AHİLER HATIRA ORMANINDA 1071 ÇAM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

26 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
411 defa okundu.
AHİLER HATIRA ORMANINDA 1071 ÇAM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

AHİLER ADINA HATIRA ORMANI OLUŞTURULDU (HARUN KAHRAMAN/KIRŞEHİR-İHA)

Ahilik etkinlikleri kapsamında Akpınar İlçe Kaymakamlığı tarafından ahiler adına hatıra ormanı oluşturuldu.
Düzenlenen fidan dikim etkinliğine Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu, Garnizon Komutanı Sami Temiz, Belediye Başkanı Mustafa Karahan, Daire Amirleri, Okul Müdürleri ve köylüler katıldı.
İlçeye bağlı Deveci Köyü’nde bulunan alanda yapılan fidan dikim etkinliğinde katılımcılar, 1071 çam fidanını toprakla buluşturdu.
Kaymakam Yusuf Kaptanoğlu fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada,köklerini İslam Dininden ve Türk töresinden alan bir kurum olan Ahilik’in dayanışma, yardımlaşma, güzel ahlak, doğruluk, dürüstlük gibi değerlerle yoğrulduğunu söyledi.
Akpınar ilçesinde farkındalık oluşturduklarını belirten Kaymakam Kaptanoğlu, “Ahilik kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla ahi şehri Kırşehir ’ in Akpınar ilçemizde Ahiler Hatıra Ormanı oluşturulmuş olup, 1071 yılında kazanılan Malazgirt Zaferinin ardından Anadolu’ya akın akın gelen Türk topluluklarına ve o dönemde yaşayıp, Ahilik Teşkilatının kurulmasını sağlayan büyük düşünür Ahi Evran’a ithaf ettiğimiz 1071 çam fidanını toprakla buluşturduk.”diye konuştu.
İlçede başlatılan fidan dikimi etkinliklerinin ilçeye bağlı farklı köylerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN