“Ahilik Kültürü” Anlatıldı

2 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
289 defa okundu.

 

kcn1

“Kampüste Bu Hafta” Programında “Ahilik Kültürü” Anlatıldı

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan, Kırşehir Televizyonunda yayınlanan “Kampüste Bu Hafta” programına konuk oldu. Her hafta Salı akşamları üniversitemizin farklı bölümlerinden konukların ağırlandığı programda Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezinin çalışmaları konuşuldu.

  1. yüzyılda Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasını etkileyen Ahilik Kültürünü anlatan Öğr. Gör. Kâzım Ceylan, Ahilik Kültürünün tarihini ve geçmişten günümüze geliş aşamalarını anlattı. Ahilik kültürünün ortaya çıkış sürecini, özelliklerini anlatan ve nasıl Ahi olunacağı konusunda bilgiler aktaran Ceylan, Ahiliğin sosyal hayattaki önemini de izleyicilerle paylaştı.

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezinin 2004 yılında faaliyete geçtiğini söyleyen Öğr. Gör. Kâzım Ceylan, “Amacımız, Ahiliği bilimsel olarak araştırıp, insanlığın bilgisine sunmaktır.” dedi. Üniversite olarak yaptıkları projelere de değinen Ceylan, ilerleyen dönemlerde de Ahiliği tanıtmak ve yaşatmak adına çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Program, Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan’ın Ahilik Yemini etmesiyle son buldu.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN