Ahilik Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldı

14 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
482 defa okundu.
Ahilik Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldı

Bu yıl 22–28 Eylül 2014 tarihleri arasında 27.’si kutlanacak olan Ahilik Haftası Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı ilimizde yapıldı.

Ahilik Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldıValilik’te yapılan toplantıya Özdemir Çakacak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güray Erener Vali Yardımcımız Özkan Demirel, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve kurul üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Özdemir Çakacak, bu yıl 27.’si gerçekleştirilecek olan Ahilik Haftası programına son şeklinin verileceğini söyledi.

Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de gerçekleştirilecek olan programın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Merkez Yürütme Kurulunca belirlendiğini ifade eden Özdemir Çakacak; “27. Ahilik Haftası bu yıl 22–28 Eylül tarihleri arasında Kırşehir ilimiz merkez olmak üzere tüm ülkemizde kutlanacaktır.

Kırşehir Valiliği, ilgili kurumlar ve Kırşehir halkı olarak Ahilik kutlamalarının en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi hepimizin öncelikli hedefi Ahi Evran’ı Veli ve onun felsefesini tanımak, tanıtmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Sahip olduğumuz bu değeri açığa çıkarmaktır.

Ahilik kutlamalarında olduğu gibi Ahilikle ilgili yapılan çalışmalara Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı büyük destek vermektedir.

Hepinizin de bildiği gibi Bakanımızın himayelerinde ilimizde yapılan Ahi Külliyesi projesine yapımına TOBB, TESK ve TESKOMB büyük destek vermektedirler.

Daha önce bu kurumlarımız 12 milyon TL. destek vermişlerdi geçtiğimiz günlerde imzaladığımız 20 milyon TL’lik protokol ile bu destek 32 milyon TL’ye çıktı.

Burada, başta Bakanımız olmak üzere destek veren TOBB, TESKOMB ve TESK’e teşekkür ediyorum,” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak ülkede ticaretin düzenlenmesinden sorumlu olduklarının altını çizdi.

Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu belirten İsmail Yücel şu görüşlere yer verdi: “Ticaret kültürümüze ve sosyal yaşantımıza hakim olması için gayreti içerisinde olduğumuz Ahiliğin ocağındayız.

Her yıl bir önceki yıldan daha kapsamlı ve etkin bir kutlama programı için hep birlikte gayret içerindeyiz.

Ahilik Haftası Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı, artık bir gelenek olarak kutlamalardan bir önceki ay Kırşehir’de gerçekleştiriliyor.

Bunun amacı da hazırlıklar üzerinden son kez Kırşehir’deki ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket etmek, etkinliklerin daha detaylı olarak incelenmesini ve değerlendirilmesini sağlamaktır.”

Ahilik Haftası Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı hafta süresince uygulanacak programın değerlendirilmesi ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN