Artan Dilenci Sayısı Esnafı Canından Bezdirdi

17 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Artan Dilenci Sayısı Esnafı Canından Bezdirdi

Kırşehir en işlek yerlerinden olan Cacabey meydanını ve Terme Caddesi çevresinde dolanan ve oturan dilenciler, giderek sorun olmaya başladı. Zaman zaman dilenciler ile bölge esnafının karşı karşıya geldiği alanlarda Belediye Zabıtaları, dilencilerin toplanması yada müdahale edilmesi konusunda yetersiz kalıyor. Esnaf, dilencilerin toplanması için Belediyelere seslenerek, sorunun çözülmesini istedi.

Farklı yöntemlere başvuruyorlar
Birçoğunun il dışından geldikleri ve dilenciliği meslek edindikleri gözlenen dilenciler arasında en dikkat çeken noktalardan biri de, duyguları istismar etmek için geliştirdikleri yöntemler. Bölgede dilenenler kendilerine engelli, hasta, yaralı, kimsesiz, öksüz ve yetim görüntüsü veriyor. Kimi dilenciler ise, işi daha da ilerleterek kendilerine Suriyeli görüntüsü veriyor. Duygu sömürüsü yapan dilenciler özellikle çocukları kullanarak işlerini yürütüyorlar.

Suriyeli gibi davranıyorlar
Gündüz saatlerinde daha çok Suriye’den kaçmak zorunda kalan mültecilerin, gece ise ağırlıkla yerli dilencilerin sokaklara çıktığını belirten bölge esnafı, “Gün boyu sürekli dilencilerle karşılaşıyoruz. Bu durum, çözülmesi gereken ciddi bir problem olmaya başladı. Dilenciler yüzünden çoğu zaman müşterilerimizle ilgilenemez oluyoruz. Bu yüzden, yetkili kurumların bu problemi çözmesini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.


Turistik alanlar için sorun teşkil ediyor
Dilencilerin bazen kendi aralarında yer tutma kavgasına tutuştuklarını iddia eden bölge esnafı, “Bazen burada öyle şeylere şahit oluyoruz ki, artık pes demekten başka çaremiz kalmıyor. Dilencilerin işyerlerinden müşteri kaçırmasına alıştık, bir de kendi aralarında kavga etmelerine şahit oluyoruz. Yer tutmak için bazen tartışıyor, bazen de kavga ediyorlar. Bu durum Ahi şehri olarak anılan Kırşehir için ciddi bir problemdir” diyerek, yetkililerin bir an evvel gerekli ve caydırıcı tedbirler almalarını istediklerini belirtiyorlar.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com