AHLAKİ DEĞERLERİN YOZLAŞMASI EN BÜYÜK TEHLİKEDİR!

31 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
245 defa okundu.
AHLAKİ DEĞERLERİN YOZLAŞMASI EN BÜYÜK TEHLİKEDİR!

DSC_7514            Türkiye Gazeteciler Federasyonu 3. Anadolu Medya Buluşması Kırşehir Toplantısı’nda Ahilik Geleneği Masaya Yatırıldı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Kırşehir’de düzenlediği 3. Anadolu Medya Buluşması’nda, Geleneksel Ahilik kavramı tartışıldı. Ahiliğin özünün meslek ahlakı olduğu vurgulanırken, ahlaki değerlerin yozlaşmasının toplum için en önemli tehlike olduğu ifade edildi.
Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde, Kırşehir Valisi Necati Şentürk ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye TGF Heyeti tarafından ziyaretler gerçekleştirildi ve kent gezisi yapıldı.
Türkiye’nin dört bir yanından TGF üyesi meslek kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin katıldığı organizasyonun ikinci gününde ise “Ahiliğin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu panel yapıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Refik Balay yaparken, Prof. Dr. Ömer Torlak ile Prof. Dr. Fatih Köksal da panelist olarak yer aldılar.
Ahi Evran Kültürü’nün enine boyuna irdelendiği panelde ahiliğin özünün meslek ahlakı olduğuna değinildi. Panelistler, içinde sanat, zanaat, eğitim, istihdam, ahlak, rol modellik gibi olguları barındıran Ahiliğin, günümüzde de devam eden çok önemli bir Anadolu geleneği olduğuna vurgu yaptılar. Panelde, “Ahiliğin temeli olan ahlaki değerlerin yozlaşması, toplum için en büyük tehlikedir” ana fikri öne çıktı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Kırşehir organizasyonunun amacına ulaştığını belirten Genel Başkan Yılmaz Karaca, “TGF olarak sadece meslektaşlarımıza karşı değil, içinde yaşadığımız topluma karşı da sorumluluklarımız olduğunun bilincindeyiz. Kırşehir toplantımız içerik anlamında tam da bu türden bir etkinlik oldu. Anadolu’da neredeyse 800 yıldır yaşayan ve yaşatılan bir toplumsal geleneğimiz olan Ahilik kültürünü yakından tanıma ve meslektaşlarımıza tanıtma fırsatı bulduk. Aynı zamanda, temelde meslek ahlakını içeren Ahilik kültürünün ülkemiz tarihinde çok önemli bir yeri olduğunun bir kez daha tanığı olduk. Federasyonumuzun bu türden sosyal sorumluluk içeren etkinlikleri artarak devam edecektir” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Kırşehir 3. Anadolu Buluşmaları organizasyonu katılımcılara son gün Ahilik pilavı ikram edilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN