Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor

15 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
15 defa okundu.
Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor

En önemli yatırım araçlarından biri olan altın yükselişini sürdürüyor. Kırşehir’de Sarraflar Altın fiyatlarındaki yükselişe ilişkin değerlendirmelerde bulunarak bu yükselişin devam edeceğine işaret etti.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Sarraf Abdullah Çavuşmirza, altın fiyatlarının yükseleceğini daha önceden söylediklerini anımsatarak şöyle konuştu:

Çeyrek altın alın veya işçiliği olmayan bir bilezik alın, hem takıp, kullanıp hemde tasarruf edersiniz” diyoruz. Ama sarrafi altın dediğimiz Cumhuriyet altını, çeyrek altın, yarım altınlarda ayrıca sırf tasarruf edebilirsiniz. El işçiliği olmayan bileziklerde de alış satış arasında büyük bir fark olmuyor.  Herkese biz diyoruz ki “İhtiyacınız olmadığı sürece paranızdan azar azar tasarruf etmek istiyorsanız, canınızı sıkmadan cebinizdeki paradan zorlanmadan, çeyrek altın, yarım altın alın herkes ona göre tasarruf etsin” ama bunu herkes yapsın. İhtiyacı olmadığı zamanda kimse altınını bozdurmasın.

Altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğine dikkat çeken Çavuşmirza, “Altının gramı 300 lira seviyesine çıktı. Nisan- Mayıs aylarında 335 veya 350 lira seviyesinde olabilir. Altının onsu 2011’de bin 900 dolardı. Tekrar bin 900 dolara gelirse bu seviyeye yaklaşırsa altın fiyatlarında yükseliş artar. Dolarda da bir kıpırdanma olduğu zaman altına yansıyor. Hesaplama o yönde oluyor. Dünyada da bankalarda, devletlerde artık altına tasarruf yapıyor çünkü dolar artık bir kağıt parçası. Doların ne olacağıda belli değil ama altın dünyada en geçerli akçe.” diye konuştu.

Altın hiçbir zaman değerini kaybetmiyor

Çavuşmirza, altının tarih boyunca en önemli yatırım aracı olduğunu belirterek, son yıllarda da devletlerin altın biriktirmeye yönelik bir politika izlediğini ifade etti. Döviz kurundaki gidişatın belli olmadığını belirten Çavuşmirza, şunları söyledi:

“Dünyada yeni para birimleri ortaya çıkıyor ama altın hiçbir zaman değerini kaybetmiyor. Alan kazanıyor. O nedenle bizde tüketicilerimize Türkiye’deki vatandaşlarımıza altın almalarının çok önemli olduğunu söylüyoruz. Vatandaşlarımızın tasarruf etmeleri gerekli. Gram altınlarda alış-satışta daha fazla fark var. Çeyrek altında daha az fark var. Onun için çeyrek altın alsınlar. Burma bilezikler makinada yapıldığı için işçilik farkı çok fazla yok. Vitrinlerde yer alan “fantezi” dediğimiz bilezikler farklı onlar el işçiliğiyle yapılıyor. Askıda görmüş olduğunuz burma, düz, üzeri desenli olanlar makinalarla çoğunlukla yapılıyor.Tabiki el emeği var ama ağırlıklı olarak makinada işleniyor. O yüzden onlarda alım-satım arasındaki fark az. Trabzon bileziği veya çeşitli modellerdeki gerdanlıklarda insanların öyle bir ihtiyacı varsa alsınlar ancak tasarruf etmek için onları önermiyoruz. Vatandaşımız tasarruf etmek istiyorsa çeyrek altın ve el işçiliği olmayan bilezikleri öneriyoruz.”

Ekonomik krizlerde altın büyük önem kazanmıştır

Ekonomik açıdan sıkıntıların yaşandığı dönemlerde altının önemli bir yardımlaşma aracı olduğunu da belirten Çavuşmirza,“Türkiye’de halkımızın yıllardır altın biriktirme alışkanlığı var. Ekonomik krizlerde herkes birbirine altın ödünç alıp vermiştir. O sıkı dönemlerde yardımlaşmalarda kullanılmıştır. Altın alıp biriktirmek, cebindeki parayı boşa harcamadan tasarruf etmektir. Siz ihtiyacınız olana kadar ufak tasarrufları böyle yapmış olursunuz. Farkında olmadan hem alışkanlık kazanacaksınız hem de elinizde tasarruf olacak. O bakımdan ben halkımıza bunu öneriyorum.” dedi.

Kuyumcu altın fiyatının yükselmesini istemez

Çavuşmirza, altın fiyatlarındaki yükselişin sebeplerinin dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelere dayandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Dünyaya ve Türkiye’ye baktığımızda ulusal ve uluslararası ekonomik gelişimler, siyasi gelişmeler hiç de hoş değil. Ülkelerin birbirleriyle olan çatışmaları var. Libya’da olaylar var. Dünyada bir kargaşa ve bir huzursuzluk var. Böyle dönemlerde kâğıt para bir işe yaramaz en iyisi altındır. Vatandaş alışveriş yapmaktan korkmuyor geliyor alışverişini yapıyor. Vatandaşlar altın fiyatının daha da artacağını bildiği için almaktan korkmuyor. Yükseldiği için zaman zaman da bir kısmı satmaya geliyor. Tabiki kuyumcu altın fiyatının yükselmesini istemez. Bizde istemeyiz. İnsanların alım gücü düşüyor. Altın fiyatı ucuz olursa herkes rahatlıkla altın alabilir.

Ben hep şunu söylüyorum “Bizim ülkemizde hükümetler çalışanına çok para vermeli.” Asgari ücret bugün Türkiye’de 3-4 bin lira olmalı. Ona göre insanlar para almalı. Esnafın üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi lazım. O zaman piyasadaki durgunluk hareketlenir. O zaman ihtiyaç fazlası alırsınız. Böyle olunca zincirin bütün halkaları çalışır. Ama siz insanlara ancak geçinecek kadar para verirseniz insanlar ancak geçinir, başka bir harcama kalemi olmaz. Harcama olmayınca piyasada sıkıntı yaşanıyor. O yüzden ücretleri yükseltmeleri lazım. Piyasa açısından böyle olması lazım.  primlerinin düşürülmesi lazım. Bunları göz önüne aldığımızda bizde altının yükselmesini değil altın fiyatının düşük kalmasını isteriz. Halkımız daha kolay alsın. Altının durduğu yerde yükselmesi bize fayda sağlamaz.”

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN