AHİ KÜLLİYESİ İLE TOPLUMSAL KAZANÇ ANLAYIŞI OLUŞACAK

15 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
440 defa okundu.
AHİ KÜLLİYESİ İLE TOPLUMSAL KAZANÇ ANLAYIŞI OLUŞACAK

 

CUMHURİYET TARİHİNİN İLK KÜLLİYE PROJESİ YAPIMI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR. (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

                Ahi Evran Külliyesi İle Toplumsal Kazanca Endeksli Bir Toplum Yapısının Oluşması Hedefleniyor

Kırşehir’de 29. Ahilik Haftası kutlamalarına ev sahipliği yapan Ahi Evran Külliyesi ile toplumsal kazanca endeksli bir toplum yapısının oluşması hedefleniyor.
Müze bölümü ve zanaatkarlar çarşısı alanında çalışmaların devam ettiği külliye alanın ahiliğin merkezine yakışır hale gelmeye başladığını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet tarihinin en önemli eserinin Kırşehir’de yapıldığını söyledi.
Belediye Başkanı Bahçeci, “Yüzyıllardır süregelen ahilik kültürünü gelecek kuşaklara aktarabilecek en büyük külliye çalışması yapmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.
Cumhuriyet tarihinde inşa edilen ilk külliye olması özelliğini taşıyan Ahi Evran külliyesi çalışmalarının devam ettiğini bildiren Belediye Başkanı Bahçeci, ahilik geleneğinde esnafın nasıl bir teşkilatlanma içerisinde olduğunu herkes gördüğü gibi bu teşkilatlanmayı da yaşayacaklarını şöyle ifade etti:
“Ahi Evran Külliyesi projemiz Cumhuriyet tarihinden sonra Türkiye’de ilk olarak inşa edilen külliye olacak. Yüzyıllardır Ahilik Kültürü’nün merkezi olan Kırşehir’de Ahilik kültürünü gelecek nesillere aktarmak, felsefesini yaşatmak için başlattığımız projemiz Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hızla ilerliyor.
Ahilik Kırşehir’in en güzel ve en önemli değeri. Projemiz tamamlandığında içinde müzeler, arastalar, tören alanları olacak. Şu an faal olan her meslek grubu bu külliye içerisinde yer alacak. Burası Ahi çarşısı olacak ve bu çarşı Ahilik kurallarına göre işletilecek. Çarşı Ahilik ritüellerine göre açılacak ve Ahilik ritüellerine göre kapanacak. Böylelikle oraya gelen misafirlerimizde Ahilik geleneğinde esnaf teşkilatı nasıl işler görmüş olacaklar.
Günümüze baktığımızda ticarette Ahilik kurallarının çok zayıfladığını, ikili ilişkilerin azaldığını ve birlikte iş yapma kültürünün olmadığını görüyoruz. Biz bu Külliye ile birlikte sadece kendi kazancına endeksli bir anlayış değil toplumun kazancına endeksli bir anlayış oluşturmak istiyoruz.

Bu külliye ile birlikte çocuklarımıza, gençlerimize Ahilik Kültürünü aktararak bu kültürü en iyi şekilde onların özümsemesini hedefliyoruz. Böylelikle bir kültürel mirasımız daha günümüze ve geleceğe aktarılmış olacak. Bu külliye ile birlikte Ahilik 365 gün Kırşehir’de yaşatılacak. Bu açıdan yaptığımız çalışmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. “

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN