ALT GELİRLİ VATANDAŞIN EV ALMASI NEREDEYSE HAYAL OLDU           

24 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
110 defa okundu.

ALT GELİRLİ VATANDAŞIN EV ALMASI NEREDEYSE HAYAL OLDU           

Sektörün Sorunu Konut Kredi Faizleri

Kırşehirli Emlakçılar, “Hem konut stokunun tükenmesi hem de vatandaşın ev sahibi olabilmesi için konut fiyatlarında ve kredi faizlerinde indirime gidilmeli” dedi.

“KONUT STOKUNUN TÜKENMESİ VE VATANDAŞLARIN EV SAHİBİ OLMASI İÇİN KONUT KREDİ FAİZLERİNİN DÜŞMESİ GEREKİR”

Son zamanlarda inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara dair açıklamalarda bulunan Kırşehirli Emlakçılar, “Hem konut stokunun tükenmesi hem de vatandaşın ev sahibi olabilmesi için konut fiyatlarında ve kredi faizlerinde indirime gidilmeli”

ÜLKE GENELİNDE 2 MİLYON KONUT SATILMAYI BEKLİYOR

İnşaat sektörünün en büyük sorununun krediler olduğunu belirten İlimiz Emlakçı Esnafları, “Konut kredi faizlerinin yüksekliğinden dolayı vatandaşlar ev almaya yanaşmıyor. Konut kredi kampanyası düzenleyen bankalar ise yalnızca anlaşmalı firmalardan satın alınan konutlar için faiz indirimi yapıyor. Öte yandan kampanya düzenleyen bankalar kredi kullanma şartlarını zorlaştırdığı için orta ve alt gelirli vatandaşın ev alması neredeyse hayal oldu. Vatandaş ev sahibi olamazken sektör temsilcileri ise ülke genelinde satılmayı bekleyen 2 milyona yakın konut olduğunu söylüyor. Hem konut stokunun tükenmesi hem de vatandaşın ev sahibi olabilmesi için konut fiyatlarında ve kredi faizlerinde indirime gidilmeli” diye konuştu.

‘İLK ÇEYREKTE İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 10,9 DARALDI’

2018’in ilk çeyreğinden itibaren inşaat sektöründeki büyümenin azaldığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Köstekli, “2018’in birinci çeyreğinden bu yana inşaat sektöründeki daralma devam ediyor. Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve piyasadaki belirsiz hava yüzünden inşaat sektörü 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 10,9 daraldı. Konut satışları ise 2019 Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 azaldı. Sektördeki bu daralma, beraberinde onlarca iş kolunu da etkiliyor. Sektör küçülmeye başladığı halde inşaat firmalarının yaptığı yeni yatırımlar konut stokunu artırdığı gibi biten inşaatların satışını zora sokuyor. Sektörde yaşanan kan kaybının önüne geçmek için konut satışlarındaki KDV oranında indirime gidildi. Bazı bankalar da konut kredilerinde faiz indirimi yaptı. Ancak devlet bankaları ile özel bankalar arasındaki konut kredi faizleri arasında büyük fark var. Özel bankalar konut kredi faizlerinde indirim yapmalı.

Konut kredi kampanyaları ise yalnızca anlaşmalı firmalar için değil tüm konutlarda geçerli olmalı.

Kampanyalara talep artınca bankaların kredi kullanma şartları ağırlaştırılmamalı” ifadelerine yer verdi.

‘KONUTTAKİ KDV KARMAŞASI SON BULMALI’

Konut kredilerindeki faiz oranının mevduat faizlerinin çok üzerinde olmaması gerektiğine işaret eden İlimiz Emlak Sektörünün Temsilcileri, “Konut kredisi kullanıldığında satın alınan gayrimenkullere bankalarca ipotek konulduğundan ve gayrimenkul değerinin en fazla yüzde 75’ine kadar kredi verildiğinden dolayı bankaların bu tür kredilerde riski çok düşük.  Bu nedenle konut kredilerindeki faiz oranı mevduat faizlerinin çok da üzerinde olmamalıdır. Öte yandan, eldeki konut stokunun eritilmesi için yalnızca bankaların faiz indirimi yeterli değil. Konut satışlarındaki KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli. Zaten konut ve iş yeri satışlarında o kadar karışık bir KDV uygulaması var ki bu karışıklık hem KDV iadelerine neden oluyor hem de uygulamayı zorlaştırıyor. Sektörde tek bir KDV uygulaması olmalı, o da yüzde 1’in üzerinde olmamalı” şeklinde konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On