AŞIRI SICAKLARA DİKKAT!

15 Temmuz 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
402 defa okundu.
AŞIRI SICAKLARA DİKKAT!

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yardımcı Doçent Doktor Hacı Mehmet Çalışkan Yaz Ayında  Oluşan Aşırı Sıcaklar Nedeni İle İlgili Açıklama Yaptı

Kamu Hastaneleri Birliğine Bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yardımcı Doçent Doktor Hacı Mehmet Çalışkan yaz ayında  oluşan aşırı sıcaklar nedeni ile ilgili açıklama yaptı.

Yardımcı Doçent Doktor Hacı Mehmet Çalışkan’ın yaptığı açıklamaya göre;”Yaz aylarında sıcaklar halkımızı yüksek oranda etkiliyor. Vücutta yüksek oranla sıvı kaybına neden olur. 30-35c Derece Üstü Sıcaklar Bir Çok Hastalığı da Beraberinde Getiriyor. Astım, Böbrek Yetmezli Kalp Krizi gibi hastalıkları da tetiklemektedir. Mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması gerektiğini söyleyebilirim. Dışarı çıktıklarında ise uzun ve beyaz kıyafetler giymeleri ve Halkımızın şapka takmaları gerekiyor.” Şeklinde İfadelerini dile getirdi.

Bizde 40 arena gazetesi olarak Hacı Mehmet Çalışkanın yaptığı basın açıklamasının ardından harekete geçtik. Vatandaşları aşırı sıcaklara karşı dikkatli olmaları için detaylı araştırma yaptık.     Yaptığımız araştırmalara göre;” Güneş veya Sıcak Çarpması: Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak vücut ısısının düşürülememesi ile karakterize bir tablodur.  Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41°C üstüne çıkabilir.

Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda iyileşme şansı oldukça yüksektir. Kişinin ateşi 39,4°C üzerindedir, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır. İlk yardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalı, bilinci kapalıysa kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Gerekli durumlar da hava yolu açılmalı ve suni solunum yapılmalıdır. Sıcak Bitkinliği: Uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma ve yeterli miktarda sıvı almaamaya bağlı su ve mineral kaybıyla meydana gelir. Daha sıklıkla yaşlılarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve güneş altında çalışanlarda görülür.

Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi belirtileriyle kendini gösterir. Deri soğuk ve nemlidir, nabız hızlı ve zayıftır, solunum hızlı ve yüzeysel, şuur açıktır. Güneş çarpmasının daha hafif şekli olup hayati tehlike yoktur. İlkyardım; uygun ve zamanında yapılırsa genel durum hızla düzelir. Serin bir yerde istirahata alınan hastanın giysileri gevşetilip, sırt üstü yatırılarak bacakları yükseltilir.

Islak havlu veya bezle serinletilmeye çalışılır. Bol miktarda sıvı verilir; özellikle de tuzlu ayran içirilir. Yaklaşık 1 saat içerisinde kişinin genel durumu düzelmezse mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.Screenshot_2016-07-15-12-31-28-1

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On