ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI

20 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI

ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI

Her yıl geçtiğimiz haftada hem ülkemizde hem dünya çapında manidar bir telaş görülür. 14 Şubatın ‘‘Sevgililer Günü’’ olduğu bilmeyen var mı ? J

Kapitalizmin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz bu günün adeta alışveriş çılgınlığına dönüştürüldüğünü anlayabiliriz., alışveriş merkezlerinde ‘’ben şimdi sevgilime ne alayım’’ diye kara kara düşünenlere rastlamak çok normal artık.

Küreselleşen Kapitalist ekonominin günümüzde toplumu geleneksel bağlarından koparmış ve kapitalizmin temel amaçlarından biri olan tüketim toplumu yaratma doğrultusunda projeler geliştirmiştir.

Bunun en belirgin örneklerinden biri de hayatımızın neredeyse vazgeçilmezleri haline gelen özel günlerdir. Bunlardan biri olan “sevgililer günü”nü  geçen hafta geride bıraktık.

Duygularımızı sömürerek önümüze konulan, medya ve reklamlar aracılığıyla zihnimize kazınan ‘’Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü’’ ve bunun gibi günlerin bir tek amacı vardır; daha çok tüketim harcaması yapılmasının sağlanması.

Maalesef bugünlerde yapılan alışveriş işlem hacmi ve şirketlerin cirolarına bakıldığında kapitalizmin amacına ulaştığını görmekteyiz.

Oysa sevginin hediyelerle ifade edilmesi ve öyle kabul görmesi şart mı?

Biz küçükken okullarda öğretilen bir çocuk şarkısı vardı.

Annemize türkü diye, nakaratında bu sözler tekrarlanırdı:
“Gelin çiçek derelim, yollarına serelim
Sevgi dolu türkülerle annemize verelim

Biz de çoğunlukla kırda topladığımız bir demet kır çiçeği ile annemizin elini öperdik.  Sevgimizi böyle dile getirirdik. Şimdilerde Anneler Günü’nde çiçek yerine pahalı hediyeler almayı bir marifet sayıyoruz.

Hele “sevgililer günü” olunca daha da pahalı, tek taş pırlanta hediyeler alınmalıymış gibi insanlar kendini zorunlu hissediyor. Hafta boyunca tek taş pırlanta reklamlarının dakika başı yayımlanması, kredi kartlarının kullanılmasını özendirilmesi hatta ödemelerin taksitlendirilmesi, bankaların özel günlere göre kredi vermeleri tüm bunlar bu anlayışın ürünüdür.

Bu yüzden sevdiklerinize sevginizi böyle özel günlerde pahalı hediyeler alarak değil, onları her gün ve her saat hatırlayın. Onları ne kadar sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Unutmayın, içten bir dokunuş, bir demet kır çiçeği hele sevgi dolu bir öpücük paha biçilmez en büyük hediyedir.

Herkes bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için belli zamanlarda belli miktarda alışveriş yapar. Bazen, hiç ihtiyaç duymadığımız şeyleri de sevinç, üzüntü, öfke gibi farklı duyguların etkisinde kalarak satın alabiliriz. Her anlamsız, gereksiz ya da aşırı alışveriş davranışı hastalık anlamına gelmez. Alışveriş bağımlılığı dendiğinde; takıntılı biçimde alışveriş yapma, alışveriş yapmayı düşünme, alışverişle ilgili planlar kurma gibi durumları kastederiz. Alışveriş bağımlısı, ihtiyaç dışı ve kontrolsüzce para harcar. Bu durum kişinin ailevi, sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yönde etkiler.
Artık bir hastalık olarak değerlendirebileceğimiz bu tüketim çılgınlığının ekonomik boyutuna gelirsek;

Özel günler esnafın da yüzünü güldüren piyasanın hareketlendiği, canlandığı bir dönemdir. Güvenli şekilde hiçbir kuşku duymadan alışverişlerini esnaftan yapabilir. Vatandaş hediye seçimlerinde esnafı tercih ettiklerinde ekonomik anlamda rahat edeceklerdir. Merdiven altı ürünlere dikkat edelim .Menşei belli olmayan kozmetikten gıdaya kadar birçok ürün çok ucuz fiyatlarda piyasa sürülmektedir.

Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Öğretmenler Günü gibi özel günlerde bankalardan çiçekçilere, marketlerden kuyumculara kadar geniş bir yelpazede çeşitli kampanyalar yapılmaktadır, tüketicilerin alışveriş yaparken “indirim”, “kampanya” gibi gösterilen fiyatlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Belli isimler altında toplanan günlerde israftan kaçınılmamız gerekmektedir. Ancak gerek global kriz gerekse ülkemizin geçtiği zor yolda ekonomiye küçük de olsa bir katkı sağlamak amacıyla tüketicilerimizin bütçesine göre alışveriş yapmasını öneriyoruz. Öncelikle tüketiciler bilinçli harcama yaparsa her kesim mutlu olur. Tüketicilerin bütçesine göre harcama yapmasını, hediye alırken gereksiz israf olmamasını öneriyoruz.

Çok geniş bir yelpazede kampanyalar düzenleniyor. Tüketicilerin tek bir alışveriş merkezine bağlı kalmayarak, iyi araştırma yapıp kampanyaları değerlendirmeleri gerekir. Kampanyaları değerlendirirken özel günlerden önce artış yapılan şişirilmiş fiyatlar ‘indirim yapıldı’ denilerek vatandaşlara sunulabiliyor. Aslında gerçekte böyle bir indirim yoktur. Bu husustan dolayı tüketicilerin ürün alırken iyi araştırma yapması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde ekonomiye canlılık getirmek için uygulamaya konulan teşvikler ve vergi indirimleri bugünlerde fırsata çevrilebilir. Bu teşvik ve vergi indirimleri ile evimizde eksik olan bir eşya tamamlanabilir.”

Tüketiciler olarak özel günler için düzenlenen kampanyaları fırsata dönüştürebileceğini görebilmeliyiz.

KAYNAK: GÜNCEL BASIN – YAYIN ORGANLARINDAN İZLENİMLER

FATMA ACAR ÜNLÜ 19.02.18

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com