Ahilik model proje oldu

11 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
822 defa okundu.
Ahilik model proje oldu

uluslararasi_ahilik_yarismasina_95_basvuru_h131004

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kazım Ceylan, “Ahilik sayesinde Anadolu vatanlaştı; coğrafya Türkçe şehir, nehir, dağ isimleri ile donatıldı” dedi.

 

Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Uluslararası Kongresi’nde ‘Ahilik ve Ahi Evran’ model proje olarak ele alındı. Hazırlanan bu model projede Ahiliğin Türkiye ve Dünya için her ölçekte uygulanabilir ‘iş modeli’ potansiyelinin kurumsallaşmasına katkı yapması ise temel hedef oldu.
2023 – Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Uluslararası Kongresi’nde Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan, ‘Dünden Bugüne Türk – İslâm Medeniyetinin İnşasında Ahilik’ konulu bildiri sundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından organize edilen TSV 2023 – Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Uluslararası Kongresi ‘Referans Değerler, Kurumlar, Kişiler’ 5-6 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Kongreye 50’den fazla bilim adamı medeniyet inşasında etkili olan referans değerler, kurumlar ve kişiler hakkında bildiri sundular.
Kongrenin açılışında Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arınç, Başbakanlık Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlıağa ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy konuşmalar yaptılar. Ayrıca Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da açılışa katıldı.
Kongreye davet edilen Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan ‘Dünden Bugüne Türk – İslâm Medeniyetinin İnşasında Ahilik’ konulu bildiri ile katıldı.
Bildirisinde Öğretim Görevlisi Kâzım Ceylan, şunları bildirdi:
“Türkler Anadolu’ya geldiklerinde bu topraklarda Bizanslılar vardı. Bizans uygarlığına üstünlük sağlamak için daha üstün bir medeniyet inşa etmek zorunda idiler. Ahi Evran Veli’nin öncülüğünde Kırşehir merkez olmak üzere bütün Selçuklu ve Osmanlı Coğrafyası’nda Fütüvvetnameler esas alınarak kendi alplik, teşkilatçılık ve dayanışmacılık özelliklerini de katarak yeni bir Ahilik modeli ortaya konuldu. Ahilik sayesinde Anadolu vatanlaştı; coğrafya Türkçe şehir, nehir, dağ isimleri ile donatıldı; göçebe Türkmenler yerleşik hayata geçti; herkes işi ve aş sahibi oldu. Ekonomi yerli Rumlardan ve Ermenilerden Türkler’in eline geçti. Osmanlı insan altyapısı oluşturuldu. Ahilik bütünüyle Selçuklu ve Osmanlı Coğrafyası’nda Orta-Asya’dan Balkanlara kadar teşkilatlandırıldı ve Ahilerin kurmuş oldukları vakıflarla Osmanlı’nın siyasi, ekonomik ve sosyal alanda kalkınmasını sağladı. Yapmış oldukları mimari eserlerle, kadınlar, kurmuş oldukları kadın teşkilatları ile (Bâcıyan-ı Rum) eğiterek üretime kattılar. İnsanlara silahlı eğitim vererek Osmanlı ordusunun ilik nüvesini oluşturdular. Ahlâka ve üretime dayalı geliştirdikleri ekonomik modelle de Osmanlı’nın Cihan Devleti olmasında en büyük katkıyı sundular.”
AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım CEYLAN konuşmasının sonunda, “2023’teki, 2071’deki medeniyet vizyonunda ve inşasında Ahiliğin özünde var olan milli, dini ve evrensel değerler olan kalite, üretim, emeğe saygı, doğruluk, dürüstlük, fedakârlık, cömertlik, dayanışma, helâl lokma, kul hakkı esaslı ahilik yeniden Türkiye’yi Cihan devleti yapacaktır” dedi.
Uluslararası Medeniyet İnşası Kongresi’nde ‘Ahilik Ve Ahi Evran’ model proje olarak kabul edildi
Kongrede ayrıca Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu ‘Ahilik ve Ahi Evran’ Projesi  ‘Üretim, Tüketim ve Sosyal Sorumluluk İş Modeli’ başlığı ile bir çalıştay da düzenlendi. Çalıştaya TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, ES – DER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, AEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan’ın yanı sıra Ahilik konusunda araştırmaları ile tanının Prof. Dr. Mehmet Karagül, Prof. Dr. Enver Aydoğan, Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Arif Ersoy, Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan,  HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ile diğer ilgili kuruluş temsilcileri katıldı. Çalıştay etkinlikleri bundan sonra Tema Çalıştayları, Ahilik Kültürü Bölge Toplantıları, Ahilik ve Ahi Evran Formu, Karar Alıcılara brifing toplantıları olarak devam edecek.
Öğr. Gör. Kâzım Ceylan medeniyet inşasını şöyle açıkladı:
“Referans değerler, kurumlar ve Kişiler etkinlikleri çerçevesinde model proje olarak tasarlanan ‘Ahilik ve Ahi Evran’ ile uzman akademik çevreleri ve düşünce kuruluşlarını bir araya getirmeyi, bu çerçevede Türkiye’de kamu, akademi, STK’lar ve iş dünyası temsilcilerinin dâhil olacağı bir tartışma platformu oluşturmayı planlanmaktadır. Bu kapsamda yürütülecek çalışmaların mevcut resmi ve sivil kurumlar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesine de çok yönlü faydalar ve önemli katkılar sağlayacağını umuyoruz. Hazırlanan bu model projede Ahiliğin Türkiye ve Dünya için her ölçekte uygulanabilir ‘iş modeli’ potansiyelinin kurumsallaşmasına katkı yapması ise temel referanstır. Böylece ahiliğin 2023 Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonunda somut olarak yer alması mümkün olabilecektir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN