Ahilik ve Ahilik Geleneği Küçükçekmece’de Anlatıldı

17 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
442 defa okundu.

kucukcekmece_ahilik_haftasini_kutladiAhilik ruhunu anmak ve ahilik geleneğini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Ahilik Marifet Kapısı’ isimli program düzenlendi.

Ahilik ruhunu anmak ve Ahilik geleneğini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Ahilik Marifet Kapısı’ isimli program düzenlendi.

Programda Türk esnafının teşkilatlanması yönünde büyük hizmetler yapan Ahi Evran-ı Veli anlatıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, yaptığı konuşmada, ahiliği; imanın amele dönüştüğü, Anadolu’nun yurt edilmesi, Osmanlı’nın bir cihan devleti olmasını sağlayan dünyevi ve uhrevi bir sistem olarak tanımladı.

Konuşmacı Ceylan, Hacı Bektaşi Veli ve Mevlana ile aynı dönemde yaşamış olan Ahi Evran’ın büyük bir teşkilatçı yiğit bir insan olduğunu belirterek, ilk kadın teşkilatlanmasına örnek olduklarını söyledi.

Programda, Halk Müziği sanatçıları; Erkut Özkan, Serkan Köksal ve Hulusi Gökmeşe deyişler ve türküler icra ettiği ve Türk Halk Müziği sanatçısı Bayram Bilge Tokel de ahiliğin doğuş noktası Kırşehir’den ve Neşet Ertaş türküleri seslendirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN