‘Ahilik’, Başkent Üsküp’te anlatıldı

23 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
464 defa okundu.

‘Ahilik', Başkent Üsküp’te anlatıldıMakedonya’nın başkenti Üsküp’te, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumda, “Ahilik” anlatıldı.

Kırşehir’de merkezi bulunan Ahiliğin anlatıldığı sempozyum, Uluslararası Balkan Üniversitesi.  Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kırşehir Valiliği ile Atatürk Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlendi. Kırşehir Valiliği’ni temsilen toplantıya Vali Yardımcısı Özkan Demirel ile Kırşehir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir de katıldı.

İki gün süren sempozyumun açılışına Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz ve çok sayıda davetli katıldı.

Üsküp Büyükelçisi  Ömür Şölendil, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ahlâkın, dayanışmanın, dostluğun, işbirliğin, kültürlerarası diyalog ve saygıda sıkıntıların yaşandığını söyledi.

“Balkanlarda Türk Kültürü ve Ahilik” konulu sempozyumunun açılışında konuşan ev sahibi konumundaki Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Ahilik geleneğinin bölgeye nasıl bir miras bıraktığını anlattı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak ise yaptığı konuşmada Ahilik’in Osmanlı ve Selçuklu döneminde Anadolu’da ortaya çıkmış olan bir büyük sufi esnaf teşkilatlanması olduğunu söyledi.

Türkiye ve Balkan ülkelerinden katılan çok sayıda bilim adamı ve araştırmacının konuşmaları ile devam eden sempozyum iki gün sürdü.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN