AK Parti’ye Verilen Oylar İstikrar İçin

28 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
449 defa okundu.
AK Parti’ye Verilen Oylar İstikrar İçin

secmen-ak-parti-ye-istikrar-icin-oy-verdi-7918244_x_oKırşehir, Aksaray, Konya ve Ankara’da 1 Kasım seçimleri sonrasında üniversite öğrencilerine istatistikçiler tarafından yaptırılan bireysel ankette AK Parti’ye seçmenin ‘istikrar’ için oy verdiği belirtildi.

4 ilde yapılan ankette seçmenin güçlü bir lider istediği ortaya çıkarken kadınların yüzde 63’ünün 1 Kasım seçimlerinde AK Parti dediği gözlemlendi. Yapılan anket çalışması ve sonuçları hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Ufuk Karadavut, “Yaptırılan ankette seçmenin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik durumlarının belirlenerek hangi partiye neden oy verildiği araştırıldı “ ifadelerini kullandı.
Yapılan anket sonuçlarını paylaşan istatistik uzmanı Doç. Dr. Ufuk Karadavut, HDP, MHP ve CHP seçmeni ideoloji derken AK Partili seçmenin oy verirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik özelliğinin fazla olduğunun ortaya çıktığını anlattı. Doç. Dr. Ufuk Karadavut, “Yapılan çalışma ile AK Parti’ye oy veren seçmen kitlesinin yüzde 14’ü başkanlık sistemini onaylamazken nasıl bir lider istersiniz? sorusuna ankete katılanların yüzde 40’ı güçlü bir lider istediğini yüzde 3’lük dilimin dürüstlüğü ön plana aldığını yüzde 28’in ise bilgili bir lider istediğini gördük. Adaylardan ziyade Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkisinin büyük oranda olduğunu gördük” şeklinde konuştu.
MHP’de adaylık seçimlerinde tanınırlık ve isimlerin etkili oluğunu ifade eden Karadavut, “CHP açısından adayların büyük önem taşımadığını görüyor fakat MHP seçmenin de aday seçiminde kiminle görüşürsek görüşelim Sinan Oğan ve Meral Akşener ismi üzerinde seçmen çok durdu. Bu iki ismin MHP seçmeni üzerinde etkili olduğunu izledik. Parti söylemleri üzerinde AK Parti seçmenin çoğunluğu söylemleri etkili bulurken CHP seçmeninin yüzde 86’sı propagandayı etkili bulurken MHP seçmeninin yüzde 21’i yapılan kampanyayı etkili bulmamış ve yapılan kampanyayı yeterli görmemiş” ifadelerine yer verdi.
Yapılan ankette yeniden seçim olsa aynı partiye oy verir misiniz sorusuna ise seçmeni Parti seçmeninin yüzde 86’sı evet derken CHP seçmeninin yüzde 91’i evet, MHP seçmenin ise 68’i evet yine partime oy veririm diye beyanda bulunduğunu ifade etti.
Üniversite öğrencilerine yaptırılan anket 4 ilde 1 Kasım seçimlerinden 15 gün sonra uzman istatistikçiler tarafından ortaya çıkarıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN