Aslan’dan halkımıza uyarı ölçü aletlerini damgasına dikkat edin uyarısı

9 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
401 defa okundu.

gıdaKırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan ölçü ve ölçü aletlerinin sürekli kullanım sonucu ayarlarının bozulabileceğinin altını çizerken esnaflarımızın ölçü ve ölçü tartılarının sürekli kontrol etmelerini ve muayenelerine dikkat etmeleri bilgisini verirken.

Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmalarını altını çizerken kilosundan şüphelendikleri ürünleri başka bir tartıda ölçtürmelerini söyledi.

Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalanması konusunda açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü Aslan’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle: “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre tüm ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.

Piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın önüne geçilmesi, tüketicilerin ödedikleri paraların karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerimiz kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir.

Vatandaşlarımızı çok yakından ilgilendiren ve en çok kullanılan ölçü aletlerinin başında akaryakıt ve LPG sayaçları, elektrik, doğalgaz, su sayaçları, ısı sayaçları ve teraziler gelmektedir.

Tüketicilerin söz konusu ölçü ve tartı aletlerinin eksik ve hatalı ölçüm yaptığından şüphelenmeleri halinde İl Müdürlüğümüze  yapacakları şikâyet üzerine derhal  denetim yapılacaktır.

Ayrıca tüketicilerin günlük hayatta çok fazla tükettikleri gıda ve gıda dışı hazır ambalajlı ürünler tüketici hakkının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve üretimde kalite standardının yükseltilmesi amacıyla İl Müdürlüğümüzce denetlenmektedir.

Bu denetimlerde ambalaj üzerinde belirtilen net ürün miktarı ve ambalaj üzerindeki yazı ve birim işaret bilgileri kontrol edilmektedir.

Kontrol edilen ambalajlanmış ürünler yoğurttan, küp veya toz şekere, sıvı yağdan su ve süte, kahveden tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata, , alkollü ve alkolsüz içeceklere kadar çeşitli gıda ürünlerini, gıda dışı olarak ta bilhassa temizlik ürünleri,  deterjanlar, yüzey temizleyici, boya,  çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünleri kapsamaktadır.”

Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, denetimlerinin devam ettiğini belirtti,

Piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın önüne geçilmesi, tüketicilerimizin ödedikleri paranın karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz, kesintisiz ve etkin bir şekilde devam etmektedir” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN