Aman sahte altına dikkat!

21 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
387 defa okundu.
Aman sahte altına dikkat!

Altın alacağım derken cebinizdeki paradan olmayın.

Aman sahte altına dikkat!Kırşehirli sarraf Abdullah Çavuşmirza,  vatandaşlara altını kuyumculardan alması, ikinci şahıslardan alması halindeyse, kuyumculara danışarak gerçek olup olmadığını kontrol ettirmesi uyarısında bulundu.

Kırşehirli sarraflar yer altı çarşısında işyeri bulunan Abdulah Çavuşmirza, gerçeğinden ayırması hayli zor olan sahte altın ziynet eşyaları, çeyrek ya da cumhuriyet altını satmaya çalışan dolandırıcılara karşı uyardı.

Abdullah Çavuşmirza  dolandırıcıların park, kahve gibi sosyal alanlarda ikili ilişkiler kurarak, altın görünümlü kaplama çeyrek ve cumhuriyet altını ile bilezik, zincir, gerdanlık gibi ziynet eşyalarını satmaya kalkıştığını söyledi. Kuyumcular ve vatandaşlardan bu yönde odaya gelen ihbarların arttığını, bu bilgiyi emniyet yetkilileriyle paylaştığını anlatan Abdullah Çavuşmirza vatandaşlara altını kuyumculardan alması, ikinci şahıslardan alması halindeyse, kuyumculara danışarak gerçek olup olmadığını kontrol ettirmesi uyarısında bulundu.

Üzerinde 22 ya da 18 ayar damgası olan, içeriği bakır, pirinç, nikel karışım gibi maddelerden yapılan altın görünümlü bilezik ve zincirin maddi değeri yok. 2-3 lira maliyetli bu ürünler, kötü niyetli kişiler tarafından yüksek fiyatlara satılmaya çalışılıyor. Vatandaşlar sahte altın ve kaplama ürünlere karşı dikkatli olmalı. Kuyumcular mesleki tecrübesiyle genellikle bu durumu fark ediyor, ancak zarara uğramamak için daha da dikkat etmeli.

Ayrıca yaz sezonunun gelmesiyle kuyumcularda tırnakçılık yöntemiyle hırsızlık olaylarında artış görüldüğüne dikkati çekti ve bu tip hırsızlıklara karşı esnafın güvenlik tedbiri alması gerektiğini vurguladı. Kuyumcuların şüpheli durumla karşılaşmaları halinde emniyet yetkililerine bilgi vermesi çağrısında bulunan Abdullah Çavuşmirza  esnafa güvenlik için şu tavsiyelerde bulundu:

“Kasalara darbe, duman, basınç ve hareket sensorları taktırın. Kasalara ait yedek anahtarı kesinlikle iş yerinde bırakmayın. İş yerinizin etrafındaki boş araziyi, iş yeri ve iş değişikliklerini takip edin. İş yerinizin içini dışını görebilecek şekilde yüksek çözünürlüklü kayıt saklama süresi uzun olan kamera sistemi kurun. Kayıt cihazının çalınma ihtimaline karşı kayıt cihazınızı iş yeri dışında farklı bir yerde saklayın. İş yerinizden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda görünür ve kolay ulaşabilir yerlerde değerli eşya bırakmayın. Alarm ve kamera sisteminizin çalışır durumda olduğunu sık sık kontrol edin. Alarm güvenlik sistemine GSM hattı da ilave edilmeli diye sözlerine son verdi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN