zurnayla seslendiren Başaran’ın, seslendirdiği 23 eser TRT arşivine girmiş bulunuyor. Düğünlerde çaldığı ’Ağ Gelin’ bozlağıyla yakından tanınan Ayvaz Başaran’ın vefatı, kırşehirde derin üzüntü yarattı.

Neşet Ertaş’ın tavsiyesi üzerine kurulan Ustalar Topluluğu bünyesinde yurt içinde ve dışında çok sayıda konsere katılan ve 65 yıl çaldığı zurnasını birkaç yıl önce sağlığının elvermemesi nedeniyle bırakmak zorunda kalan Ayvaz Başaran, son günlerini yine Kırşehir Abdallarının toplu olarak yaşadığı  Bağbaşı Mahallesindeki mütevazı evinde geçiriyordu,  .

 ANADOLU ABDAL USTA SANATCILARADAN; AYVAZ BAŞARAN
1935 yılında Şereflikoçhisar’ın Boğaz Köyü’nde doğdu. Ailesi daha sonra Kırşehir / Yağmurlu Büyükoba / Abdalbeli’ne göçtü. İlkokul 1. ve 2 sınıfı döneminin eğitim sistemi içinde ‘eğitimler’den okudu ancak devam edemedi. 1948’de ailesi önce Sevdiğin Köyü’ne daha sonrada devlet arazi vermeyince Kaman’a taşındı. Aileden gelen müzik sanatıyla uğraşmaya başladı. Önceleri 5 yıl kadar Neşet Ertaş’ta düğünlerde köçeklik yaptı. Sesi uygun olmadığı için zurna çalmayı seçti. Bu arada Keskin’e gitti. Babasından ve Keskinli Hacı Taşan’dan zurna çalmayı öğrendi. Ve 1955’te Kırşehir Bağbaşı Mahallesi’ne yerleşti. Muzaffer Sarısözen’in daveti üzerine Çekiç Ali ve Neşet Ertaş’la birlikte Ankara Radyosu kayıtlarına katıldı. Daha sonra Nida Tüfekçi’nin davetine icabet ederek çok sayıda Kırşehir Yozgar türki, uzun hava ve halay havasının stüdyo kaydını yaptı. 18 yaşından itiba ren 60 yıl zurna çaldı. 2001 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kırşehir’de kurduğu 15 kişilik Abdallar Müzik ve Oyun Topluluğu’nda görev aldı. Bu dönemde Bakanlıkça; Japonya, Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya gibi ülkelerde görevlendirildi, buralarda zurna ile bozlak müziğini icra etti. 2013 yılında yaş haddinde emekli oldu. Eşi Ümmühan hanımdan 4 kız 5 oğlu var onlardan da tam 23 torunu var.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN