• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

“Amerika Hep Kendi Çıkarı Doğrultusunda Siyaset Geliştirmiş”

12 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
490 defa okundu.

Amerika İle Türkiye Arasında Yaşanan Vize Krizini Değerlendiren Kırşehir Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yılmaz Zengin, Amerika’nın Göstermiş Olduğu Tavra Tepkisini Gösterdi

Geçtiğimiz günlerde ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak durdurduğunu açıklamasının ardından konuyla ilgili Kırşehir Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yılmaz Zengin; Amerika hep kendi çıkar doğrultusunda siyaset geliştirmiş” ifadelerine yer verdi.

Amerika gidişlerin menfaatimize olduğunu düşünüyorduk fakat bunun arakalarındaki çıkarları değerlendirdiğimizde ciddi anlamda kaygı verici bir durum ortaya çıktı diyen Zengin, Gazetemiz 40 Arena Muhabirine yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; “Amerika ile Türkiye arasındaki Vize krizi bizi son derece yurttaş olarak da üzüyor. Neden bugünlere gelindi. Gelinmesinin gerekçesi neydi. Bunların üzerine iyice yoğunlaşması lazım, bunları iyi araştırmamız lazım. Bildiğimiz kadarıyla Amerika Konsolosluğunda çalışan bir tane FETÖ terör örgütünün reisi olduğu iddia edilerek İstanbul Cumhuriyet Baş Savcısı hakkında da gözaltı kararı çıkarılmıştı. Daha sonrada adliyede yapılan sorgulama neticesinde tutuklanmıştır.  Hukuk dalında değerlendirdiğimiz de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin haklılığını ifade ediyor. Bir terör örgütü üyesini Türkiye’nin müttefiklik olan Amerika tarafından kollanması korunması bizi son derece üzüyor. Bugünlere neden gelindi. Yaptığımız araştırma neticesinde Sn. Cumhurbaşkanımız Amerika’ya en son gidişinde hep dostum cümlelerinden bahsedilmişti ve Amerika Devlet başkanı Trump’da hep güzel pozlar vererek de bizlerde yurttaş olarak mutlu olduk. Ama bu pozlar verilirken bu pozları sadece kendi ekseninizde değerlendirmemeniz gerekir”

“TÜRKİYE’NİN ÇIKARI İÇİN DEĞİL AMERİKA’NIN ÇIKARI İÇİN SİYASET GELİŞTİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Ülkenin çıkarı esas alarak da bu pozlar verilmeliydi diyen Zengin;  “Amerika’ya biz ne için gittik bir takım faaliyetlerde bulunmak için ve Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatini korumak, için gidildiğini biliyoruz. Bunun içinde gidilmişti ama bunun arakalarında ki çıkarları değerlendirdiğimiz de ciddi anlamda kaygı verici bir durum çıkıyor. Bu kaygı verici durumun bizde kamuoyuyla paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz yıllardır ve bizden önceki siyasetçilerimiz, büyüklerimiz, devrimci demokrat yurtsever Atatürkçü kardeşlerimiz Amerika’nın politikasına karşı geldiğimiz de bizi Moskova’ya sürün etme noktasında mücadele eden insanlar bugün görüyoruz ki Türkiye’nin çıkarı için değil Amerika’nın çıkar noktasında siyaset geliştirdiğini görüyoruz. Nasıl ki Cumhuriyet Halk Partisi ve Yurt sever olarak da, Amerika’nın politikası asla ve asla Ülkemizin yararına olan bir politika olmadığını görüyoruz. Hep Amerika kendi çıkar doğrultusunda siyaset geliştirmiş ve politika üretmiştir. Bizde Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticisi olarak da buna alet olmuşuzdur. Bunun 1’incisi Körfez Savaşıyla başlamıştır. Daha sonra 2003 Irak işgaliyle başlamıştır. Türkiye’nin geleceğini yok etme anlamında çıkar sağlamıştır. Biz buna şiddetle karşı geldik ve hala da geliyoruz. Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında Amerika’ya gittiğinde Amerika’nın yöneticileri ile toplantı yaptığında biz bir misyon üstlendik. Nedir o misyon? Ortadoğu’nun eş Başkanı olarak Amerika bin kilometre gelip bizim komşu ülkelerde bir harita düzenlemeye kattığında biz buna şiddetle karşıladık.  Bugünkü yönetim ise o işi Hala da desteklemekteler. Bu da bizi üzüyor. 14 Bin Kilometreden gelip de Osmanlı Döneminde benim Topraklarıma dayanan Ortadoğu’nun dizayn etmeye hiç kimsenin hakkı ve yetkisi olmamalıydı. Bu yetkiyi Türkiye Cumhuriyetini yönetenler Amerika’ya verdiler” diye konuştu.

“VİZE KRİZİNİN ÜLKEMİZE UĞRATTIĞI ZARAR 63 MİLYAR”

Yıllardır enperest güçler insanların emeğini sömürmeden, insanların ülkesinde bir takım karşıt yapmadan hiçbir zaman yatırımda yapmadılar diyen Zengin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bu insanların geleceği için elle tutulur gözle görülür bir proje ortaya koymadılar. O ülkedeki elde etmiş oldukları enerjiyi kendi kaynaklarını nasıl aktardıkları noktasında projeler gelişilmiştir. Bizde buna maalesef ülke olarak da alet olduk. Neden? Dış politikayı hep kendi ekseninde oluşturdukları için. Dış politika üç kişinin beş kişinin iktidar sahiplerinin oluşturacağı bir anlayış değildir. Dış politika bir milli meseledir. Milli mesele noktasında bakıldığında Vize kotasını bırak hiç bir uygulama yapamayız artık. 1974 yılında dönemin Başbakanı Rahmetli Bülent Ecevit ve Başbakan yardımcısı Erbakan Hoca Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan Yurttaşlarımıza Rumlar tarafından işkence ve katliam yapıldığında Birleşmiş Milletler de, Amerika’da karşı gelmiştir. Ama o tarihte bir milli politika vardır. Milli politikayı esas almayarak ta Türkiye çok ciddi bir şekilde sıkıntıya sokuldu. Vize kriziyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uğramış olduğu zarar 63 milyardır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN GELECEĞİNİ YOK ETMEK ANLAMINDA SİYASET GELİŞİYOR”

Zengin; “Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sn. Dışişleri, Bakanımızın maaşıyla ödemeyeceği bir rakam. Bu arada tüyü bitmemiş yurttaşlarımızın vermiş olduğu vergiler ile ödenecek. Bu da bizi son derece üzüyor. Bunların üstesinden gelebilme noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde kaç tane Pati Varsa, kaç milletvekili varsa ve farklı ülkelerde Türkiye Cumhuriyetinin Misyonunu temsil eden Bürokratlarımız Bir araya gelerek çok ciddi anlamda elle tutulur gözle görülür bir milli politika ortaya koyması lazım. O zaman bu sıkıntıları hep beraber aşmış oluruz ama hala böyle bir politikanın geliştiğini ve oluşturulduğunu ben görmüyorum. Her televizyona çıkışında Cumhuriyet Halk partisine ve Genel Başkanımıza hakaret Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini yok etmek anlamında siyaset gelişiyor bu da bizi üzüyor” şeklinde konuştu.

HABER: SERHAT ERDOĞAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN