aLıŞVeRiŞiN SıRLaRı 2

18 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1172 defa okundu.
aLıŞVeRiŞiN SıRLaRı 2

böcek ugur

Satılan ürünleri cazip, ucuz ve çekici gösteren birçok yöntem vardır. Bunlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum. Market raflarının dizaynı, ışıkların ürün üzerindeki cazibesi, ürün paketlerinin çekiciliği ve zaman içerisinde markalaşan ürünler. Gelin yine alışverişe giden bir aileyle beraber bu incelikleri görelim mi?

Hanım bak burada Ayçiçek yağı ucuz,

Dur bir bakayım bey, (ürüne kısaca baktıktan sonra ) Hayır bu ürün ucuz değil.

Nasıl olur hanım ucuz fiyata baksana

Ucuz değil bak, bu Ayçiçek yağı 5 litre değil 4,5 litre, ayrıca 500 gram yerine 450 gramlık ürünlerde var. 1 kilo yerine 900 gram ürünler var. Dikkat etmek lazım; ürünlerin kendi sınıfındaki, aynı kalitedeki ürünleri karşılaştırmak gerekli, mesela Ayçiçek yağının litre fiyatını bulup hem de kalitesine göre değerlendirmeli. Bak şuna bak kesme şeker 750 gramlık paket ötekisi bir kilo.

Hanım haklısın ama neden böyle, bunu herkes bilemez ki?

Tabi ki! Aslında TSE bu paketlemelerde standart oluşturmalı. Tüketiciyi yanıltıcı 900 gramlık, 4,5 kg’lık 450 gramlık paketleri kabul etmemeli. Sınıflama insanları yanıltıcı, olmamalı. Tabi ki! Hanım ben bile bilmiyordum. Eminim ki birçok insan da benim gibi bu olaydan bihaberdir. Birde Türk malı olup olmadığını nasıl anlarız. Sen eminim onu da biliyorsundur.

Biliyorum tabi ki! Ürünün barkoduna bakacaksın 8 69 ile başlayan ürünler TÜRK Malı, tabi ki! Kendi sanayimize destek olmalıyız. Biraz ailemizi alışverişte yalnız bırakalım. Ben size babamın yaptığı güzel bir davranışı anlatayım. Babam yıllar önce sanayide kendi işyerimizde çalışırken; Alman matkap uçları bir de yerli malı matkap uçları varmış. Alman matkap uçları ile delik delerken herhangi bir şey olmazken, yerli malı matkap uçları iki üç delik deldikten sonra ısınır, yamulurmuş. Babamda inatla yerli malını alırmış. Matkap ucu yamulunca çekiçle düzeltirdim demişti. Şimdi o matkap ucu satan yerli firma mı? Şimdilerde ürünlerini dünyaya pazarlıyor. Elbette babamın desteği denizde bir damla, ama: demek ki! O damlayı yalnız başına bırakmayan vatansever insanlarımız varmış ki! Bu günlerde dünyaya matkap ucu üretiyor. Kendi ürünümüz varsa yabancı ürünleri almayalım ne dersiniz. Kendi şekerimiz pancarımız varken, mısır şurubunu kullanarak hem kendimize ait olmayan bir ürünü kullanıp, sağlıksız ürünleri kullanmaktayız.  Yerli malı kullanmalı ancak; üreticimizin özellikle kaliteli malı ucuza mal etmenin yollarını bulmalıdır. ( Çalıştırdığı elemanların maaşıyla oynayarak değil elbette, çalışanın hakkını vermek lazım). Üretim tekniklerini gözden geçirip, farklı çözümler üretmeli. Üretimden pazarlama ve bakım servis hizmetlerine kadar, her adım önemlidir. Bu çerçeve içinde müşterisine önem veren zaman içinde markalaşır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN