Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 96. Yıldönümü Kutlandı

24 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
561 defa okundu.
Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişinin 96. Yıldönümü Kutlandı

DSC_3783

Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetinin Kırşehir’e gelişinin 96. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Anıt Meydanına çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, Atatürk’ün Kırşehir’de karşılandığı yer olan Gazi Parkında devam etti.

Törende bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, Mustafa Kemal Paşa’yı coşkuyla karşılayan Kırşehirliler’in O’nun şahsında ülkemizin kurtuluşuna ve istikbaline destek verdiğini söyledi.

Kırşehir halkının, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’da başlattığı Milli Mücadeleye gönül vererek desteklediğini belirten Vali Necati Şentürk, “Amansız bir dünya savaşından sonra müttefiklerimiz esareti kabul etmişler. Tarih boyunca esaret görmemiş, hürriyetin timsali olan yüce milletimiz esareti kabul etmemiş ve Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yeni bir istiklal savaşına başlamıştır. Mustafa Kemal Paşa İstiklal ateşini Anadolu’dan başlattı. Kırşehir halkı da Milli Mücadeleye gönül vererek destekledi. Mustafa Kemal ve arkadaşları, önce Mucur ilçesine geldi, oradan da 24 Aralık’ta Kırşehir’e geldi. Kırşehir halkı, Mustafa Kemal’i kurbanlarla, tekbirlerle, coşkuyla karşıladı. Onun şahsında vatanın geleceğine, ülkemizin kurtuluşuna, istikbaline destek verdi. Kırşehirli gençler, örgütlenerek Milli mücadeleye çok büyük destek verdiler. Bu devlet; ezan için, vatan için, bayrak için dökülen kanlarla kuruldu. İlimize gelişinin 96. yıldönümünde Mustafa Kemal Paşa’yı, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz, ruhları şad olsun.” dedi.

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci de konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için çok çalışmanın gerektiğini belirtti ve “Sevgili gençler, bu topraklarda yaşıyorsanız, huzur içerisindeyseniz, güzel okullarda eğitim görüyorsanız bunları o günkü verilen mücadelelere borçlusunuz.” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün, Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defterine yazdığı metin ile Atatürk’e Bağlılık Andının okunduğu törene,Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Garnizon Komutanı J. Alb. Murat Bulut, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği “Atatürk’ün İlimize Gelişinin 96. Yıldönümü” ekinlikleri, Kültür Merkezinde düzenlenen konferans ve Fener Alayı ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN