ARKEOPARK TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR

22 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
542 defa okundu.
ARKEOPARK TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR

11880428_1035434446475619_5310899140790822867_n

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Arkeopark projemizle tarih ortaya çıkacak” dedi.

 

Kırşehir Müze Müdürlüğü başkanlığında 2012 ve 2013 yıllarında arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Işık Adak Adıbelli’nin bilimsel danışmanlığında Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Ahi Evran Üniversitesi’nin destekleri ile Kalehöyük’te başlatılan kazı çalışmalarına 2015 yılında da devam ediliyor.
2012 ve 2013 yıllarında höyüğün güney ve güneydoğusunda yer alan plan karelerde yaklaşık 550 metrekarelik alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında höyükte Osmanlı, Selçuklu, BizansRoma ve Hellenistik dönem tabakalarının varlığı gün yüzüne çıkarıldı. 2015 yılı için bakanlığın 175 bin TL ödenek ayırdığı kazı alanı tabakalarının altında olduğu düşünülen Frig, Hitit ve diğer Tunç Çağ kültürlerine, hatta Kalkolitik döneme ait kalıntı ve buluntulara ulaşılması hedefleniyor. İlk arkeolojik kazıların 2009 yılında Alaadin Camii’nin restorasyonu sırasında yapıldığı höyükte ortaya çıkan bulgular ve kültür katları, höyükte arkeolojik çalışmaların devam etmesi gerektiğini ortaya koymuştu.
Kazı alanı ve ’Arkeo Park’ projesi alanında incelemelerde bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, tarihin Kırşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje ile gün yüzüne çıkacağını dile getirdi. Bahçeci, “Burası Kırşehir’in merkezinde bir höyük, burada tarihi açıdan da arkeologların hemfikir olduğu çok kıymetli bir höyük haline geldi. Çok ciddi bir tarih bu bölgede yaşar hale geldi. Kazı çalışması kazı alanında 4. yıla gelindi. Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü, Valilik ve Belediye ortaklaşa bu kazı çalışmasını gerçekleştiriyoruz.

Kazı çalışmalarının başladığı andan itibaren bölgede başlattığımız proje ile bu alanı turizme kazandırma noktasında bir fikrimiz oluştu ve bununla ilgili bir proje yaptık. İnşaat çalışmalarımız alanda devam ediyor. İnşallah her yıl yapılan kazılarla birlikte Kırşehir’in tarihi geçmişi gün yüzüne çıkacak, şuan M.Ö., 3 bin 500 yıl geriye gittik. Bu inşallah zaman içerisinde daha da ilerleyecek. Kaman ilçesi kazıları, Yassıhöyük ve Kalehöyük’le birlikte bölgemizde İç Anadolu’nun cazibe merkezlerinden bir tanesi haline gelecek. Yapmış olduğumuz proje de kazı çalışmalarını destekleyecek şekilde.” özdeyişinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN