Ahiliğin Kentinde, Her Geçen Yıl Daha Sönük Geçen Kutlama

24 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
328 defa okundu.
Ahiliğin Kentinde, Her Geçen Yıl Daha Sönük Geçen Kutlama

Bu yıl 31’incisi kutlanan Ahilik Haftası Kutlamaları yine eleştirilere neden oldu. “Ahilik Haftasında Kırşehir’in Ahi Babası Unutuldu” söylentileri damga vurdu.

Ahiliğin Kentinde, Her Geçen Yıl Daha Sönük Geçen Kutlama

Otuz bir yıldan bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası bu yıl eleştirilere konu oldu. Kırşehir’de hayatını Ahi Evran-ı Veli’nin hayatı ve felsefesinin yayılmasına adayan ardından, 17 Mayıs 2018 tarihinde 90 yaşında hayatını kaybeden ‘Ahi Baba’ lakaplı Mustafa Karagüllü, bu yıl ilimizde 1 hafta boyunca süren Ahilik kutlamalarında anılmamış olması Kırşehirlilerin tepkisine neden oldu.

AHİ ESNAFI NEDEN ZİYARET EDİLMEDİ?

Dönemin Başbakanı Turgut Özal’a ilk kez Ahilikle ilgili proje sunarak Ahiliğin devlet töreni ile kutlanmasının da önünü açan, Ahiliğin yerel bir kültürün yansıması değil evrensel bir kültürün tezahürü olduğunu hayatı boyunca anlatma gayreti içerisinde olan Karagüllü ’nün ölümünün ardından “Ahilik Kutlamalarında” Ömrünü Ahiliğe adayan Ulu Çınar’ın bu denli unutuluşu sevenlerine büyük üzüntü yaşattı. Gerek Sosyal Medyada gerekse kutlamalarda bu eleştirileri sık sık dile getiren Kırşehirliler, “Ahi Esnafının da ziyaret edilmemiş” olmasından şikayetlendi.

SOSYAL MEDYA KULLANICILARINDAN ELEŞTİRİ YAĞDI

Mustafa Karagüllü kesin mezarında ters dönmüştür diyerek Sosyal Medyada eleştiri yağmuruna tutan Kırşehirli Sosyal Medya Kullanıcıları, “Ulu Çınar Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün Eşi İsmet Sevinç Karagüllü bu bayramın onur konuğu olmalıydı ve açılış ve kapanışta konuşma yapmalıydı. Onursal komite başkanı olmalıydı. Protokol ahilik bayramına neden katılmadı. Akşam ki eğlencelerde 2 sıra vatandaş yoktu, vatandaş neredeydi? Protokol kendi ahi esnaf stantlarını neden gezmedi. Sadece Necmettin Erkan ilk gün gezdi. Son gün Polis Okulu öğrencileri otobüsle neden alana taşındı? Listede adı olmayanlar neden bayrama ön kapıdan giremedi? Bu liste neye göre yapıldı?” diyerek Ahilik haftasında Ahi Esnafının ziyaret edilmeyişi ve Ahi Baba ve eşi unutuldu şeklinde şikâyetleri beraberinde getirdi.

VATANDAŞ NEDEN PİYASADA YOKTU?

“Hangi ilçe de belediye işçileri ve eşleri sabah bayrama gitmek için davet edildi? Kitap fuarına ne kadar ödeme yapıldı? Ahi bayramına ne kadar harcandı? Vatandaş neden piyasada yoktu? Kırşehir’in Ahi Babasından hiç mi bir şey öğrenilmedi? Bu etkinliği düzenleyenler bir an önce hatalarını eksiklerini görmeli ve komisyon oluşturup seneye olacak bayram için esnafı dinlemeye başlamalı” yorumları geldi.

“BÜYÜK VEFASIZLIK”

Tüm olumsuzlukların yanında koca Kırşehir’de protokole konacak bir sandalye bulamamışlar diyerek eleştirilerde Bulunan Vatandaşlar, “Ahi babanın ilk ölüm yılında, İsmet Sevinç Karagüllü hanıma yapılan büyük vefasızlık”

“İLÇELERDEN ZORLA TOPLAMA İNSANLAR GETİRİLDİ”

“Oldukça basit bir Ahilik Haftası programı yapmışlar. Seyirci dersen bir hafta boyunca yok denecek kadar azdı. Cumartesi günü ilçelerden zorla toplama insanlar geldiği belliydi” söylentileri Kırşehir halkını ve esnafını bir kez daha derinden üzdü.

KUTLAMALAR HER YIL DAHA KÖTÜYE GİDİYOR

Hemen hemen her yıl bir önceki yılı aradıklarını dile getiren Kırşehirli Ahi Esnafları, her yıl umutla beklerken, daha da dibe batıyoruz. Ahiliğin diyarı biziz ama diğer iller ilimizde başlayan kutlamalara talip oluyor. Geçtiğimiz yıllarda sadece bizim ilimizde gerçekleşen Ahilik Kutlamaları şimdi 81 ile yayılırken, Ahiliğin tanıtımı bu şekilde yapılmaya devam ederse bizim elimizden gidecek gibi duruyor. Çünkü Konya ve Kayseri’ illeri kutlamaları kendilerinin yapması yönünde sunduğu teklifle adeta siz yapamıyorsunuz biz kutlamaları yapalım der gibi, İlimizde başlayan Ahiliğin tanıtımına talip olduklarını dile getiriyor. Buda ilimizin eksikliklerini gözler önüne seriyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com