ASTIM HASTALIĞI VE KORUNMA YOLLARI

3 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
340 defa okundu.
ASTIM HASTALIĞI VE KORUNMA YOLLARI

5cb71705eeabf81700668313537af207_400x400Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş 3 Mayıs Dünya Astım Günü Münasebetiyle Açıklamalarda Bulundu

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr.Bekir Demirbaş astım hakkında bilgiler verdi. Demirbaş yaptığı açıklamalarda:  “Astım, hava yollarında daralma ve hava yollarının artmış duyarlılığı ile meydana gelen, yaygın bir solunum sistemi hastalığıdır. Bütün yaş gruplarında görülebilen ve ilk belirtileri genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkan astım, toplumun büyük kesimini etkilemektedir.

Astım Hastalığının başlıca belirtileri öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve krizlerdir. Tekrarlayan ya da bir defa başladı mı uzayıp giden; oynarken ve hatta gülerken gelişen öksürük veya nefes darlığı, doğrudan hava açlığı ve hışıltılı solunum astımı düşündürmelidir.

Hastalığın asıl sebebinin kalıtsal ve çevre faktörleridir. Astımın çevre faktörleri, erken çocukluk ve geç çocukluk dönemlerinde farklılıklar gösterebilir. Küçük yaşlarda en sık görülen astım nedenlerinden biri de alerjidir. 7`den 70` e her yaştan insanda görülebilir, ama çocuklarda daha fazla rastlanır. İstatistiklere göre, gelişmiş ülkelerde ilkokul çağındaki çocukların %10, erişkinlerin ise %5 kadarında astım vardır. Saman nezlesi olan çocukların yüzde 25’inde astım da gelişir. Ayrıca alerjik egzamalı çocukların yüzde 70’inde yiyecek alerjisi gözlenmiştir. Erken çocukluk çağına özgün alerjiler, genellikle yiyecek alerjileri inek sütü, yumurta ya da solunum yoluyla alınan küf, ev tozu, evde yaşayan evcil hayvanların sebep olduğu alerjilerdir.

Hastalığın alerjik olan ve alerjik olmayan iki türü vardır: Alerjik astımın başlıca nedenleri ev tozları, polenler, evcil hayvanlar ve küf mantarlarıdır. Astım krizleri, havaların değişken olduğu dönemlerde, gece ve sabaha karşı daha sıktır. Alerjenler, sigara dumanı, hava kirliliği, nezle, grip gibi solunum yolları enfeksiyonları, çeşitli koku ve gazlar, bazı ilaçlar… krizleri ortaya çıkaran en önemli faktörlerdir.

Hastalarda astım teşhisi koymak çok kolay olsa da, astım tedavisi gören, ama astımı olmayan veya bunun tam tersi, astımı olduğu halde uygun tedavi görmeyen sayısız hasta bulunmaktadır. Kesin teşhis için akciğer röntgeni, solunum fonksiyon testleri, alerji testleri ve bazı kan incelemeleri de gerekli olabilir.

ASTIM KORKULACAK BİR HASTALIK DEĞİLDİR.

Astımda erken teşhis çok önemlidir. Modern tıpta çok etkin ilaç tedavileri vardır. Ama çevre faktörlerinin kontrol edilmesi, en az ilaç tedavisi kadar, hatta daha fazla önemlidir. Erken teşhis için oldukça kolay uygulanabilen birçok kan, deri ve solunum testleri vardır. Şikâyetleri olan çocukların bir uzman tarafından incelenmesi ve gerekli tedbirlerin mümkün olduğunca erken alınması çok uygun olur. Erken teşhis ile astımın yerleşmesi önlenebilir.

Astımlıların doktor kontrolü altında olmaları, sigara içmemeleri ve içilen ortamlarda bulunmamaları, yeterli ve dengeli beslenmeleri , spor yapmaları gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN