Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Esnafı Etkiledi

4 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
64 defa okundu.
Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Esnafı  Etkiledi

Genellikle düğün, nişan veya özel günlerde tercih edilen altının, fiyatlardaki artış nedeniyle eskisi kadar alıcı bulamadığını dile getiren Kırşehirli Kuyumcular, fiyat artışlarının hem küçük esnafı hem de vatandaşı etkilediğini belirtti.
Yeraltı Sarraflar çarşısı içerisinde bulunan dükkânında kuyumculuk yapan Abdullah Çavuşmirza, kuyumcu esnafının satışlarında eskiye oranla düşüş yaşandığını söyledi. 


Altın satışlarında eskiye göre düşüş yaşanıyor
Yaşanan bu düşüşlerin altın fiyatlarındaki artışın neden olduğunu ifade eden Çavuşmirza, “Eskiden özel günlerde altın satışları çok olurdu. Hediye olarak da altın tercih edilirdi. Ancak, alım gücünde eskiye oranla yaşanan düşüşler, hem bizim gibi küçük esnafı hem de vatandaşı etkiyor.” diye konuştu.


Çeyrek, gram, yarım veya çeyrek gram altınlar tercih ediliyor
Çavuşmirza, son zamanlarda düğün veya nişanlarda takılan altınların genellikle çeyrek ya da gram altın olduğunu belirterek, gram altının da yarım ve çeyrek olarak çeşitlendiğini söyledi.
Yaşanan bu durumun da, kuyum sektöründe bulunan küçük esnaf için dezavantaja neden olduğunu söyleyen Çavuşmirza, küçük esnafın ayakta kalmaya ve yok olmamaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. 
Çavuşmirza, altın fiyatlarında sağlanacak düşüşün esnafı ve vatandaşı rahatlatacağını belirterek, “Esnafın ayakta kalması ve vatandaşın da alım gücünde yaşadığı sıkıntının çözülmesi için piyasada sıcak paraya ihtiyaç var. Çünkü esnaf açısından bakıldığında satışların çoğu gider olarak kullanılıyor. Yani, kar elde edilemiyor.” dedi. 


Sermayesi olan avantajlı hale geldi
Satışlarda yaşanan durgunluğun genel olarak kuyumculuk sektöründeki küçük esnafı etkilediğini dile getiren Çavuşmirza, sermayesi olanın sektörde avantajlı konuma geldiğini ve sektörün artık büyük alışveriş merkezlerine yöneldiğini ifade etti. 
Çavuşmirza, ayrıca el işçiliği ile üretilen ürünlerin de azalmaya başladığını dile getirerek, şunları söyledi: “Üretim yapanlar biraz daha ayakta kalıyor. Çünkü ustalığı olan genelde esnaftan da sipariş alıyor. Ama bu şekilde üretim yapan yerlerde azaldı bana göre.” 
Çeşidin ve sermayenin azalması durumda küçük esnafın sıkıntılar yaşadığını belirten Çavuşmirza, “Çeşit azaldıkça, müşteri de azalıyor.” dedi.


Alınacak ürün hakkında güvenilir ve doğru bilgiye ulaşmak gerekli
Sahte ürün konusuna da değinen Çavuşmirza, altın alacak vatandaşların öncelikle güvenilir yer ve kişileri tercih etmesi gerektiğini söyledi.
Çavuşmirza,  ayrıca, alınacak ürün hakkında doğru ve tam bilgiye sahip olunmasının önemli olduğunu dile getirerek, “Vatandaşlar alacakları altının ayarına dikkat etmeli. Mesela, 8 ve 14 ayar altının görüntüsü birbirine çok benzer. İnsanlar, 14 ayar aldım diye düşünerek ucuz olan 8 ayar altını alabilir. O nedenle altındaki ayar konusunda özellikle dikkat edilmeli.
Alınacak ürün ve ürünün fiyatı hakkında araştırma yapılmalı” şeklinde konuştu.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On