AK PARTİ’DE BİRLİK TÜRKİYE’DE BİRLİK

12 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
575 defa okundu.
AK PARTİ’DE BİRLİK TÜRKİYE’DE BİRLİK

620_340_ak-parti-olagan-kongresi-800x436.71497584541066_55f3fd59e7410

Türkiye’yi 13 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti’nin, 5. Olağan Büyük Kongresi 12 Eylül Cumartesi günü geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Kongreye Kırşehirli AK Partililer akın etti. Kongre salonunda “Lafa değil, icraata bakarım”, “yakın ışıkları Türkiye aydınlansın”, “Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan” sloganları dikkat çekti.

 

Türkiye’yi 13 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti’nin, 5. Olağan Büyük Kongresi geçtiğimiz cumartesi günü Ankara Arena Spor Salonunda yapıldı. AK Parti kongresine Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika kıtasından ülkelerin siyasi parti liderleri, Türkiye’deki büyükelçiler ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, Almanya ve Belçika parlamentolarından Türk asıllı vekiller de davet edildi. Kongreye Türkiye’nin 81 ilinden parti üyeleri ve severleri katıldı. Arena Spor salonu hınca hınç doldu taştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu salona girince katılımcılar Başbakan Davutoğlu’nu ayakta alkışladı.

Kongrenin ana başlığı AK Parti’de Birlik Türkiye’de Birlik oldu

Sloganlarla süslenen salonda “Lafa değil, icraata bakarım”, “yakın ışıkları Türkiye aydınlansın”, “Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan” sloganları kongreye katılanlardan büyük ilgi gördü.

Kırşehir’de pek çok kişinin bir gün öncesinden akın ettiği kongrede parti yönetimi yeniden şekillendi ve tüzükte değişiklikler yapıldı.

Belli bölümler dışında müzik yayını yapılmayan kongrede şehitler için Saygı Duruşu’nda bulunuldu.

Başbakan Davutoğlu salona girdiği anda konuşmasına Şehitlerimiz ve Mekke’de hayatını kaybeden Hacı adayları için katılımcıların Fatiha suresini okumasını istedi ve hep birlikte Fatiha suresi okundu. Başbakan Davutoğlu dua sonrası “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı attı.

Başbakan Davutoğlu, “7 Haziran sonrası çok senaryolar yapıldı. Bu ülkeyi kaosa sürüklemek için çok adımlar atıldı. Düğmeye bastılar. Bütün kazanımları yerle bir etmek için harekete geçti.” dedi.

Başbakan Davutoğlu 3 önemli tüzük değişikliğine değindi:

“1- Etik Kurulu Kuruluyor

2- İki Yeni Genel Başkan Yardımcılığı Geliyor

3- 3 Dönem Kuralı Kalkıyor”

Başbakan Ahmet Davutoğlu kongrede yaptığı konuşmada; “Yüreğimiz kardeşlik kardeşlik, birlik birlik diye çarpıyor. Sizinle yürümek ne güzel. Sizinle konuşmak ne kadar güzel. Bizi aşkla muhabbetle kucaklayan bir kardeşten daha önemli ne vardır. Daha başlarken en gür sesle başlattınız. ‘Hoşgeldiniz’ dediniz. ‘Hoşbulduk.’ Ülkemizin her bir yanından muhabbet getirdiniz.

Hepimiz omuz omuza bir hareketin kardeşleriyiz, omuz omuza bir hareketin yürüyen yürekleriyiz. AK Parti, bir yürek hareketidir. AK Parti, bir vicdan hareketidir. AK Parti, susturuldu zannedilen, uyudu zannedilen bir devin ayağa kalkmasının adıdır. O dev ayağa kalktı artık diz çöktürülemez. O dev ayağa kalktı artık tereddüt yok, artık herhangi bir şekilde durmak yok.

Türkiye’de ne dikta yönetimlerine ne de terör örgütlerinin baskı ve zulmüne karşı taviz vermeyeceğiz. Onlara karşı dimdik ayakta milli iradeyi, özgürlükleri, demokrasiyi savunacağız.

Cizre’de vatandaşlarımıza geçmişte terör baskısı uygulayanlar, şimdi orada stoklanan silahları, kazılan hendekleri görmüyorlar ve bizim hükümetimizin aldığı tedbirlere karşı söz beyan etmeye kalkıyorlar. Bilsinler ki; Cizre de aynen Keşan gibi ya da Bergama gibi ya da Of gibi Türkiye’nin kuzeyindeki, güneyindeki, batısındaki ilçeler gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin aziz bir toprağıdır ve her ilimizde, her ilçemizde mutlak surette kamu düzeni sağlanacak, kardeşliğimiz pekiştirilecektir.

20 Temmuz ile 23 Temmuz arasında ülkemizi kaosa sürüklemek için harekete geçenlere karşı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, devraldığımız ağır sorumluluğun farkında olarak net ve açık bir talimat verdik ve şunu söyledik, ‘Türkiye’nin her köşesinde sadece ve sadece meşruiyet hakim olacak. Türkiye’nin her köşesinde kim vatandaşlarımızın huzurunu, sükununu bozmak ister, Türkiye’yi kaosa sürüklemek isterse onlara karşı en şiddetli ceza verilecek’. Ve o günden bugüne bunların Kuzey Irak’taki karargahları da Türkiye içinde odaklandıkları her merkez de her şer odağı da Türkiye Cumhuriyeti’nin ve onun meşru emniyet ve güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla temizleniyor.

Terör örgütüne yönelik operasyonlarımız kesinlikle hiçbir şekilde 90’ların güvenlikçi anlayışı ile ilişkilendirilemez. O yıllar faili meçhuller vardı. O yıllarda kendi yaylasında, mezrasında yaylasına çıkamayanlar vardı. O yıllarda birçok baskı ile kendi anadilinde ağıt yakamayanlar vardı. Ama şimdi Türkiye’nin her yerinde Türk, Kürt, Sünni, Alevi 78 milyon bütün özgürlüklerle tanıştı. Bu özgürlüklerle birlikte vatandaşlarımızı bağrımıza bastık. Türkiye’nin her köşesindeki vatandaşlarıma sesleniyorum, ‘Omuz omuza veriniz. Selamı, barışı, kardeşliği egemen kılalım’. Diyorlar ki ‘Kürtlerin devleti neresi?’ Net bir sesle söylüyorum, Türklerin de Kürtlerin de Sünnilerin de Alevilerin de devleti Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Kamu düzeni mutlak surette sağlanırken, sivil vatandaşlarımıza Doğu’da, Güneydoğu’da yaşayan kardeşlerimize en küçük bir şekilde, demokratik hukuk devleti kuralları içinde en küçük bir zarar verilmeyecektir, kardeşlerimiz korunacaktır. Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlarımıza sesleniyorum, sizler Hakkari’de hakkınız olduğu kadar Edirne’de de hakkınız var. Batı’daki kardeşlerime sesleniyorum, Kuzey’deki, Güney’deki kardeşlerime de, sizlerin Edirne’deki hakkınız kadar Hakkari’de de hakkınız var. Bu toprakların her bir santimetrekaresinde bütün vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu koruyacağız.

12 yıllık AK Parti hükümetleri tam bir inşa, ihya ve imar hükümetleridir. Hiçbir şekilde, herhangi bir tarzda bu birikimi yok sayacak şekilde bir koalisyona giremezdik. Birileri bütün AK Parti iktidarlarını tam bir başarısızlık gibi gösterip, restorasyondan bahsederse biz ona kendi imar ve inşa planımızı, ihya planımızı anlatırız.

Bugün bir kez daha milletimize söz veriyoruz, biz sizin hizmetkarınızız, biz sizin aranızdan çıktık, size hükmetmeye değil, sizinle birlikte ortak bir kadere el ele yürümeye geliyoruz.” özdeyişinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu tek aday

Türkiye’nin dört bir yanından 40 bin kişinin katıldığı kongere Başbakan Ahmet Davutoğlu tek aday oldu. Parti yönetimi için de tek liste yer aldı.

Kırşehirli gençler kongreye yöresel kıyafetlerle katıldı

Kongre AK Parti’nin bir Türkiye partisi olduğunu göstermek için 81 ilden yerel kıyafetli gençler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sırasında Türk bayrakları açıldı.

Kongre olağanüstü güvenlik tedbirleri arasında gerçekleştirildi. Kongrede atlı polislerin de aralarında bulunduğu 4 bin polis görev yaptı.

Başbakan Davutoğlu’nun kongre konuşması Türkçe’nin yanı sıra aynı anda Arapça, Kürtçe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca olarak yayınlandı.

Kongreye Türkiye’nin dört bir yanından  40 bin kişi katıldı. Vatandaşların rahat ulaşımı için 1071 otobüs sefer yaptı. Kongreyi 12 bin kişi salon içerisinden, on binlerce kişi de salon dışında kurulan dev platformanlardan ve ekranlardan izledi.

Kongreye bin 445 delegenin yanı sıra delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan ve bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı, 687 eski il ve ilçe başkanın yanı sıra AK Parti Gençlik Kolları’ndan 10 bin genç, Kadın Kolları’ndan da 16 bin kadın üye katıldı.

Engelli vatandaşlar salona kolay ulaşımı ve salon içinde rahat etmesi için özel tedbirler alındı. Engelliler salonu rahat görebilmeleri için en hakim noktaya yerleştirildi. Görme engelliler için özel alfabeli davetiyeler ve yaka kartları hazırlandı. Yine Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının işitme engellilerin de anlaması için işaret dili kullanıldı.

Kongreyi 50 ulusal 20 uluslararası basın kuruluşu izledi.

AK Parti, 14 Ağustos 2001’de kurulduktan 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde iktidara gelerek kesintisiz 5 hükümet kurdu. 13 yıl tek başına iktidara gelen AK Parti, Türk siyasi tarihine damgasını vurdu. AK Parti, biri olağanüstü, dördü olağan olmak üzere 5 kongre yaptı.

Türkiye’nin son 13 yılına damga vuran AK Parti’den, kurucu lider Recep Tayyip Erdoğan ile kurucular kurulu üyesi Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilirken, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ve Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz TBMM başkanı oldu. Gül ve Erdoğan’ın ardından Ahmet Davutoğlu başbakan olarak 62. hükümette yer aldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN