Anız Yakmak Toprak Verimini Etkiliyor

24 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
251 defa okundu.
Anız Yakmak Toprak Verimini Etkiliyor

İlimiz de 2018 yılı hasat sezonunun sonu yaklaşırken, anız yangını sayısında da artış gözleniyor.

Anız Yakmak Toprak Verimini Etkiliyor

Anız yangınlarının tarımsal üretime, çevreye ve biyolojik çeşitliliğe zarar veren bir yöntem olduğunu hatırlatan yetkililer, anız yakmanın toprağın verimini de doğrudan etkilediğine dikkat çekti.

ANIZ TOPRAĞA ZARAR VERİYOR

Bilinçsizce ateşe verilmesiyle çıkan anız yangınları çevreye zarar verirken, birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok ediyor. Anız yakan üreticinin istemeden kendi ekonomisine ve çevreye zarar verdiğini hatırlatan yetkililer “Toprakta bulunup gözle görülmeyen mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Bu da toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur”

BİLİNÇLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Anız yakılmasının, hasat sonrası bitki artıklarının masrafsız bir şekilde ve kısa zamanda ortadan kaldırılması, sürümün kolaylaştırarak ikinci ürün yetiştirmek için zaman tasarrufu sağlaması gibi nedenlerden dolayı tercih edildiğini belirten yetkililer, “Ancak beklenen bu faydanın aksine anız yakmak toprağa ve çevreye çok ciddi zararlar vermektedir. Anızın yakılmasıyla, toprağın en üst katmanında fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile toprak verimliliğini ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Anızın yakılması, büyük oranda kurak arazilerde tarım yapılan İlimizde tarımsal üretimde döngünün bozulmasına ve toprakta verimliliğin azalmasına neden olmaktadır. Bitki kalıntıları toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur. Üreticilerimizi bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyoruz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On