AHİLİK ESNAF BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

16 Eylül 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
418 defa okundu.
AHİLİK ESNAF BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

AHİLİK ESNAF BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenlendiği 35. Ahilik Haftası kutlamaları çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkârların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 58 yıldır bayram, 35 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde paneller, konferanslar, çeşitli gösteriler, sosyal ve kültürel faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) organizasyonu ve Halkbank’ın sponsorluğunda bu yıl 35’incisi kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri yarın saat 9.00’da Genç Ahilerin Vali H. Mete Buhara’yı makamında ziyaret etmesi ile başlayacak. Saat 10.00’da Kuran-ı kerim Tilaveti ile Uzun Çarşı’da açılış duası okunacak. Şed kuşatma törenini Ulusal Afiş Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi izleyecek.

Ardından Kırşehir il yöneticileri esnaf ziyaretleri yapılacaklar. Saat 12.30’da Ahi Evran-ı Veli adına Ahi Evran Camii’nde mevlit programı gerçekleştirilecek. Saat 13.30’da İş Bankası önünde Ahi Pilavı, helva ve şerbet ikramı yapılacak. Türkiye genelindeki tüm camilerde saat 13.30’da Ahilik konulu vaaz verilip, hutbe okunacak, ardından halka Ahi Pilavı ikramında bulunulacak.

Saat 16.00’da Gölhisar Gölpınar mevkiinde Ahi Evran-ı Veli ile Hacı Bektaş-ı Veli buluşması canlandırılacak. Akşam saat 19.00’da Cacabey Meydanı’nda Selma Geçer, saat 20.00’de Nazlı Öksüz konseri gerçekleştirilecek. Cuma günkü son etkinlikler Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde Helebiş Gecesi ile sona erecek.

Cumartesi günkü etkinlikler ise Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde saat 10.00’da yapılacak Satranç Turnuvası ile başlayacak, saat 14.00’te Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde İç Anadolu Kadın Kooperatifleri Eğitimi verilecek, saat 16.00’da Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı, Şerbeti ve Helvası İkramının ardından saat 16.30’da yine Cacabey Meydanı’nda Jandarma Genel Komutanlığı Bando Gösterisi yapılacak.

35. AHİLİK KUTLAMALARI RESMİ TÖRENİ

Cacabey Meydanı’nda saat 17.00’de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak,

Açılış ve Protokol Konuşmaları ile devam edecek. Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Bölüğü Konseri, Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar Helikopter Gösterisi’nin ardından Şed Kuşatma Tiyatral Gösterisi yapılacak. Son olarak düzenlenecek ödül töreniyle Yılın Çırağına, Yılın Kalfasına, Yılın Ahisine, Ahilik Hizmet Ödülü, Ahilik Onur Ödülü verilecek.

35. Ahilik kutlama etkinlikleri saat 19.15’te gerçekleşecek olan Gülşen Kutlu Konseri ile sona erecek.

Vali H. Mete Buhara, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, bütün Kırşehir halkını, esnaf ve Sanatkarları Ahilik kutlamalarına katılmaya davet ettiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN