AHİLİK KONFERANSI YAPILDI

27 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3391 defa okundu.
AHİLİK KONFERANSI YAPILDI

12764676_1035342419857615_7136733445579674169_o              “Bir Medeniyet Hareketi Olarak Ahilik” Konu Konferans İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda Yapıldı.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2015 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kırşehir Konaklı Tasavvuf ve Kültür Derneği işbirliği ile yapılan  “Geçmişten Gelen Işık” adlı projenin açılış yemeği Ağalar Konağı Kültür Evinde verildi.

Proje kapsamında, Ahilik Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Bir Medeniyet Hareketi Olarak Ahilik” konu konferans İl Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda yapıldı. Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan konuşmasına Ahiliğin kelime anlamı ile Arapça kökenli “kardeşim” Türkçe Divan-ı Lügatit Türk’te ise “Cömert, Yiğit”lik anlamlarına geldiğini, Ahiliğin 12. ve 13. YY.’da Anadolu’da siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, dini, askeri alana etki etmiş, muhteşem bir sistem olduğunu, Ahiliğin bilindiği üzere sadece bir esnaf teşkilatı olmadığını, bir memleket hareketi, bir devlet felsefesi, bir hayat felsefesi, dünyevi ve uhrevi bir sistem olduğunu belirtti.

1230 yılında Harzemşahlarla Anadolu Selçuklu Devletinin Yassı Çimen Savaşı’nda, Ertuğrul Gazinin bu savaşı gördüğünü ve her iki tarafında Türk olduğunu fark ettiğini, boyun ileri gelenlerinin Ertuğrul Gazi’ye savaşı kazanmak üzere olan tarafta olunması gerektiğini söyledikleri, fakat Ertuğrul Gazinin bunu ret ettiğini ve yenilmekte olan Anadolu Selçuklu Devleti’nin yanında yer aldığını ve Anadolu Selçuklu Devletinin bu savaşı kazandığını, savaştan hemen sonra Sultan Alaaddinin, Ertuğrul Gazi ile tanıştığını, yurt olarak Kaman yakınlarındaki Karakeçili’yi yurtluk olarak verdiğini, Ertuğrul Gazinin Kırşehir’e gelerek Ahilik Teşkilatı’nın önde gelenlerinden olan Şeyh Edebali ile tanıştığını, Ertuğrul Gazinin Şeyh Edabali ile beraber Anadolu’nun uç bölgelerine giderek orada kurulacak olan cihan devletinin temellerinin atılmış olduğunu belirtti.

Ahiliğin 17’nci YY. Sanayi Devrimine kadar düzenli bir şekilde işlediğini, gerek yeniçerilerin Ahilik Teşkilatına karışması gerekse dış devletlerin, Osmanlıya uyguladığı kapitülasyonlardan dolayı bir medeniyet hareketi olan Ahilik Teşkilatının var olan değerini zaman içerisinde kaybettiğini ifade etti.

Konferans sonunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş’in Ahilik Kültürü Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan’a plaket takdimi ile sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN