AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ RAMAZAN BAYKARA’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

3 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
392 defa okundu.
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ RAMAZAN BAYKARA’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

engel

Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler Kararı ile 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur.

Engellilerin sorunlarını iyi anlamak ve onlara uygun çözümler üretip,  meslek edinmelerini sağlayarak üretken hale gelmelerini ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak devletimizin öncelikli görevlerindendir. Çünkü insan haysiyetine yaraşır ve toplumla kaynaşan hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkıdır. Bu nedenle devletimiz, engelli vatandaşlarımızın bakımı, sosyal çevreye uyumu, eğitimi, sağlık ve istihdam gibi konularda çıkardığı yasaları uygulamaya koymuştur.

Ancak engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun diğer kesimlerinin de ortak görevidir. Amacımız üretime katılamayan, bazı hizmetlere ulaşmakta zorlanan engellilerimizin toplumsal hayata etkin kalıtımlarını sağlamaktır.

Kırşehir İli olarak bu anlayış ve sorumluluk duygusuyla konuya hassasiyetle yaklaşıyor; engellilerimizin, kendine yeterli, üretken, özgür bireyler haline gelmelerini ve toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetlerden, azami ölçüde istifade etmesine dönük çalışmalar yapıyoruz.

Bu konularda devletimize olduğu kadar halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza da görev düştüğünün bilinciyle hareket eden ve her zaman destek ve katkılarıyla engellilerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nün engelli vatandaşlarımız ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor; sağlıklı, mutlu ve onurlu bir yaşam diliyorum.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On