Atık pil kampanyası sürüyor

1 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2567 defa okundu.
Atık pil kampanyası sürüyor

Mucur Gençlik Merkezi’nden yapılan açıklamada, 3 Mart’ta başlayan kampanyanın devam ettiği ve
6 Ağustos’ta sona ereceği bildirildi.

Atık pil kampanyası sürüyorMucur Gençlik Merkezi’nden yapılan açıklamada, 3 Mart’ta başlayan kampanyanın devam ettiği ve 6 Ağustos’ta sona ereceği bildirildi.

3 Mart 2014 tarihinde başlayan Genç Dönüşüm Atık Pil Kampanyası sürüyor.

Mucur Gençlik Merkezi’nden yapılan açıklamada, 3 Mart’ta başlayan kampanyanın devam ettiği ve 6 Ağustos’ta sona ereceği bildirildi.

Açıklamada, “Genç Dönüşüm Atık Pil Toplama Kampanyası 81 İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri bünyesinde yer alan 175 gençlik merkezinde 3 Şubat 2014 tarihinde eş zamanlı olarak başladı.

“Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdiği ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir.

Kullanım ömrünü tamamlamış piller ve bataryalar, tüketici tarafından ayrı kaplarda biriktirilmeli, okullarda, marketlerde, camilerde, muhtarlıklarda ve diğer kamuya açık alanlarda pil toplama noktalarına bırakılmalıdır.

“Pil toplama noktalarındaki atık piller toplandıktan sonra yetkili kişiler tarafından türlerine göre ayrıştırılmalı, çeşitli fiziki ve kimyasal işlemlerle bünyelerindeki bazı değerli maddelerin geri alınmadığı sağlanmalı veya uygun koşullarda bertaraf edilmelidir.

“Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri çözüm değildir.

Çünkü yanma sonucunda kurşun cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde oluşur ve soluduğumuz havaya karışır.

“Pillerin sağlıklı kullanımı için hiçbir şekilde ısıtılmamalı ve ateşe atılmamalıdır.

Piller devamlı güneş ışığı alan yerlerde tutulmamalı, soba veya radyatör gibi ısı kaynaklarından uzakta muhafaza edilmeli ve özellikle yazın arabaların torpido gözlerinde bırakılmamalıdır.

“Piller ve bataryalar görülmemeli, içleri açılmamalı, delinmemeli ve ezilmemelidir.

Genellikle saatlerde kullanılan düğme pillerin çocuklar tarafından kolayca yutulabilme riskine karşı, bu tür piller ortalıkta bırakılmamalıdır.

“Gaz çıkışı, ısınma, şişme, akma, yanma, alevlenme ve patlama riskine karşılık primer piller ve primer lityum piller kesinlikle şarj edilmemelidir.

“Bu kapsamda 3 Mart’ta başlayan kampanyamız 6 Ağustos’ta sona erecek.

Duyarlı vatandaşlarımızı pilleri atmamaları ve kullanılmayan pilleri doğaya atmamaları konusunda uyarıyoruz” denildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN