Asgari Ücretlinin Umudu Son Görüşmede

18 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
81 defa okundu.
Asgari Ücretlinin Umudu Son Görüşmede

TÜİK, asgari ücret pazarlıklarının başlaması bakımından önemli olan, bir işçinin asgari geçim tutarını ağır statüdeki işlerde 2.331, orta statüdeki işlerde 2.086, hafif statüdeki işlerde ise 1.940 TL olarak açıkladı. Milyonlarca insanın merakla beklediği asgari ücret zammı henüz belli olmadı. 40 Arena Gazetesi olarak sokağa çıkıp vatandaşlara TÜİK’in açıkladığı asgari geçim tutarını sorduk. Vatandaşlar, üst üste gelen zamlarla birlikte 2 bin 331 liranın geçinilebilecek rakam olmadığını söylediler.

TÜİK’in Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunduğu rakamları vatandaşlara sorduk. Açıklanan rakamın geçinilebilir bir meblağ olmadığını belirten Mustafa Toprak, “Vergilere, harçlara, gıdaya üst üste gelen zamlarla birlikte bu rakamla insanların yaşaması mucize. İnsan bu parayla geçinebilir mi? Meşhur çay-simit hesabını karşılayamayan asgari ücretle insan nasıl geçinsin? Asgari ücret 2 bin 500 liradan aşağı olmamalı” dedi.

‘İnsan Gibi Yaşamak İstiyoruz’

Bekir Şahin, şunları dile getirdi: “Bahsedilen rakamlarla geçinmek mümkün değil. Kira Fiyatları Çok yüksek Bunu bana devlet büyükleri bir açıklasın da ben de objektif yaklaşayım. Onlar bir geçinsin yarısıyla geçiniriz. Asgari ücret 3 bin liranın altında olmamalı.”

‘Bir Kişinin Geçinemediğiyle Bir Aile Nasıl Geçinsin?’

TÜİK’in bir kişinin asgari geçim tutarı üzerinden araştırma yapmasını eleştiren Mahmut Tokay, isimli vatandaş da şöyle konuştu: “Adı üzerinde 2 bin 331 lira bir kişinin asgari geçim tutarı. Bir kişi bu rakamla geçinemiyorken 4-5 kişilik bir aile nasıl geçinsin? Elektrik, su faturasındaki zamları dasormak lazım. Ben bu yıl Kurban Bayramı dâhil et yiyemedim.”

Kadir Gündoğdu isimli vatandaş da sadece 600 lira kiraya verdiği belirterek şunları söyledi: “Ben bekar bir insanım. Harcamalarım TÜİK’in verilerinden çok daha fazla. 600 lira kira veriyorum. Yol parası, doğalgaza en az 400 lira ödüyorum. Telefon faturam, elektrik, su… Bu bahsedilen rakamlar bizleri kurtarmıyor. Benim harcamalarım zaten bu haliyle 2 bin liranın üzerinde. Bu yüzden 2020’da asgari ücret en az 2 bin 500 olmalı.”

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On