Aşık Paşa Paneli Yapıldı

8 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
378 defa okundu.

thumbnail_panel-4

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tarafından Yürütülen “Aşık Paşa’nın İzinde” konulu panel düzenlendi

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğünce desteklenen ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Türkçe’nin Garip Dervişi: Âşık Paşa” Projesi kapsamında “Aşık Paşa’nın İzinde” konulu panel düzenlendi.

Kültür Merkezinde düzenlenen panele Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdür İsmail Hakkı Akyüz, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Programda konuşan Vali  Necati Şentürkl, mutasavvıf bir aile geleneğinden yetişen Âşık Paşa’nın, ilimizin en önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Günümüzde Âşık Paşa’nın izinden gitmenin ve O’nu anlamanın önemine değinen Vali Necati Şentürk, “Âşık Paşa’nın yazdığı ve Türk dili ve edebiyatının en önemli eseri Garib-name, halka tasavvufu öğretmek için yazılmış dinî-tasavvufî bir mesnevidir. Bizlere böylesine değerli bir eser bırakan Âşık Paşa’yı rahmetle anıyoruz. Ahi Evran-ı Veli, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahmedi Gülşehri, Ahmet Yesevi, Taptuk Emre, Âşık Paşa gibi yiğitlerin memleketi Kırşehir, medeniyet ve kültür şehridir. Bizler de geçmişimize, kültürümüze sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız. Dili olmayanın dini olmaz. Yani dili olmayan, hiçbir dini anlayamaz. Bu vatanın evlatları olan siz gençler, kim devletimize, milletimize, vatanımıza düşmanlık ediyorsa, bayrağımıza el uzatıyorsa, ezanımıza laf söylüyorsa onları halt edecek güçtesiniz. Kırşehir’den daha nice Âşık Paşalar, nice kahramanlar çıkacağına eminim.” dedi.

Yazar İmdat Avşar’ın yönettiği panel, Prof. Dr. Ahmet Günşen’in “Türkçeci Bir Velî: Âşık Paşa” konulu, Edebiyatçı İsa Kocakaplan’ın da “Garipname’de Aşkın Halleri” konulu konferanslarını vermeleri ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN