“ATALARIMIZ KAŞIĞINI KOYNUNDA TAŞIRDI”

31 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
367 defa okundu.
“ATALARIMIZ KAŞIĞINI KOYNUNDA TAŞIRDI”

Ağaç Ürünlere Olan İlginin Gün Geçtikçe Azaldığını ve Geçmişte Atalarımızın Ağaca Olan İlgisinin Çok Büyük Olduğunu Söyleyen, Tahta kaşık ve Mutfak malzemeleri oymacılığı sanatının temsilcilerinden Ali Anasız;

“ATALARIMIZ KAŞIĞINI KOYNUNDA TAŞIRDI”

Atalarımızdan gelen bir kültür olan ve geçmişte herkesin evinde bulundurduğu ağaç yapımı Mutfak Malzemeleri, şimdilerde yerini Plastik ürünlere bırakıyor.

Geçmişte atalarımız kaşıklarını koynunda taşırdı, şimdiler de bu gelenek kalmadı diyen Uzun Çarşı Esnaflarından Ali Anasız, “Geçmişle olan bağı yaşatmaya çalıştıklarını söylüyor”

“GEÇMİŞLE BAĞIMIZI KOPARMAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Dedesinin ve babasının Tahta kaşık ve Mutfak malzemeleri oymacılığı sanatının temsilcilerinden olduğunu söyleyen Anasız, “Atalarımızdan kalma tahta sanatının yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti”. Anasız, “Ağaç atalarımızdan gelen bir gelenek. Ben bu sektörün içerisinde bulunalı 1 sene oldu. Bu işi yapmadan önce memurdum. Deden ve babadan kalan mesleği devam ettirmeye çalışıyorum. A’dan Z’ye bütün ağaç ürünleri var”

“KIRŞEHİR’İN KENDİNE ÖZGÜ ÜRÜNÜ YOK”

Kırşehir’in kendine özgü bir ürününün olmadığından yakınan Anasız, “Zaman zaman başka illerden gelip bize Kırşehir’e özgü ürünler soran oluyor ama bizim yöremize özgü bir ürün yok. Burada olup başka ilde olmayan bir şey yok”. Anasız; “Bu mesleğin her biri sanatkârlık gerektiren bir şeydir. Dışardan göründüğü gibi kolay değil. Vatandaşın ilgisi de eskisi gibi değil” diyor.

NOSTALJİ KÖŞESİ İSTEYENLERİN DURAĞI..

Anasız, “Çoğu kişi Nostalji köşesi oluşturmak içinde talep gösteriyor. Mutfak ihtiyacından çok Nostalji olsun diye alanlar var. Beyaz eşyaya olan ilgi kadar çok olmasa da yine de ilgi mevcut. Ağaca önem verilmeli. Ağaç sağlıktır. Atalarımız kaşığını koynunda taşırmış. Bir yere gittikleri zaman kaşıklarını çıkarırlarmış. Yani atalarımız sağlığına önem veriyorlarmış. Günümüzde o kalmadı. Plastikler çoğalınca eski gelenekler de pek kalmadı. Ama hiç sağlıklı olmuyor”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On