ATATÜRK’ÜN VEFATININ DIŞ BASINDAKİ YANSIMALARI (28)

15 Ocak 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
585 defa okundu.
ATATÜRK’ÜN VEFATININ  DIŞ BASINDAKİ YANSIMALARI (28)

   Kerrar Esat Atalay’ın Yeniçağ gazetesinde yayımlanan çeşitli kaynaklardan faydalandığı Atatürk’ün  vefatı ve dış basındaki yankıları konulu  yazılarına devam edeceğim.

Yazımın başında bahsettiğim yazar  konu ile ilgili Doç. Dr. Nurcan Toksoy’un makalesinden alıntı yaparak  konuya şöyle başlıyor.

   Atatürk’ün tarihteki saygın yeri öncelikle Türk milletinin kalbidir. Fakat o, oluşturduğu misyondan dolayı her geçen gün dünya milletleri tarafından incelenip araştırılmaktadır. O gerçekleştirdiği  Türk Milli Mücadelesiyle  sadece Türk Milletinin kadereini değiştirmemiş, dünyanın sömürülen ve esaret altında ezilen  birçok millete de umut ışığı olmuştur. XX. Yüzyılı en büyük lideri olarak kabul edilen Atatürk, öldükten sonra bütün dünya basını onun hakkında günlerce yayın yapmışlardı.

ORTA DOĞU BASININDAKİ ATATÜRK’ÜN VEFATI NETİCESİNDE ÇIKAN YAZILAR

  Suriye ve Lübnan basını: Atatürk’ün ölüm haberi komşumuz Suriye’de büyük yankı uyandırmış, Beyrut’un bütün gazeteleri onunla ilgili yazılar yayınlamıştır. Büyük Emevi Cami’inde  Cuma namazı kılındıktan sonra,  hatğip kara haberi hazır bulunanlara bildirmiş ve koca cami bir an içinde hıçkırıklarla çınlanmıştır. Daha sonra bütün camilerde büyük Ata2nın ruhuna hürmetten ezanlar okunmuş ve gıyabi namazı kılınkıştır. El Ayam gazetesi, 13 Kasım tarğihli nüshasının birinci sayfasına Atatürk’ün büyük bir fotoğrafını koymuş ve vefatına dair tafsilat vermiştir.     Suriye gazelerinden en esklerinden birisi olan Elifba  gazetesi, yazdığı  başmakalede şunlar ifade edilmektedir; “Atatürk bir asrın yetişdirdiği  en büyük şahsiyetlerden ve en muazzam  deha ve ahlaki nefsinde toplamış liğderlerden birisiydi. Mustafa Kemal, mücadelesinin semeresini kendi milletine vakfetmiştir. Türkiye’nin gemisini müthiş ve mütenevvi  firmalardan kurtararak sahil-i selamete erdirdi.  Buna karşılık milletinden ne bir taht istedi ne arkasında mirasa konacak  bir varis bıraktı. Biz Atatürk’ü beynelmilel bir insan olarak böylece tarif edebiliriz. Ancak Türk milleti Atasının büyüklüğünü ve memleketine hizmetini daha ziyade takdir eder ve onlar bizden ziyade büyük şefin açtığı boşluğun acısını duyar. Devam edecek

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On