AS-ÇED, Kervansaray Hanı’nın sürecini paylaştı

21 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
520 defa okundu.
AS-ÇED, Kervansaray Hanı’nın sürecini paylaştı

h8(19)AS-ÇED (Aqua Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği), Kırşehir’de “SELÇUKLU MEDENİYETİ” içinde çok önemli yer tutan Kervansaray yapıtının Kırşehir kültürüne kazandırmak, yerel ekonomiye katkı sağlamak, istihdam yaratmak amacıyla, Cacabey Kervansaray’ı (Kesikköprü) 29 Eylül 2015 günü Vakıflar Bölge Müdürlüğünden yatırım amacıyla ihale yoluyla kiralanarak alındığını Kırşehir kamuoyuna duyurdu.

AS-ÇED Başkanı  Mustafa Bağ, yaptığı yazılı açıklamada, “ Yabancı ortaklı bir girişim olan bu yatırımın işletme adı AKROENOS (Kuşatma -Selçuklu İmparatorluğunda Şehir adı.)’tur. İşletme ve Devretme yetkisi AS-ÇED yönetim kurulunda olup, Türkiye Cumhuriyeti STK yasalarına ve tüzüğüne uygundur. Kervansaray yatırımı Turizm Belgesi alınarak işletilecektir. Toplam 1686 M2 açık ve kapalı alana sahip olan bu yapıda orijinal yapısında hiçbir tadilat ve değişiklik yapılmadan portatif (sökülebilir) malzeme ve mefruşat ile donatılacaktır. Kervansaray Selçuklu ve Osmanlı dönemlerin de konaklama ve korunma alanları olarak inşa edilmiş olup dönemin ticaret yolları üzerinde yer almaktadır. Cacabey Kervansaray’ı da bu örneklerden biridir. 2 milyon TL ana sermayeli olan kuruluş Açılış ve hizmete giriş için 8 aylık hedef konulmuş olup, açılış Haziran 2016 olarak planlanmıştır. Kervansaray Orta Asya ve Anadolu mutfağının sunumunun yanı sıra bir gösteri merkezi haline getirilecektir “ ifadelerine yer verdi.
‘ TANITIM TOPLANTISI MAKİSSOS’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ ‘

 

Konuyla ilgili koordinasyon ve yatırım bilgilendirme toplantısı, 16 EKİM 2015 Cuma günü Saat 14,30’da İl Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılması planlanmış, davetiyeler (120 Adet) Oda adresiyle bastırıldı ve dağıtıldı. Yapılacak olan bu toplantı, toplantı gününe 1 gün kala (15 Ekim 2015 Saat 14 civarında) Oda başkanının kişisel tutumu yüzünden salon kullanımı iptal edildi ve toplantı anı bir kararla Makissos Ramada Otel Papatya salonuna kaydırıldı.

 

Bağ, hem Ticaret Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na tepki gösterdi hem de TSO yönetim kurulu üyelerine seslenerek “ 24 saatten daha az bir süre kala alınan iptal kararının gerekçesi niçin ve nedenleri bugüne kadar açıklanamamıştır. Bu bir ayıptır. Bu ayıbı mevcut oda başkanı işlemiştir. Salonun iptali ile adres değişikliği konuk misafirlerimize telefonla iletilmiş ancak bir kısım davetli misafirlere değişiklik iletilememiştir.  Bir kısım davetli konuğumuz Ticaret ve Sanayi Odası kapısından geri dönmüş, bir kısmı gecikmelide olsa tanıtım toplantısına katılmışlardır. AS-ÇED olarak elimizde olmayan nedenlerle kıymetli konuklarımızı bu şekilde üzdüğümüz için öncelikle kendilerinden özür diliyorum. Biz inandıklarımızı bir, bir hayata geçirmeye çalışırken, kentimize katma değer kazandırmak için bir çaba ve gayretin içindeyiz. Asla farklı hesapların içinde değiliz. Bunun içindir ki; yapmayı ve hayata geçirmeyi planladığımız bu girişimin, Kültür ve yaratıcı endüstrilerin, istihdam yarattığı, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan özellikleriyle merkezi bir konumda olduğu gerçeğini bilmekteyiz… AS-ÇED olarak hazırlamış olduğumuz bu proje ile Sivil Toplum diyaloglarına açık olan bir yönetim anlayışı ile koruma, idame ve emsal örnekleri yaratmanın yanı sıra kentsel tanıtımda öncülük, hareketlilik ve istihdam yaratmak istiyoruz. Biz öncelikli olarak yasaların bize tanıdığı hak ve özgürlükleri sonuna kadar kullanmaya niyetliyiz. Biz asla horoz dövüşü peşinde olmayacağız. Bizim işimiz var. Polemiklerin arkasına sığınarak laf ebeliği yerine şehrimize ve insanımıza hizmet üreteceğiz. STK (Sivil Toplum Kuruluşları)’lar başkanlarının kişisel kin ve ego tatmin alanları değildir. Güçlerini üyelerinin varlıklarından alırlar. O koltuklar bu şehrin koltuğudur. O koltuk kimseye baba yadigârı veya miras olarak kalmamıştır. Kişilere bu şekilde kullanımına da izin verilmemelidir.

16 Ekim 2015 Cuma günü planlan organizasyon için zorunlu olarak yapmış olduğumuz ZORUNLU! Salon değişikliliğinden ötürü davetli misafirlerimizden AS-ÇED Yönetim Kurul Başkanı ve AKROENOS Lmt. Şti. üyesi olarak tekrar özür diliyorum.

Bu değişikliğe rağmen hazırlamış olduğumuz bilgilendirme ve istişare toplantısına katılan, çiçek gönderen, telefon ederek kutlayan, Başta Kırşehir Valimiz Sayın Necati Şentürk’e AKP Milletvekili Salih Çetinkaya, Kırşehir AKP Eski Milletvekili Mikail Aslan’a, Belediye Başkanı Sayın Yaşar Bahçeci’ye,  Emniyet Müdür Sayın Sıtkı Akgül’e, Daire Amirlerine, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Veli Şahin’e, Halil Çalışır’a, Yaşar Sulu’ya, Halil Tan’a, AKP İl Başkanı Sayın Mustafa Kendirli’ye,  Merkez İlçe başkanı Sayın Mehmet Şahin’e, Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Sayın Bahamettin Öztürk’e, Kent Konsey Başkanı Sayın Tahsin Üçgül’e, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Oda başkanı Sayın Mustafa İzzet Doğan’a Kırşehir İş adamlarına, Banka Temsilcilerine, Yabancı sermaye yatırımcısı Endonezya’lı İş Adamlarına, Armada (Makissos) Otel Yöneticilerine, KTV, Kırşehir Çiğdem Gazetesine, Kırşehir Haber 24’e, Kırşehir Memleket, Kırşehir Hâkimiyet Gazeteleri ile Ulusal basınımızın temsilcilerine katılımları için teşekkür ederim “ ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN