Aile Engelini Aşarak Başarıya Koştu

24 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
39566 defa okundu.
Aile Engelini Aşarak Başarıya Koştu

Aile Engelini Aşarak Başarıya Koştu

Kırşehir’de ailesinden gizli bir şekilde koşu yarışmalarına başlayan 17 yaşındaki Urkuş Işık kazandığı altın madalyalar ailesinin spora bakış acısını değiştirdi.

Babasının 10 Kasım’da koşmasına izin vermemesi nedeniyle ilk zamanlar gizli gizli antrenmanlara gitmek zorunda kalan 17 yaşındaki milli atlet Urkuş Işık, başarılı olmak için hedeflerinden vazgeçmedi ve  yaşı kadar altın madalya kazandı

Anne, babasının Beden Eğitimi Öğretmeni ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünde görev yapan Antrenörünün ikna etmesi üzerine büyük bir öz güvenle yaşından çok madalya kazanmasına sebep oldu.

ÖĞRETMENLERİNİN DESTEĞİYLE MİLLİ OLDU

Kırşehir’de henüz 11 yaşındayken öğretmenlerinin yönlendirmesiyle atletizme başlayan Urkuş Işık, ailesinin karşı çıkmasından dolayı ilk zamanlar çok zorluk yaşadı.

Çalışma saatleri ve yarışlar için il dışına gitmesini istemeyen ailesinin endişesi nedeniyle gizli gizli antrenmanlara kaçak bir şekilde katılan Urkuş, kısa sürede önemli başarılar elde ederek küçük yaşına rağmen milli olmayı başardı.

Katıldığı yarışlarda çoğu zaman kendisinden 2-3 yaş büyük ablalarıyla koşan Urkuş, Balkan Salon Şampiyonası gençler 3 bin metrede, Balkan Kros Atletizm Şampiyonası gençler 4 bin metrede şampiyon olarak, Türk bayrağını 3 kez göndere çektirmeyi başardı.

Yaklaşık 6 yıllık spor hayatında Türkiye genelindeki şampiyonalarda 21 birincilik elde eden genç yetenek, yaşından fazla madalya kazanmanın gururunu yaşıyor.

Atletizme başlama hikayesini gazetemiz muhabirine anlatan Urkuş Işık, yaklaşık 6 yıl önce 10 Kasım Atatürk’ü Anma Koşusu seçmelerinde beden eğitimi öğretmeni ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü atletizm antrenörü tarafından keşfedildiğini söyledi.

SPOR’A GİDERKEN AİLEME YAKALANDIM

Gazetemiz muhabirine özel açıklamalarda bulunan Milli Sporcu Urkuş, ailesinden izin alamadığı için antrenmanlara kaçak olarak gittiğini söyledi. Urkuş “Ancak antrenmanlara düzenli olarak gidemiyordum. Kısa bir zaman sonra ailem bunu fark etti ve bana çok kızdılar.

Antrenörüm ve beden eğitimi öğretmenim gelip ailemi ikna etmek zorunda kaldılar. ‘Kızımızın geleceği parlak, önü açık dediler. İleride üniversitede kolaylık sağlar. Onun spor yapmasını istiyoruz.’ Şeklinde söylediler. Babam da daha sonra izin vermeye başladı ve ben spora başladım. Antrenörüm ve beden eğitimi öğretmenimin desteğiyle aile problemim çözüldü. Ailemin izin vermesiyle önümde herhangi bir engel kalmadı.” Diye konuştu

“YAŞIM KÜÇÜK OLABİLİR AMA HAYALLERİM BÜYÜK”

Urkuş Işık;” Yaşım 17 ama yaşımdan çok şampiyonluğum var. Milli formayla ülkemi temsil ederek, Milli bir atlet olmayı başardım. Her yarışta benim için önemli olan rakiplerimin güçlü olması değildi. Önemli olan benim her yarışmamda kendimin neler yapabileceğini kendi kendimin rekorunu kırarak imza ettiğim başarılar oldu. Hiçbir zaman rakiplerimi küçük görmedim. Onları her zaman önemsedim. Hırslıyım kaybetmeyi sevmiyorum. Kazandıkça kendimi ekran başında izledikçe çok mutlu oluyorum ve daha çok hırslanıyorum. Bu hem benim hem de ailem için büyük bir onur kaynağı oldu. Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde etmek için hazırlanıyorum.” Şeklinde konuştu

BABA MURAT IŞIK: “İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE KIZIMIN HER ZAMAN YANINDAYIM”

Urkuş’un babası Murat Işık, ilk zamanlar Antrenman Saatleri ve şehir dışına gitmesi konusunda endişeleri olduğu için kızlarının spor yapmasını istemediklerini aktardı.

Kendilerinden izinsiz antrenmanlara gittiğini öğrendiklerinde Urkuş’a kızdıklarını dile getiren baba Işık, “İlk önce taraftar değildik. Urkuş yeni yeni gidiyordu. Bizden uzaklaşacağını, şehir dışına yalnız gidip gelemeyeceğini düşünüyorduk. Bu nedenle ilk önceleri koşmasına izin vermedik Urkuş üç kere Balkan şampiyonu oldu ve bizi gururlandırdı. Biz şimdi kızımın dünya şampiyonu olmasını istiyoruz. Onun sürekli destekçisi olacağız. Daha çok başarısının gelmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇIP ONLARI TEŞVİK ETMELİYİZ”

Urkuş’u keşfedenlerden biri de Antrenörü Ziya Kaya oldu. Antrenör Ziya Kaya sporcusunun bu aşamaya gelmesinde ilginç bir hikayesinin olduğuna işaret ederek, önce aile engelini aşmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Sporcusu Urkuş’tan beklentilerinin yüksek olduğunun altını çizen Kaya, şunları söyledi: “Aile, kızlarının spora gitmesine karşıydı. Urkuş’un hayatından bir senaryo oluşur. Biz kızımızı 10 Kasım il seçmelerinde birinci olmuştu ama ailesi 10 Kasım yarışlarına göndermedi.

“BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ ARKADAŞLA EVİNDE AİLESİNİ ZİYARET ETTİK”

Urkuş’un geleceğinin parlak olduğunu, üniversitede beden eğitimi bölümüne daha rahat girebileceğini, devam ederse büyük kulüplerde yarışıp, para kazanabileceğini anlattık ve bu şekilde  aileyi bu ikna etmeyi başardık.

Beden Eğitimi öğretmeni arkadaşlarımızla birlikte Urkuş’u Türk atletizmine kazandırdık. Başarı basamaklarını birer birer tırmanan Urkuş bu seviyelere geldi. Çoğu zaman kendinden 2-3  yaş büyük ablalarıyla yarışarak bu başarıları elde etti. Kızımızın yaşı küçük ama yüreği ve başarısı büyük. Hedeflere birer birer ulaşıyor.

Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden kızımızı şimdi Dünya Şampiyonluğuna hazırlıyoruz. Federasyon yetkililerinden bu konuda destek bekliyoruz. Kırşehir tarihinde atletizm de olmayan işler yaptık.

Atletizmde ilk milli olan sporcumuz Senem Çelik’ten sonra Urkuş Işık ve İsmail Tekbıçak derece elde etti.

Bu çocuklarımız antrenmanlarına faal olarak devam ediyor. Başarılı sporcularımızın sayısını arttırarak topluma iyi insanlar kazandırma hedefindeyiz” dedi.

(ÖZEL HABER RÖPORTAJ: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On