Ankara’yı Unutma! Silvan’a Cizre’ye ve Nusaybine Ses Ver!.Paris Katliamı’nı Lanetliyoruz!

16 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
609 defa okundu.
Ankara’yı Unutma! Silvan’a Cizre’ye ve Nusaybine Ses Ver!.Paris Katliamı’nı Lanetliyoruz!

egitim-sen-teogs-AABu kanlı katliamın gerçek sorumluları hesap verene kadar, gerçek bir  adalet ve yüzleşme süreci yaşanıp bu topraklarda halkların eşitliğine dayalı onurlu bir barış gerçekleşene kadar hesap sormaya devam edeceğiz.

KESK – CHP – EMEP – HDP – KP – ÖDP  Paris katliamını lanetlemek amacıyla bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda: “Tam 37 gün oldu. 37 gün önce Ankara da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamını yaşadık. 37 gün önce on binlerce yoldaşımızla bu  ülkede savaşa, halkların birbirine kırdırılmasına, çatışmalara ve  kutuplaşmaya  karşı yeniden  diyalog ve çatışmasızlık ortamına geri dönülmesi için barış talebimizle alanlardaydık, bu ülkede kandan,  şiddetten ve linç kültüründen beslenenlere karşı halkların kardeşliğinden yana olanların barış çığlığını haykırmak için gelmiştik biraraya. Ancak iktidarlarının geleceği için barışı, barış talebini tehdit olarak görenler bu katliamı gerçekleştirdiler. Halkların, emekçilerin, kadınların ve gençlerin barış iradesini tehdit olarak görenler aramıza sinsice, korkakça dalarak barış umudunu bombaladılar. Acımız hala çok taze, çok büyük ve çok derin. Fakat öfkemiz kat be kat daha büyük!..

İlk andan itibaren failleri aramıyoruz dedik!.. Katilleri tanıyoruz ve hesap soracağız dedik!.. Sivas’tan, Çorum’dan, Maraş’tan tanıyorduk onları!.. Silvan’dan, Varto’dan, Cizre’den, 90’lı yılların Toroslarından ve Diyarbakır’dan tanıyoruz onları. 10 Ekim katliamı emek, demokrasi ve barış mücadelemiz için bir dönüm noktası olmuştur. Bu kanlı katliamın gerçek sorumluları hesap verene kadar, gerçek bir  adalet ve yüzleşme süreci yaşanıp bu topraklarda halkların eşitliğine dayalı onurlu bir barış gerçekleşene kadar hesap sormaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki çok çetin ve uzun bir yolumuz var. Ancak arkadaşlarımızın bıraktığı yerden devam etmek, onların vasiyetini yerine getirmek için dayanışmayı ve ortak mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Çatışma ve kandan beslenenler bugün Silvan’da olduğu gibi Cizre ve Nusaybin de yeni bir katliam gerçekleştirmek istiyorlar. Binlerce asker ve polis yığınağı yapılarak, helikopterler, tanklar ve ağır silahlarla kuşatma altına alınan halkın üzerine bombalar yağdırılıyor. Ölü ve yaralı sayısı hakkında hiç bir bilgi edinilememektedir. Fakat daha önce Suriçi, Silopi ve Yüksekova’dan bildiğimiz üzere bu saldırılardan en çok kadın ve çocukların zarar göreceğini çok iyi biliyoruz. Silvan’da olduğu gibi Nusaybin ve Cizre’de devletin  güvenlik güçleri tarafından uygulanan abluka derhal kaldırılmalıdır.

Savaş ve çatışmalar biz kadınların hayatını tüm şiddetiyle kuşatma altına alıyor. Biz kadınlar savaşa karşı barış mücadelesi verdiğimiz için, Saray darbesine ve diktatörlüğe, tekçiliğe, cinsiyetçiliğe ve zulme karşı direndiğimiz için devletin şiddetinin birincil hedefi haline geliyoruz. Barışta ısrar ettiğimiz için, özgürlüğümüzden vazgeçmediğimiz için, halkların eşitliği ve kardeşliğinden yana taraf olduğumuz için linçe maruz kalıyoruz. Savaşın vahşetinden kurtulmak için göç ettiğimiz topraklarda mülteci hayatlar sürdürmek zorunda kalıyoruz. Doğamızı, toprağımızı kapitalist kar hırsının insafına terk etmediğimiz, yaşam alanlarımızın talanına karşı en önde saf tuttuğumuz için, iş güvencemize sahip çıktığımız için, kadın cinayetleri politiktir, emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir dediğimiz için erkek-devlet ve sermaye işbirliğiyle hayatlarımız üzerinde sistematik bir şiddet geliştiriliyor.

Cizre, Suruç, Silvan ve Ankara katliamlarının hesabını sormak için,
Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmak için,
Güvencesiz, kayıt dışı, kölece çalışmaya hayır demek için,
Gözaltında cinsel işkence insanlık suçudur demek için,
Nefret suçlarına dur demek için,
Tacize ve tecavüze haksız tahrik indirimlerine son vermek için,
AKP’nin kadın düşmanı politikalarına dur demek için,
Savaşa karşı onurlu bir barış inşa etmek için;
25 Kasım’da  Hep birlikte daha güçlü ve gür bir sesle erkek devlet şiddeti son bulsun diyoruz!.. Yaşasın kadın dayanışması!..  Jin jiyan azadi!..

Paris katliamını gerçekleştirenler, tıpkı 10 Ekim Ankara katliamında olduğu gibi, insanlığın ortak evrensel değerlerini hedef almış, yüzlerce insanı acımasızca katletmiştir.

Suriye’de iç savaşı körükleyip, yıllarca cihatçı çetelere lojistik destek sunanlar, istihbarat örgütleri üzerinden Suriye’ye tırlar dolusu silah gönderenlerin hem 10 Ekim Ankara, hem de Paris katliamında oynadığı rol göz ardı edilemez.Yıllardır Suriye’de iç savaşı kışkırtan ve destekleyen tüm emperyalist ülkeler, bugüne kadar bölgede yaşanan katliamlara sessiz kalarak, yeterince tepki göstermeyerek açıkça suç işlemişlerdir.IŞİD’e ve cihatçı çetelere geçmişte “öfkeyle bir araya gelmiş insan topluluğu” diyenlerin, Suruç ve Ankara katliamı sonrasında IŞİD’in adını anmayan siyasilerin Paris katliamı sonrasında benzer bir tutum sergileyerek taziye mesajları yayınlaması büyük bir çelişkidir.Kırşehir KESK ve Siyasi partiler olarak özelde Paris genelde de tüm dünyada  yaşatılan vahşi katliamı büyük bir öfke ile lanetliyor, katliamda hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, benzer duyguları yaşamış olmanın üzüntüsüyle acılarını yürekten paylaşıyoruz!…”ifadelerine yer verdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN