Alkollü Sürücülere Geçit Yok

7 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
503 defa okundu.
Alkollü Sürücülere Geçit Yok

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Ekipleri Alkollü araç kullanan sürücülere geçit vermiyor.

Alkollü Sürücülere Geçit Yok

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Ekipleri Trafik kazalarının önüne geçebilmek ve diğer sürücülerin trafikte karşılaşabileceği olumsuzluklara karşı yaptıkları denetimler tam gaz devam ediyor. Kırşehir’de Önemli geçiş noktalarında uygulama yapan Trafik Şube Ekipleri özellikle alkollü araç kullanan sürücülere geçit vermiyor.

ALKOL 400 SÜRÜCÜYÜ EHLİYETİNDEN ETTİ

İlimizde Alkollü araç kullanan sürücülere yönelik belirli noktalarda yapılan trafik uygulamalarında yaklaşık 400 alkollü sürücünün ehliyetine el konuldu.

ADAY SÜRÜCÜLERİ DİKKAT!

Aday sürücüleri, iki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması, iki yıl boyunca sağa-sola ve dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi durumunda, iki yıl boyunca emniyet kemerinin üç kez takılmaması durumunda, iki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olmaları, bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi durumlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

ADAY SÜRÜCÜ ALKOLLÜ YAKALANIRSA NE OLUR?

Aday Sürücüleri, İki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması durumunda, iki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması durumunda sürücü belgeleri iptal edilecek. Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecek. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacak.

 YAPILAN HATALARIN CEZA PUANLARI

Trafikte seyrederken telefonla konuşmanın 10 ceza puanı, kırmızı ışıkta geçmenin 20 ceza puanı, emniyet kemerini bağlamamanın 15 ceza puanı, hız sınırını aşmanın 10 ceza puanı, muayenesiz araç kullanmanın 10 ceza puanı, park yasağına uymamanın 20 ceza puanı, yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde yayalara izin vermemenin 20 ceza puanı, şerit izleme kurallarına uymamanın 20 ceza puanı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN