Atam Sana Minnettarız

24 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
241 defa okundu.
Atam Sana Minnettarız

dsc_0514

 

Mustafa Kemal Paşa’nın Kırşehir’e Gelişinin 97. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

 

Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetinin Kırşehir’e gelişinin 97. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Anıt Meydanına çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, Atatürk’ün Kırşehir’de karşılandığı yer olan Gazi Parkında devam etti.

Kaleden üç pare top atılması, Sayı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, Kırşehir’in Milli mücadele döneminde çok önemli görevler yaptığını söyledi.

Büyük Önder Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin milli mücadeledeki önemine değinen Vali Necati Şentürk yaptığı konuşmada: “Bildiğiniz gibi Sivas kongresi Erzurum kongreleri çok önemli bir karar alınıyor. O kararın bircisi şu; (Misakı milli sınırları içerisinde vatan bir bütündür parçalanamaz.) neresi Misakı Milli acaba. Misakı Milli 7700 kilometreden ibaret olan Anadolu coğrafyası keşif aldığımız hayır. Nerede bir Türk varlığı varsa onu içerisine alan daha geniş bir coğrafya nerdeyse inanç coğrafyasının yarıdan fazlasıdır. Mesela misakı milli içerisinde şimdi söylüyorum, bakın bugün kimlerin elinde kilerin eline geçmiş Musul Kerkük var. Oysa Musul ve Kerkük öz ve öz Türk yurdu, Türk kardeşlerimiz orda yaşıyorlardı. Oraya ecdatlarımız Türkleri yerleştirmişti. Halep öz ve öz Türk yurdu hatırlarımsınız çocuklar bir oyun oynarlardı elim elim epelek elden düşen kepelek indim. Halep yoluna Halep yolu içinde bilmem ne gezer falan diye annemin bana bir hafta önce anlattığı bir hikâye var anlattığı hikâyede âşık garip âşık garip bir fakir Anadolu Türküdür. Mustafa Kemal Anadolu’ya geliyor. Kayseri’ye 19 Aralık tarihinde gidiyor. Oradan mucura geçiyor 21 Aralık tarihinde. 22 Aralık tarihinde enteresan bir şey oluyor Hacıbektaş’a geçiyor. Hacıbektaş i geleneğinden gelen Çelebi Cemalettin diye biri var bir gün post için Salih Niyazi beyefendi ile görüşüyor. Onlarında desteğini aldıktan sonra Kırşehir’e geliyor 24 Aralıkta böyle soğuk ve yağışlı gün kılıçlı dersinde Kırşehirliler kendisini karşılıyorlar. 150 atlı cirit oynuyor ve her 200 metrede bir kurban kesiliyor. Tekbirler getiriliyor. Ömer Aydın coşkulu bir şekilde karşılıyor. Buradan da kapıcı camii ne geçiyor şehir coşku ile Mustafa Kemal’i karşılıyor. Oradan hükümet binasına geçiliyor.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci de konuşmasında: “Milli varlığımız ve onun kudreti başımıza gelen ve gelecek olan bütün felaketleri yok edecek kuvveti güvencesidir. Sevr anlaşması ile haksız olarak yurdumuzu işgal edenlerden haklarımızı almak için uğraşacağız. Erzurum ve Sivas kongrelerinde millet müessifleri misakı milli anlaşmaları içerisinde gayelerimizi tahakkuk etmek için gerekli kararları aldılar. Hiçbir şeyden yılmayacağız. Yokluktan sıkılmayacağız. Büyük ve asil milletimizin varlığı kudreti mutlaka istikbali kurtaracaktır. Terakki yolundan medeniyet kuracağız. Mensubu olduğumuz milletin tarihi dünyanın aldığı en büyük varlıktır. Bu coğrafyada dün olduğu gibi bugünde yarında yaşamanın bir bedel olduğunu millet olarak biliyoruz. Başımıza gelen ve gelecek olan bütün felaketleri yok edecek kuvvetli güçlü bir iradeye sahip olan asil milletimiz dün olduğu gibi bugünde hiçbir şeyden yılmadan mücadele etmeye devam edecektir.”dedi. Atatürk’ün, Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defterine yazdığı metin ile Atatürk’e bağlılık andı okunduğu törene Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Tekin, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Hüseyin Altuntaş, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Atatürk Koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 97. yıldönümü etkinlikleri, Kültür Merkezinde, Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur’un verdiği “Milli Mücadele Döneminde Kırşehir” isimli konferans ile devam etti. Recai Yağmur konferansta yaptığı konuşmada “Kimi yaralanmış kimi ise bayılmıştır. Ve bir baktım Seyit onbaşı ayağa kalktı. Gözümde dimdik bir Anadolu gibi dikiliyordu seyit ve patlamayan bombanın yanına yaklaştı. Bombanın ağırlığı tam 276 kilogramdı. Büküldü Bismillahirrahmanirrahim diyerek bombayı bir sırtlandı diyen bin başı yeminler olsun ki çatır çatır kemikleri kırılıyordu. Bombayı menfeze yerleştirdi. Seyitte ne bir matematik nede bir mühendislik bilgisi vardı. Seyit bir şeyin farkındaydı o gemi boğazı geçerse Anadolu da bayrak millet namus adına hiç bir şey kalmayacaktı. Öyle bir yerden vurdu ki gemiyi 70 saat te batacak gemi 7 dakikada Çanakkale’nin sularına gömüldü. Ve yaradan yıllar geçti tabi doğal olarak seyit destan yazmıştı 1930 lu yıllarda Mustafa Kemal paşa Seyit i yanına çağırdı. Seyit şu bombayı bide benim gözümün önünde kaldır dedi. Seyit büküldü bismillahirrahmanirrahim dedi ve bombayı kaldırmaya çalıştı bomba yerinden bile kıpırdamadı. O bomba Çanakkale’de kalkardı sadece orda kalktı zaten. ” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On