Antioksidanlar Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

15 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Antioksidanlar Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığı şu günlerde neredeyse herkesin tek derdi hasta olmamak. Hasta olmak istemeyen vatandaşlar da soluğu aktarlarda aldı. Vatandaş, aktarlardan şifalı bitki çayları temin ediyor. Bitki çaylarının içerisinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yüzden bitki çayları içerek gribal hastalıklara karşı korunmak mümkün…  

Hasta olmak istemeyen herkes soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan bitki çaylarını tercih etmeye başladı. Bu sebeple biz de 40 Arena Gazetesi olarak Aktar, Emre Öz, İle görüştük. Öz’den sağlık açısından en çok kış mevsiminde tercih edilen ‘bitki çayları’ hakkında bilgi aldık.  

Öz, “Tüketilen kış çayları insanların bağışıklık sitemini güçlendiriyor.  Doğal antibiyotik görevi yapıyor” 

Aktar Öz, yaklaşık 16 yıldır lokman hekim olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Uzun yıllardır aktarlık yaptığını belirten Öz,   şifalı bitkiler üzerine araştırmalarına devam ettiğini de dile getirdi. 

Kış mevsiminde bağışıklık sistemi etkileniyor 

Kış mevsiminin bağışıklık sistemini etkilediğine işaret eden Öz,, bitki çayları hakkında şunları söyledi: “Tabi malum kış mevsimi gelince özellikle mevsim geçişlerinde mutlaka insanlar gribe yakalanıyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için birçok aktarın hazırlamış olduğu kış çayı var. Kış çayının içerisinde ise; zencefil, tarçın, havlıcan, zerdeçal, karabiber, altınotu, narçiçeği, karanfil, ıhlamur gibi bitkiler bulunuyor. Bu bitkiler karıştırılarak, kış çayı hazırlanıyor. Hazırlanan kış çayları günlük tüketilebilir. Ama tüketicileri burada uyarmak gerekiyor. Günlük 2-3 bardak ya da fincan tüketilmesi gerekiyor. Daha fazla tüketimi sakıncalı…”

Bitki çayı içerek, gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilebilirsiniz 

‘Tüketilen kış çayları insanların bağışıklık sitemini güçlendiriyor’ açıklamasında bulunan Öz, “Kış çayı vücutta doğal antibiyotik görevi yapıyor.  Gereksiz yere antibiyotik kullanımın önüne geçebiliyor. Doğal antibiyotik kullanmak her zaman daha sağlıklıdır” dedi. 

Sosyal medyadan ya da televizyondan edinilen yanlış bilgiyle yola çıkmamak lazım 

Vatandaşın, sosyal medyadan ya da televizyondan duyduğu bir haberden yola çıkmaması gerektiğine vurgu yapan Öz, şunları kaydetti: “Kış çaylarını kullanırken aktarlardan bilgi almakta fayda var. Kafamıza göre hareket etmememiz gerekiyor. Özellikle sosyal medyadan ya da kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek bu konuda daha bilinçli olmak lazım. Bilgi kirliliğinden kaçınmakta fayda var. Doğru bilgiye insanlar, aktarlardan ulaşabilir.”

Bitki çaylarını hafife almamak lazım 

Öz, bitki çaylarını hafife almamak gerektiğini belirterek, “Bitki çayını tüketecek kişinin özellikle tansiyon, şeker, kronik rahatsızlıklarına göre hareket etmesinde fayda var. Bitkilerin kullanım şekillerini mutlaka aktara sormak lazım. Vatandaşlara, aktarların fikirlerini göz ardı etmemelerini tavsiye ediyorum” dedi. 

Bitki çaylarını taze tüketmenin faydalı olduğundan da söz eden Öz, kök bitkilerinin ve yeşil yapraklı bitkilerin demlenme şekillerinin farklı olduğunu da belirtti. Öz, “Kök (zencefil, havlıcan, zerdeçal gibi) bitkiler kaynatılacak, ıhlamur, yeşil çay vs.  gibi bitkilerin ise mutlaka demlenmesi lazım” diye konuştu.  

Doğadaki bütün bitkiler şifalı 

Son yıllarda vatandaşların en çok metabolizmayı hızlandıracak çay istediğini de söyleyen Öz, metabolizma yavaşlığının birçok sebebi olabileceğine işaret etti. 

Öz, bağırsak problemleri yaşayan vatandaşların doktora görünmesini tavsiye ederek, metabolizmayı hızlandıran çaylar hakkında şu bilgileri verdi: “Sinemaki (açlık otu), yeşil çay, keten tohumu, kekik, biberiye, funda yaprağı gibi karışık bitki çaylarını tavsiye edebilirim.”

Bitki – baharat fiyatları arasında geçen seneye göre çok fark bulunmuyor 

Bitki ve baharat fiyatları hakkında bilgi aldığımız aktar Öz, şunları aktardı: “Geçen seneye göre bitkilerin – baharatların fiyatları çok değişmedi. Bunu fırsata çeviren insanlar her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de var. Bu sene abartı bir fiyat artışı olmadı. Örneğin; geçen sene 1 kilogram ıhlamurun fiyatı 120 TL idi. Bu sene de 1 kilogram ıhlamurun fiyatı 120 TL.  Ancak bazı baharatlar ve bitkilerde fiyat artışı tabi yaşandı. En fazla fiyat artışı kabuklu tarçın ve kakule bitkisinde oldu.”

Aktarların yaz sezonunda iş potansiyeli düşük 

Aktarların yaz sezonunda iş potansiyeli düşük diyen Öz, “Aktarcılar için kış döneminde satışlar artar. Eylül – Mayıs dönemi bizim iş yaptığımız dönemler. Yaz sezonunda işler biraz düşüktü. Sonbaharın gelmesiyle işlerimiz açılmaya başladı” diye konuştu.  

Vatandaşlar, aktarlarına güvensinler

“Bize gelen insanların öncelikle sıkıntılarını ve şikâyetlerini dinliyoruz’ diyen Öz, “Tüketiciyi dinledikten sonra, ürün tavsiyesinde bulunuyoruz. Her bitkiyi her tüketiciye satmamaya özen gösteriyorum” dedi. 

‘Mümkün mertebe vatandaşlar aktarlarına güvensinler’ ifadesini kullanan Öz, “Vatandaşlar, tanıdık yerlerden alışveriş yapsınlar. Herkesin mahallesinde bulunan küçük esnaftan alışveriş yapmasını tavsiye ederim. Televizyondan ya da internetten edindikleri bilgilerden ziyade mahallesinde bulunan aktarlara başvursunlar” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com