AK PARTİ MHP ORTAK HÜKÜMET OLSUN…

17 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1869 defa okundu.
AK PARTİ MHP ORTAK HÜKÜMET OLSUN…

sait-yanık12-224x300

7 Haziran seçimlerinden bu yana meydanlarda gerek parti liderleri gerek Partilerin grup sözcüleri koalisyon senaryoları üzerinde konuşmaktalar. Bu işin emi cimi yok Ak Parti ile MHP hükümet kurmak için en uygun olanıdır. Her ne kadar Sayın Devlet Bahçeli meydanlarda ‘Biz hiçbir koalisyonda olmasak’ söylense de devlette devamlılık esastır ilkesiyle ve en yakın olanda MHP ile ortak hükümetin kurulmasıdır. Kırşehir’de sivil toplumundan bir başkan olarak böyle bir hükümete sıcak baktığımı ifade etmek isterim.

Dışarıdan bakıldığında koalisyon formüllerinde asıl aktör AKP gibi görünse de yeni hükümeti belirleyecek olan AKP değil, kilit konumdaki MHP! Hangi denklemi kurarsanız kurun Milliyetçi Hareket Partisi, denklemin çözüm kümesi. Terazinin bir kefesinde AKP, diğer kefesinde CHP-HDP var. Dolayısıyla Devlet Bahçeli nereyi işaret ederse, denge o yöne kayacak ve hükümet o tarafta kurulacak.

CHP ve HDP çok kesin bir dille ‘AKP ile olmaz!’ diyerek kapıları kapattı. Bahçeli ise en başından beri daha ortada mesajlar verdi. Erdoğan’a çoğu zaman çok sert yüklenmiş olsa da hiçbir zaman koalisyona “asla” demedi.

Bahçeli, pazar günü parti teşkilatıyla yaptığı toplantıda, AKP ile koalisyona sıcak baktığını ‘ama’lı cümlelerle açıkladı. MHP lideri, “Koalisyona varız, ama TÜRGEV’e yapılan bağışları, verilen ayrıcalıkları ne yapacağız? Bilal’in de içinde olduğu para sıfırlamalarının hesabını sormayacak mıyız? Bu sürecin bir tarafında Bilal var; versin Bilal’i alsın iktidarı!” diyerek hem Erdoğan’ı ailesi üzerinden eleştirdi hem de Erdoğan’a göz kırptı.

Tabii bu, Devlet Bahçeli’nin benzer ifadelerle Erdoğan’a ilk yüklenmesi değil, 17/25 Aralık’tan sonra benzer ifadeleri defalarca tekrarladı. İlginçtir; bütün bu ağır ifade ve ithamlara rağmen, en küçük eleştiriye misliyle cevap veren Erdoğan’ın, MHP’ye ve Devlet Bahçeli’ye yönelik tepkisi genelde düşük düzeyde kaldı.  Seçim boyunca liderlerin hemen hemen her mitingini takip eden biri olarak en dikkatimi çeken şey, Erdoğan ve Davutoğlu’nun seçim stratejilerini HDP ve CHP’yi yıpratma üzerine kurduğuydu. CHP’ye ağır eleştirilerde bulunan Erdoğan, MHP’ye karşı hiç de alışık olmadığımız şekilde yumuşaktı.

Meydanların diline bakıldığında seçim sonrasında yola çıkılacak arkadaş çoktan belirlenmişti. Bir Cumhurbaşkanı olarak(!), meydanlarda seçmene tek başına iktidarı garantilemiş olarak seslenen ama aslında muhtemel bir koalisyonun düşüncesinde de olan Erdoğan, bu ihtimali hiç göz ardı etmeden, alttan alta en başından beri MHP tabanına oynadı!

Türkiye’nin dağ gibi sorunları varken Kırşehir’deki yatırımlar gecikmeye yüz tutmadan bir an önce kurulmalıdır. Benim Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı olarak da görüşüm budur. Her iki Milletvekilimize de bundan sonra ilimize atanacak Valisinden Emniyet Müdüründen tutunda daha kucaklayıcı, daha Kırşehir halkına birey olarak yaklaşan yenilikçi bürokratları değerlendirmeleri gerekir. Kırşehir’in evlatlarına sahip çıkacak onları bakanlıklarda önünü açacak kadrolar yaratmalıdırlar. Üniversitemize Belediyeye istedikleri her türlü ödeneğin çıkartılmasında el birliği güç birliği yapmalılar. Değilse Kırata binip Kara Murat edasıyla ne ülke ne de Kırşehir’imiz kurtarılır ne de kalkınır.

Kırşehir halkı zamanını boşa harcayacak, kavgacı, ayrımcı idareci istememektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN