AVKAPAN’DAN OSB GERÇEĞİ

1 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
703 defa okundu.
AVKAPAN’DAN OSB GERÇEĞİ

1374-kucult

Kırşehir’de aylık çıkardığı dergisi Gün Işığı ile adından sık sık söz ettiren, yaptığı haberler ve derlemelerle kamuoyunu aydınlatan Adnan Yılmaz’ın son çalışmalarından biri olan OSB siz sevgili 40 Arena okuyucularıyla paylaşıyoruz.

 

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Avkapan, gerçekleştirilecek yönetim seçimi öncesinde seçim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Avkapan açıklamasında, ” Daha önce sadece derneğimiz vardı ve amacımız yatırım yaptığımız bölgede müteşebbis heyet içinde temsil edilmemenin boşluğunu doldurmaya çalışarak dernek üzerinden yaşadığımız sorunlara parmak basmak zorlayıcı olamazsak bile konuyu oluşturarak işlerin yürümesi için itekleyici olmaktı. Buğun artık geldiğimiz noktada dün büyük işlev gören derneğimiz bugün işlevini yitirdi ve görevini tamamladı dolayısıyla lağvettik.

OSB Yönetimi 08.10.2013 tarihine kadar İl Özel İdaresi, Belediye ve Ticaret Sanayi Odası’nca temsil edilirken, Organize Sanayi Bölgesi’nde faal yatırımcı işletme sayısının 1/3 oranını geçmesi nedeniyle biz yatırımcılar 15 kişilik Müteşebbis heyette Buğun artık 7 kişiyle temsil edilebiliyoruz. Ve tabi hala İl Özel İdaresi ve Belediye 3 er. Ticaret ve Sanayi Odası ise 2 kişilik temsille bulunuyor. Ve tabi Organize Sanayi Bölgemizde’ faal yatırım işletmeleri sayısının 2/3 e erişmesi durumunda ise yönetim tümüyle yatırımcılardan oluşacak. Yönetim kısmen de olsa biz sanayiciye devrolmadan önce 2012 yılında OSB’nin yıllık gelirinin 274.942 lira iken sanayiciye devir olmasından sonra 2013 de 1.061.472 TL 2014 yılında da 954.653 lirayı bulduğunu en ciddi yatırımların bu süreçten sonra başladığını tüm yatırımcılarımız biliyor.

30 Eylül 2015 Çarşamba 14:04:29

2 Ekimde 71 Katılımcının Daveti Ve İştirakiyle seçime gidilen OSB’de Avkapan’ın gözüyle;

OSB’NİN GERÇEĞİNİ MUSTAFA AVKAPAN ANLATIYOR: “Sanayileşemedik”, “Ankara-Kayseri Arasına Sıkıştık” Nakaratını Bırakalım da Gerçeğimize Ve Önümüze Bakalım.

Kırşehir’imizin gözbebeği gibi, koruyup kollayacağımız OSB ile ilgili uluorta mahalle söylemleri değil, bizimle samimi istişare bekleriz. Biz OSB’de sanayicinin yönetimsel eli yokken bile bu vesayetin kırılarak müteşebbisin kendi bölgesinde ve yönetiminde söz sahibi olması için dernekleşmeden başlayarak mücadele ettik ve işi bu noktaya, yani müteşebbise devrinin sağlanmasına getirdik. Yıllardır mücadele veriyor, OSB için çalışıyoruz.  Trilyonluk yatırımlar yapıyoruz. Ucuz reklam peşinde koşmadık.  Sanayicinin derdini biz biliyoruz ve ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu vesileyle çabalarımıza destek ve katkılarını esirgemeyen başta sayın valimiz Necati Şentürk olmak üzere Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye ve Bakanlığımıza OSB adına teşekkür ediyorum.

15 Kişilik Müteşebbis Heyette 7 Üye, 5 Kişilik Yönetim Kurulunda İse 2 Üye İle Temsil Hakkı Kazanmış Olmamızdan Bu Yana Ciddi İşler Yapmaya Başladık.

Daha önce sadece derneğimiz vardı ve amacımız yatırım yaptığımız bölgede müteşebbis heyet içinde temsil edilmemenin boşluğunu doldurmaya çalışarak dernek üzerinden yaşadığımız sorunlara parmak basmak zorlayıcı olamazsak bile komuyoyu oluşturarak işlerin yürümesi için itekleyici olmaktı. Buğun artık geldiğimiz noktada dün büyük işlev gören derneğimiz bugün işlevini yitirdi ve görevini tamamladı dolayısıyla lağvettik.

OSB Yönetimi 08.10.2013 tarihine kadar İl Özel İdaresi, Belediye ve Ticaret Sanayi Odası’nca temsil edilirken, Organize Sanayi Bölgesi’nde faal yatırımcı işletme sayısının 1/3 oranını geçmesi nedeniyle biz yatırımcılar 15 kişilik Müteşebbis heyette Buğun artık 7 kişiyle temsil edilebiliyoruz. Ve tabi hala İl Özel İdaresi ve Belediye 3 er. Ticaret ve Sanayi Odası ise 2 kişilik temsille bulunuyor. Ve tabi Organize Sanayi Bölgemizde’ faal yatırım işletmeleri sayısının 2/3 e erişmesi durumunda ise yönetim tümüyle yatırımcılardan oluşacak.

2 Ekimde 71 Katılımcının Daveti Ve İştirakiyle Seçimimiz Var

Şimdi de OSB’de yatırımcılarımızın ve de yönetim olarak bizlerin hedefi yönetimin tümüyle bizlerden oluşması. “Organize Sanayi Bölgemizde faal yatırım işletmeleri sayısının 2/3 e erişmesi durumunda bu hedefi yakalayacağız. Bu da büyük bir ihtimalle 2 yıl sonra 8 Ekim 2017 de gerçekleşecek. 8 ekimde mevcut müteşebbis heyetin görev süresi doluyor ve  ilk defa yeni boyutta bir ilk seçimimizi  2 ekimde 71 katılımcının daveti ve iştirakiyle yapacağız..

15 kişilik Müteşebbis heyette 7 üye, 5 kişilik yönetim kurulunda ise 2 üye ile temsil hakkı kazanmış olmamızdan bu yana ciddi işler yapmaya başladık.

Kırşehir OSB’de, Gerçek Yatırımcıyı Söz Ve Karar Sahibi Yaptık.

“Biz OSB’de sanayicinin yönetimsel eli yokken bile bu vesayetin kırılarak müteşebbisin kendi bölgesinde ve yönetiminde söz sahibi olması için dernekleşmeden başlayarak mücadele ettik ve işi bu noktaya, yani müteşebbise devrinin sağlanmasına getirdik. İşin aslı Kırşehir OSB’de gerçek yatırımcıyı adeta paslı zincirle bağlayan prangaları kırdık. Sanayicinin sorununu yine sanayici anlar ve çözer. Bizler, ben düşüncesinden sıyrılıp biz olmak yolunda yürüyoruz.  .Her şey, tüm olumlu gelişmeler müteşebbisin yönetime girmesiyle bu süreçten sonra başladı. Nitekim 2013-2014 döneminde sorunları biraz aştık. Bölgeye iç yollar yapıldı. 6.050 milyon para tahsis edildi. Doğalgazı, 420 bin TL kalkınma ajansı destek verdi. Belediye Nizamiye ve tanıtım tabelalarını yaptı. Yine itfaiye binası yapıldı ve yeni hizmet binası için çalışmalara başlandı. 1500 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni hizmet binamızda, konferans ve toplantı salonları ile çok farklı uygulama alanları yer alacak. OSB’ye çöp kamyonu, Hizmet aracı, Beko Loder iş makinası, yol süpürme makinası alındı. Yine Jeotermalden devir aldığımız Elektrik bakım aracımızla da elektrik teknisyenimizin kullanımına sunduk ve tüm arızalara müdahale edebiliyoruz artık. Yine bünyemize bir elektrik mühendisi kattık.

Yönetim kısmen de olsa biz sanayiciye devrolmadan önce 2012 yılında OSB’nin yıllık gelirinin 274.942 lira iken sanayiciye devir olmasından sonra 2013 de 1.061.472 TL 2014 yılında da 954.653 lirayı bulduğunu en ciddi yatırımların bu süreçten sonra başladığını tüm yatırımcılarımız biliyor.

“Şu Anda 100 Bin Metrekare Arazi Tahsis Edilebilir Durumda”

“2013-2014 döneminde sorunları biraz aştık. Bölgeye iç yollar yapıldı. 6.050 milyon para tahsis edildi. Doğalgazı, 420 bin TL kalkınma ajansı destek verdi. Belediyemiz Nizamiye ve tanıtım tabelalarını yaptı. Yine itfaiye binası yapıldı ve yeni hizmet binası için çalışmalara başlandı. 1500 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni hizmet binamızda, konferans ve toplantı salonları ile çok farklı uygulama alanları yer alacak. OSB’ye çöp kamyonu alındı ve ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. 7 bin fidan alındı ve dikildi. Bunların hepsi bir yılda yapıldı. 4 milyon 200 bin borç vardı.  Mahsuplaşmayla kapandı.  350 bin metrekare yatırım parselleri, yatırımlar yapılmadığı için iptal edildi. Şu anda 100 bin metrekare arazi tahsis edilebilir durumda. Bu arsaları, isteyen yatırımcılara tahsis edeceğiz.  Bu konuda, Bakanlığa başvurular yapıldı. 153 Parselle, toplam 1.207.986 metrekare alana konuşlanan Kırşehir Organize Sanayi Bölgemizde kısmen bedelsiz arsa tahsisi 12.04.2011 yılında başlayarak 2+2+2 şekliyle yürürlüğe girmişti.   Halen OSB parsellerin m² si 30 TL bedelle tahsis edilirken yatırımcı bu bedelin sadece yüzde otuzunu ödüyor.

50.000 m² Sıcak Asfalt Ve 176.000 m² Kilit Parke Taş Döşenimi  Yapıldı

Bölgemizin yol, elektrik tesisi ve doğalgaz şebekesi eksiklilerinin giderilmesi için, OSB Yönetiminin, OSB İşadamları ve Derneğinin yoğun çalışmaları neticesinde Bölge içi yolları Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 2013 yılı yatırım programına alınmış olup, bu hususta 6.050.000.TL  yıllık %1 faizle 15 yıl ödemeli kredi kullanılarak 50.000 m² sıcak asfalt ve 176.000 m² kilit parke taş döşenimi  yaptık.

Ahiler Kalkınma Ajansına Sunulan Proje Sayesinde de Ajanstan 420.000 TL. Hibe Alındı.

Doğalgaz şebekesinin yapımı için 2013 yılında ihale yapılmış ve 2 adet regülatör, 1020 metre çelik boru hattı, 11.820 metre polietilen hat imalatı yapılmıştır. İş,  868.000.TL ye yaptırılmış olup, AHİLER Kalkınma Ajansına sunulan proje sayesinde Ajanstan iş kapsamında 420.000 TL. Hibe alınmıştır. Doğalgaz dağıtımı KIRGAZ tarafından yapılmakta olup, şu an bölgemizde 14 abone bulunmaktadır ve yıllık ortalama tüketim 200.000 m³/s tir. Yıllık tüketim 300.000 m³/s yi geçmesi durumunda dağıtım, Müdürlüğümüzce yapılacak olup, Sanayicilerimiz %3 oranında daha ucuza gaz alabileceklerdir.

Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği olarak,

Elektrik Dağıtım Lisansını Aldık

OSB Yönetimi olarak; EPDK’dan Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği adına 49 yıllık OSB Dağıtım Lisansını, 11.06.2015 tarihli ve 5629-2 sayılı Kurul Kararı ile 49 (kırk dokuz) yıl süreli OSB Dağıtım Lisansını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK)`nın konu ile ilgili ilanının Resmi Gazete` de yayımlanmasıyla resmen aldık. Önümüzdeki günlerde “Bağlantı Anlaşması”yla kendi elektrik dağıtımımızı kendimiz yapacağız. böylece, OSB’deki firmalara EPDK’nın yayınladığı tariflere göre ucuz enerji akışı sağlayacağız.

Rekabetin çok yoğun yaşandığı bugünkü dünyada girdilerdeki özellikle de enerjide ‘ucuzlama oranı’  tüm sanayicimizin takdir edeceği gibi ‘üretim maliyeti’ rakamlarına hatırı sayılır katkıda bulunacaktır. Aldığımız lisan bu anlamda büyük bir kazanımdır. Artık yatırımcılarımız elektrik işlerinde MEDAŞ’la muhatap olmayacak çünkü OSB yönetimimiz elektriği TEİAŞ üzerinden direkt sanayicimize ulaştıracak. Kırşehir OSB’de halen aylık ortalama 1 milyon KVH elektrik tüketildiği düşünüldüğünde MEDAŞ’a aylık olarak bizlerden 60 bin TL kar alıyordu.. Lisansın bizlere geçmesiyle birlikte bu rakam tamamıyla ortadan kalkmıştır. Sonuçta bu lisansla sanayicimize %30 yakın bir avantaj sunulmaktadır ki, bu durum; yeni yatırları özendirmek ve mevcut yatırımların sürekliliğini ve cazibesini artırıcı bir işlev de görecektir.”

Yatırımcıya Daha Ucuz Elektrik

Sanayi yatırımlarında, makine parkındaki elektronik uygulamalarının artmasıyla beraber sadece elektriğin varlığı değil, teknik olarak kalitesi ve kesintisizliği, rekabetçi üretim için ise birim maliyetlerinin fevkalade önem kazandığını iyi biliyoruz.

2001 yılında 4628 sayılı elektrik piyasası kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte, elektrik piyasasında köklü düzenlemeler başlamış ve organize sanayi bölgelerinin çabalarıyla, serbestleşen elektrik piyasasında OSB tüzel kişiliklerinin de piyasa oyuncusu kabul edilmesiyle; Organize Sanayi Bölgeleri tüzel kişilikleri elektrik dağıtım lisansı alarak 2007’den itibaren bu faaliyetlerini lisanslı yapabilme hakkı kazanmıştır. Bizlerde gördük ki; Organize sanayi bölgemiz lisans aldıkları takdirde (kendi sınırları içeresinde) elektrik dağıtım şirketi sayılacak dolaysıyla. Dağıtım şirketi olmanın avantajlarının en başında elektrik sistemlerinin mülkiyeti ve işletmesi OSB tüzel kişiliğimize haiz olacaktı. Bu avantajların farkında olarak bu durumu kısa dönem hedeflerimiz arasına öncelikle almıştık.

Kırşehir OSB’miz artık iletim müşterisi olmuştur. Dağıtım şirketine ödemekte olduğumuz kayıp/kaçak bedeli, iletim bedeli, dağıtım bedeli, perakende hizmet bedeli karşılıklarını artık ödemeyeceğiz. Ödenmeyecek, bu hizmetleri kendimiz üreterek, sadece maliyetlerini sanayicilerimize yansıtacağız. Dolayısıyla bu ucuzlama ortalama % 20’leri aşacaktır, yapılan yatırımların geri ödemeleri tamamlandığında daha üst oranlara çıkıp sürekli olacaktır. Rekabetin çok yoğun yaşandığı bugünkü dünyada bu ucuzlama oranı tüm sanayicimizin takdir edeceği gibi üretim maliyeti rakamlarına hatırı sayılır katkıda bulunacaktır.

MEDAŞ Devre Dışı

Artık yatırımcılarımız elektrik işlerinde MEDAŞ’la muhatap olmayacak çünkü OSB yönetimimiz elektriği TEİAŞ üzerinden direkt sanayicimize ulaştıracak. Kırşehir OSB’de halen aylık ortalama 1 milyon KVH elektrik tüketildiği düşünüldüğünde MEDAŞ’a aylık olarak bizlerden 60 bin TL kar elde ediyordu. Lisansın bizlere geçmesiyle birlikte bu rakam fiilen tamamıyla ortadan kalkmıştır. Sonuçta bu lisansla sanayicimize %30 yakın bir avantaj sunulmaktadır ki bu durum yeni yatırları özendirmek ve mevcut yatırımların sürekliliğini ve cazibesini artırıcı bir işlev de görecektir.

“Su Kuyuları ve Yol Aydınlatma Elektrik Sisteminin Güneş Enerjisi Sistemine Dönüşüm Projesi”

İhale Edildi

OSB yönetimi. Olarak Şimdi de  “Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Su Kuyuları ve Yol Aydınlatma Elektrik Sisteminin Güneş Enerjisi Sistemine Dönüşüm Projesi” ile 620.000 liralık işin 465.000 liralık kısmını hibesini aldık ve ihalesini yaptık

Organize Sanayi Bölgemizin içerisinde toplamda 18 km’lik tüm yolları; ikili direk üstü,  üçlü direk üstü,  tekli trafo üstü ve direkt trafodan beslenen 200 adet aydınlatma direği lambasıyla aydınlatacağız. Kurulacak direk üzeri panel sistemden beslenen güneş enerjili LED’ li lambalarla aydınlatılacak OSB’lerin yenilenebilir enerjiye ve enerjide kazanıma odaklanması artık vazgeçilmez hale geldiğini biliyoruz., bu sayede OSB’ler, gerek bölgede, gerekse tüm ekonomik göstergelerde destek unsuru haline de gelir.

“2015 Yılı Enerji Alt Yapısı Mali Destek Programı” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansına sunduğumuz “Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Su Kuyuları ve Yol Aydınlatma Elektrik Sisteminin Güneş Enerjisi Sistemine Dönüşüm Projesi” nin haziran ayı içinde onaylanmasının hemen ardından 11 Eylülde de ihalesini yaptık.

Toplamda 12 firmaya davetiye gönderilirken 4 firmanın ihale dosyasını almasına karşılık 3 firmanın girdiği ihale 620.000TL ile en düşük teklifi veren PINAR Güneş Enerji Sistemleri Ltd. Şti” firmasında kaldı.

3 Ay İçinde Faaliyete Geçireceğiz

Proje iş bitimi planlama süresi 12 ay olmasına rağmen 3 ay içinde faaliyete geçireceğiz. Bu sayede sanayicimize yansıyan su ve elektrik faturalarını oldukça hafifleyecek Suyumuzu kendimiz, kendi kuyularımızdan sağlamışta olsak kuyularımızdaki su üretimini satın aldığımız elektrikle sağladığımızdan maliyeti bir hayli yüksek oluyor, dolayısıyla bu da sanayici-yatırımcımızın su faturalarına yansıyor. Bu çabalarımız, çevresel avantajların yanı sıra, enerji alanında da pek çok artıları bulunduğundan tüm yatırımcılarımız tarafından büyük destek gördü. AHİKA ya sunduğumuz ve kabul gören 620.000 TL bedelli proje ile Organize Sanayi bölgesinin yararlandığı 3 adet su kuyumuzdan güneş enerji sistemi ile yıllık 200.000 m3 su üreteceğiz. Su kuyuları ve yol aydınlatma  elektrik sisteminin güneş enerjisine dönüşüm projesiyle enerjide tasarruf dönemine geçiyoruz. 200 adet aydınlatma direği lambasıyla yollarımızı güneş enerjisi sistemiyle aydınlatılacağımızdan, elektrik giderlerimiz büyük oranda azalacak. Projemiz kendisini yaklaşık bir yıl gibi sürede amorti edecek. Kendi elektriğimizi sağladığımızdan dolayı herhangi bir şehir şebeke sisteminde oluşacak elektrik kesintisi, aydınlatma sistemine ve su kuyuları sistemine yansımayacak, sanayicilerimizin faturaları da böylece oldukça hafifleyecek.

İçeriyi Biz Çözdük Şimdi “Bağlantı Yolumuz”ın Çözülmesini Bekliyoruz.

1 milyon 855 bin 417 metrekare alanda Buğun için toplamda 52 firma ile 1171 kişiye istihdam sağlıyoruz 6 milyon 50 bin lira yıllık yüzde bir faizle, ilk 5 yıl ödemesiz ve 15 yılda ödemeli kredi ile 50 bin metrekare sıcak asfalt 186 bin metrekarede kilit parke taş döşemesi gerçekleştik. Sonuçta toplamda 18 km’lik tüm iç yolları Valimiz Belediye Başkanınız ve Bakanlık dayanışması içinde Sanayicilerimizin alın teri katkılarıyla alt yapısı da dâhil olmak üzere pırıl pırıl yaptık.

Organize Sanayi Bölgemizin maalesef ciddi bir kanayan bir bir yarası var. Bize değil Belediye ait olan ve tamamen Belediyenin sorumluluğundaki Ortaköy yolundan, OSB’ye giren toplam 3 kilometrelik köstebek yuvasına dönen ana giriş arterimiz hala yapılmış değil… Bu bağlantı yolu sadece bizlerin değil Kırşehir’in bir olumsuz görüntüsü Bu yolu gören sanayiciler bu manzarayı ‘Kırşehir’in Organize Sanayi’sine verdiği kıymet’ olarak görüyorlar ki; bu imajı hak etmediğimizi düşünüyoruz. Bugüne kadar birçok sorunumuzda desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Bahçeci’nin Belediyenin koşullarını zorlayarak öncelik vermesini de umuyor ve bekliyoruz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN