Apaydın Kırşehir’i Temsil Ediyor!

2 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
611 defa okundu.
Apaydın Kırşehir’i Temsil Ediyor!

Apaydın Kırşehir’i Temsil Ediyor!

30 Haziran Cumartesi Günü Seğmen TV’de katıldığı CANCİĞER Muhabbeti Programına katılarak Kırşehir’i en güzel şekilde temsil etti.

         Düğünlerin olmazsa olmazlarından olan yerel sanatçısı Ümit Yaşar Apaydın  söylediği şarkılar ve çaldığı bağlamayla organizasyon ve düğünlerin aranan yüzü oluyor.  Kendine özgü uyarladığı besteleri ve şarkılarla düğünlerde oldukça beğeni topluyor. Katıldığı televizyon programlarında ve TRT başta olmak üzere birçok ulusal kanallarda sazıyla sözüyle ve kendisine has yorumlarıyla büyük beğeni toplayan Apaydın, Neşet Ertaş hayranı olduğunu ve onun yolunda gitmeye kararlı olduğunu belirtti.
         Bağlama çalmaya küçük yaşlarda  başladığının altını çizen Apaydın, Nişan, düğün, konser ve özel günlerde mesleğini en iyi şekilde icra ediyor. Özellikle düğünlerde kendisine has çalgısıyla dinleyenleri hem hüzünlendiriyor hem de coşturuyor.
         Kırşehir halkı tarafından sevilen ve efendiliğinden taviz vermeyen müzisyen Ümit Apaydın her kesimin takdirini kazanıyor. Oyun havaları ve belli müzik parçalarını ustalıkla çalmaya başlayan Apaydın, sazını elinden düşürmüyor.  “Görenler hele çal bir parça da eğlenelim efkarlanalım” şeklinde taleplerle karşılaşıyor. Hiç kimsenin gönlünü kalbini kırmayan dürüst insan Apaydın, çaldığı parçalarla gönülleri fethediyor.
APAYDIN’DAN NEŞET ERTAŞ’A ÖVGÜLER
         Kırşehir’in vazgeçilmezi ”Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş‘ın, sesi, mütevazı duruşu ve her şeyden önce insana verdiği değerle halkın sevgisini kazandığını, ifade edilemeyen duyguları türkülerine yansıtarak dilden dile dolaştığını ve gönüllerde yer edinen Apaydın açıklamalarında şunları kaydetti; ”Böylesine sevilen bir halk sanatçımızın vefatı, sanat dünyamız ve ülkemiz için büyük bir kayıp olmuştur. Neşet Ertaş, her zaman sevgiyle saygıyla ve takdirle hatırlanacak; en önemli kültür değerlerimizden biri olarak gönlümüzü titreten türkü ve bozlaklarıyla kalbimizde yaşamaya devam edecektir. Bizlerde bu değerleri yaşatmak için elimizden geleni yapacağız.”

GURBETÇİLER’İNDE  İLGİSİ YOĞUN
Kırşehir’de düğün yapmak için Avrupa’dan Kırşehir’e gelen gurbetçiler düğün yapacakları zaman ilk aranan isimlerden bir tanesi de müzisyen Ümit Apaydın. Yaz mevsiminde gurbetçilerin yoğunluk gösterdiğini belirtti. Apaydın saz çalmanın meşakkatli bir iş olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Sazı öğrenmek kolay değildir ama çok da zor değildir. Önemli olan kişinin öğrenmek istemesiyle ilgilidir. Saz çalmasını hiç bilmeyen bir kişi yaklaşık 7 ay gibi bir sürede saz çalmayı öğrenebilir. Haftada 2 saat verilecek kurs yeterlidir. Yeter ki içerisinde istek olsun. Kulak vererek çalabilmek önemli.

SAZ DA YETENEK DİYE BİR ŞEY YOKTUR

         Kişinin içinde istek yoksa yıllar boyunca saz çalmayı öğrenemezler. Gitar çalmak çok daha zor ama liseli gençler heveslenip hemen öğreniyorlar. Kurslar da ise ilk başta türkü öğretiliyor. O türküyü öğrendikten sonra başka türkülere geçiyor. Bu şekilde türkü birikimi geliştikçe bir süre sonra kulaktan duyduğunu çalmaya başlıyor. Ancak birçok öğrenci sazı eline aldığında çalamıyor hemen hevesi kırılıyor ve öğrenmekten vazgeçiyor. Saz çalmak sabır işidir. Yavaş yavaş öğrenip parçaların birleşmesidir. Kimse bunu doğuştan bilmiyor. Herkes deneye deneye öğreniyor. Kendi kendine öğrenen çok az kişi var. Onlar da zaten ozanlarımız.” (Haber: Didem CEYLAN)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On